(Kurzy.cz)
HDP ČR ve 4Q 2003 + 3,1%, rok 2003 +2,9%
Hrubý domácí produkt v roce 2003 vzrostl o 2,9 % |
4. čtvrtletí
Hrubý domácí produkt v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl podle předběžného odhadu meziročně reálně o 3,1 %. Po vyloučení vlivu sezónnosti se HDP zvýšil meziročně o 3,2 % a ve srovnání se 3. čtvrtletím o 0,7 %.
Zároveň s předběžným odhadem za 4. čtvrtletí zpřesnil ČSÚ odhady za 1. až 3. čtvrtletí. V důsledku toho se změnil růst HDP v 1. čtvrtletí na 2,5 % (+ 0,1 procentního bodu), ve 2. čtvrtletí na 2,6 % (+ 0,2 p. b.), růst za 3. čtvrtletí se nezměnil.
Ve 4. čtvrtletí i nadále rostly výdaje ve stálých cenách na konečnou spotřebu (+ 3,7 %) i tvorbu kapitálu (+ 6,2 %), zatímco záporné saldo zahraničního obchodu se vlivem zhoršující se obchodní bilance dále prohloubilo. S mírným meziročním zpomalením růstu HDP ve stálých cenách v posledním čtvrtletí plně nekorespondoval vývoj v běžných cenách, kde se naopak růst HDP dále zrychlil (na 7,1 %). Důvodem rozdílného vývoje bylo meziroční zvýšení úhrnné cenové hladiny HDP (vyjádřené implicitním deflátorem) na 3,8 %, když k obratu došlo především u spotřebitelských cen, které po stagnaci v prvních třech čtvrtletích vzrostly v posledním čtvrtletí meziročně v průměru o jedno procento. K růstu úhrnné cenové hladiny přispěla i kladná změna směnných relací v zahraničním obchodu při růstu cen vývozu i dovozu.
Výdajové složky HDP (meziročně, ve stálých cenách 1995):
· Výdaje na konečnou spotřebu domácností vzrostly o 4,6 %, tj. méně než v předchozích čtvrtletích. Projevily se zde relativně nižší předvánoční tržby maloobchodu, a to pravděpodobně v důsledku toho, že domácnosti zčásti odložily nákupy na období lednových výprodejů. Vysoký růst výdajů zaznamenaly oddíly pošty a telekomunikace (+ 13,7 %) a doprava (+ 9,0 %), naopak poptávka po oděvech a obuvi stagnovala, relativně nízký (ve srovnání s předchozími čtvrtletími) byl i nárůst výdajů za potraviny a nealkoholické nápoje (+ 1,6 %).
· Výdaje vládních institucí vzrostly o 1,6 %.
· Tvorba hrubého fixního kapitálu byla vyšší o 4,8 %, když více vzrostly investice do budov a staveb (+ 7,5 %) než do strojů a zařízení (+ 3,6 %).
· Rozdílný vývoj obchodní bilance v běžných a stálých cenách byl vyvolán předstihem růstu vývozních cen před dovozními o 1,9 procentního bodu. Kladná meziroční změna salda obchodu zbožím v běžných cenách o 0,6 mld. Kč se tak při převodu do stálých cen změnila v pokles o 9,8 mld. Kč. Bilance služeb (v běžných i stálých cenách) zaznamenala zlepšení o 1,6 mld. Kč.
Rok 2003
Hrubý domácí produkt (ve stálých kupních cenách) vzrostl podle předběžného odhadu meziročně reálně o 2,9 %. V běžných cenách se HDP zvýšil o 134,5 mld. Kč (+ 5,9 %) na 2 410,1 mld. Kč, úhrnná cenová hladina, vyjádřená implicitním deflátorem, vzrostla o 2,9 %.
Na nabídkové straně ekonomiky se hrubá přidaná hodnota (HPH) ve stálých základních cenách (po vyloučení vlivu dotací a nepřímých daní), zvýšila reálně o 2,6 %. Tento růst byl pozitivně ovlivněn meziročním vývojem především v odvětvích dopravy, skladování a spojů (zvýšení o 5,6 %), obchodu a oprav motorových vozidel (+ 2,9 %) a ve zpracovatelském průmyslu (+ 2,9 %). Naopak pokles zaznamenalo zemědělství (- 4,1 %).
Na vytvořené HPH v běžných základních cenách ve výši 2 170,8 mld. Kč se podílela především odvětví tržních a netržních služeb (29,7 % z celkové HPH), zpracovatelského průmyslu (27,2 %), obchodu a oprav motorových vozidel (14,6 %), dopravy, skladování a spojů (9,5 %) a stavebnictví (7,0 %).
Poptávka po HDP (ve stálých cenách roku 1995) se vyvíjela diferencovaně, výdaje na konečnou spotřebu i na tvorbu kapitálu se zvýšily o shodných 4,1 %, naopak záporné saldo zahraničního obchodu se prohloubilo.
Vývoj jednotlivých výdajových složek (meziročně, ve stálých cenách roku 1995, pokud není uvedeno jinak):
· Výdaje domácností na konečnou spotřebu se zvýšily o 5,5 %, což bylo zhruba pokryto přírůstkem jejich disponibilních důchodů, navíc výrazně vzrostl zájem o nákupy na úvěr. Obyvatelstvo vydalo podstatně více prostředků než v předchozím roce za výkony pošt a telekomunikací (+ 13,1 %), kde se výrazně projevil rozvoj mobilních technologií, a také na dopravu (+ 11,0 %). V žádné ze základních výdajových skupin přitom nedošlo k poklesu. Vyjádřeno v běžných cenách, domácnosti utratily o 66,5 mld. Kč více než v roce 2002, úhrnná cenová hladina přitom vzrostla pouze nepatrně (+ 0,1 %). Výraznější cenový nárůst zaznamenaly výdaje za nájemné (+ 4,0 %), naopak poklesly ceny za oděvy a obuv (- 4,8 %), potraviny a nealkoholické nápoje (- 2,3 %) a bytové vybavení a opravy (- 1,5 %).
· Výdaje institucí zahrnovaných do sektoru vlády zůstaly na úrovni předchozího roku.
· Tvorba hrubého fixního kapitálu se zvýšila o 3,7 %, v tom investice do budov a staveb o 5,8 %, do strojů a zařízení o 2,6 % a ostatní investice o 1,0 %. Úhrnný deflátor meziročně vzrostl o 1,0 % (z toho u budov a staveb o 2,2 %, zatímco u strojů a zařízení ceny o 0,8 % poklesly).
· Na zvýšení zásob v běžných cenách o 51,3 mld. Kč (v roce 2002 o 40,6 mld. Kč) se podílely všechny tři druhy – materiálové zásoby v průběhu roku vzrostly o 10,7 mld. Kč, produkční o 21,5 mld. Kč a zbožové o 19,1 mld. Kč.
· Bilance zahraničního obchodu v běžných cenách skončila o 3,5 mld. Kč vyšším schodkem než v roce 2002, když obchodní bilance sice vykázala zlepšení o 5,1 mld., avšak bilance služeb byla o 8,6 mld. Kč horší než před rokem. Po převodu do stálých cen se záporné saldo vlivem rozdílného cenového vývoje vývozu a dovozu prohloubilo, fyzický objem vývozu byl meziročně vyšší o 6,7 %, zatímco dovozu o 7,6 % (ceny dovozu meziročně poklesly o 0,3 %, vývozní ceny se naopak o 0,6 % zvýšily.
Zdroj:ČSÚ
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory