Patria (Patria Finance)
Investice  |  01.04.2025 17:27:04

Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?

Třeba investor Ruchir Sharma hovoří o splaskávání bubliny americké výjimečnosti. Což by implikovalo, že posun na mezinárodních trzích směrem od USA ke zbytku světa je dlouhodobějšího rázu. Dnes se trochu více podíváme na tuto tezi a její alternativu.

Pan Sharma hovoří o splasknutí bubliny americké výjimečnosti mimo jiné v souvislosti s tím, jak dlouho si vedly trhy v USA lépe, než ve zbytku světa. A jak vysoko se dostaly americké valuace (relativně ke své vlastní historii i v prémiích ke zbytku světa). K tomu investor hovoří o tom, že americké trhy mají neproporcionálně vysoký podíl na světové kapitalizaci – ve srovnání s podílem na globálním produktu. To už je z mého pohledu argument více sporný. Protože do něj silně promlouvá čistě to, jak velká část celkového firemního sektoru je obchodována a jak velká ne. S tím, že v USA to lehce může být mnohem větší část, než v řadě jiných zemí.

Nyní se v souvislosti s tématem globální rotace směrem od USA podívejme na následující obrázek, který ukazuje výsledky průzkumu mezi investory. Je jasné, že v jednoletém horizontu by investoři mohutně preferovali evropské akcie. Nicméně v horizontu pětiletém už vypadá obrázek hodně rozdílně – opět celkem masivní preference amerických trhů. Takže podle tohoto grafu je současná náklonnost k Evropě docela přechodným a krátkodobým jevem.

sous1
Zdroj: X

Jde jen průzkum, lidé v něm mohou říkat něco jiného, než skutečně chtějí či budou chtít udělat. Z mého pohledu by do skutečného dění měly dost promlouvat valuace. Tedy v kontextu grafu to, jak by se během období náklonnosti k neamerickým trhům vyrovnaly poměry cen k ziskům a dalším výsledkům firem. Pokud by došlo ke znatelnému srovnání valuací, atraktivita návratu do USA by byla znatelně vyšší, než kdyby si tamní valuace nechaly výrazné prémie (pro detaily viz jeden z mých předchozích článků zaměřených právě na globální valuace).

Vystihnout nějak rychle a souhrnně ono téma (údajné) americké výjimečnosti, rotace od a nazpět k USA a podobně asi nejde. Ale vybral jsem ještě následující graf od Goldman Sachs, který porovnává investiční výdaje firem (spolu s výdaji na výzkum a vývoj)*:

sous2
Zdroj: X

Někdy v roce 2014 se ony výdaje začaly rozcházet, v USA hodně zhruba stagnovaly a v posledních letech se vydaly nahoru, zatímco ve zbytku světa šly znatelně dolů. A oživení posledních let je ani zdaleka nedostalo na předchozí úrovně, nemluvě o americkém standardu. Přitom není třeba dlouze rozebírat, proč by investiční výdaje měly být jedním z významných ukazatelů dlouhodobé atraktivity nějaké firmy, či trhu. Samozřejmě s tím předpokladem, že jde o výdaje, které budou generovat minimálně požadovanou návratnost, nebo lépe něco nad ní.

Návratnost investic je opět téma úzce související se současným vývojem zejména v USA. tam se stále více uvažuje právě nad tím, jaké návratnosti bude nakonec dosaženo u mohutných investic do AI a souvisejících technologií. Pokud ale nebudeme předpokládat, že dochází k masivní špatné alokaci investic, tak druhý graf spíše koresponduje s tím, co naznačuje ten první, než s tezí pana Sharmy.


*Graf porovnává investice relativně k provoznímu toku hotovosti. V USA tedy firmy nyní celkově investují 42 % toho, co skutečně vydělají na provozu, v Evropě asi 26 %. Výchozí pozice přitom bylo kolem 33 %. Otázek může graf budit několik, včetně toho, zda evropské firmy nechtějí investovat více, zatímco by příležitosti byly, či zda prostě nemají příležitosti, kde by alespoň pokryly náklad kapitálu.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688