Startuje projekt ZEUS zaměřený na výzkum a vývoj technologií k výrobě, přenosu a uchování energie s důrazem na ostravskou metropolitní oblast
Ostrava, 1. dubna 2025 – V Ostravě odstartoval ambiciózní výzkumný projekt ZEUS, jehož cílem je zvýšení odolnosti energetických sítí v souvislosti s dekarbonizací, decentralizací a udržitelným socioekonomickým rozvojem. Projekt koordinuje VŠB – Technická univerzita Ostrava (prostřednictvím IT4Innovations národního superpočítačového centra a Centra ENET) v úzké spolupráci s Ostravskou univerzitou a s dalšími 8 významnými partnery z aplikační sféry.
Projekt ZEUS – Zvýšení odolnosti energetických sítí v kontextu dekarbonizace, decentralizace a udržitelného socioekonomického rozvoje – se zaměřuje na výzkum a vývoj technologií pro výrobu, přenos a uchování energie. Projekt má dva hlavní výzkumné směry. V prvním se zaměří na modelování energetických systémů s využitím matematicko-fyzikálních a ekonomických modelů s cílem analyzovat odolnost komunitních energetických sítí a posoudit efektivnost jejich realizace. Dále se projekt bude zabývat digitalizací vodíkových technologií. Pro tyto účely budou vyvinuta digitální dvojčata strojních součástí pro přepravu a skladování vodíku a vývoj AEM elektrolyzérů s cílem optimalizovat jejich nasazení. Oba výzkumné směry budou využívat superpočítačové technologie centra IT4Innovations a stávající energetickou infrastrukturu v budově Centra energetických a environmentálních technologií – Explorer. Tato unikátní multizdrojová energetická platforma umožňuje simulovat chování a provoz vybraných zdrojů tepelné a elektrické energie s využitím moderního řídicího systému pro mikrosítě.
Tomáš Kozubek, vědecký ředitel IT4Innovations: „Projekt ZEUS je důležitým krokem ke zlepšení odolnosti energetických sítí, a to nejen v rámci České republiky, ale i na mezinárodní úrovni. Díky našemu superpočítačovému centru dokážeme simulovat a analyzovat komplexní scénáře v energetice, což nám umožní navrhovat efektivní a udržitelná řešení.“
Lukáš Prokop, ředitel Centra ENET: „Dekarbonizace a decentralizace energetiky přináší nové výzvy, kterým se musíme postavit. Rozvoj komunitní energetiky, analýza energetických sítí z hlediska jejich odolnosti a vodíkové technologie jsou klíčovými oblastmi výzkumu, které pomohou vytvořit stabilní a efektivní energetický systém.“
Alexandr Nováček, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita: „Naše zapojení do projektu ZEUS bude spočívat ve společensko-vědním výzkumu zaměřeném na zvýšení akceptace těchto nových technologií širokou veřejností. Našim cílem je posílit a urychlit přínosy technického výzkumu kolegů z VŠB-TUO.“
Projekt ZEUS přinese nové metodiky a softwarové nástroje, které podpoří rozhodovací procesy při zavádění komunitní energetiky. Zaměří se ale také např. na vývoj tlakových lahví s vyšší odolností vůči vodíkové křehkosti, což umožní bezpečnější skladování vodíku.
Projekt je podpořen částkou přesahující 63 mil. Kč z fondů EU prostřednictvím Operačního programu Jan Amos Komenský a je součástí širšího úsilí o modernizaci energetického sektoru v České republice. Očekává se, že výsledky projektu přispějí k posílení energetické bezpečnosti a k podpoře udržitelného socioekonomického rozvoje regionu.
Partneři projektu jsou:
VŠB – Technická univerzita Ostrava (IT4Innovations národní superpočítačové centrum, Centrum ENET)
Ostravská univerzita
Vítkovice Cylinders a.s.
Eternal Electric s.r.o.
Moravskoslezský Vodíkový Klastr, z. s.
Technická univerzita v Košicích
Moravskoslezské Investice a Development, a.s.
Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, a.s.
Statutární město Ostrava, městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Spolufinancováno Evropskou unií v rámci projektu „Zvýšení odolnosti energetických sítí v kontextu dekarbonizace, decentralizace a udržitelného socioekonomického rozvoje“, registrační číslo projektu: CZ.02.01.01/00/23_021/0008759, Operační program Jan Amos Komenský.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Studium:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Energie - srovnání cen energií
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Platina - ceny a grafy platiny, vývoj ceny platiny 1oz - 1 rok - měna USD
- Hliník - ceny a grafy hliníku, vývoj ceny hliníku 1 tuna - 1 rok - měna USD
- Zemní plyn - ceny a grafy zemního plynu, vývoj ceny zemního plynu 1 MMBtu - 1 rok - měna USD
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.