Ultralighty, optika i vesmír, australský letecký průmysl je šancí i pro Česko
Australský sektor leteckého a kosmického průmyslu dramaticky roste, má mimořádnou podporu místní vlády včetně investičních pobídek a daňových úlev na podporu výzkumu a vývoje. Příležitost pro expanzi se tak naskýtá i českým firmám, z nichž řada do Austrálie již úspěšně vyváží.

Na australském nebi létá i stovka českých ultralightů značky Bristell. Foto Bristell
Australský letecký průmysl je jedním z největších průmyslových odvětví v zemi; zaměstnává více než 93 tisíc lidí. Letecká výroba včetně oprav dosáhne letos objemu 4,14 miliardy australských dolarů (2,6 mld. USD) s očekávaným nárůstem na 4,46 mld. AUD (2,8 mld. USD) v roce 2030. Zhruba 35 % produkce leteckého průmyslu jde na export, zatímco pětina potřeb leteckého sektoru se dováží. Austrálie je domovem pro výrobu letadel a zařízení pro výcvik pilotů od předních mezinárodních společností, jako jsou Boeing (pokrývá 46 % leteckého trhu Austrálie), BAE (23 %), Airbus (15 %) a další firmy. Odvětví letecké dopravy a související dodavatelské řetězce přispívají k HDP ročně přibližně 39 mld. AUD (24,6 mld. USD). Letecká doprava představuje významnou část vnitrostátní osobní dopravy a je na druhém místě za používáním osobních automobilů. V průběhu letošního roku dojde v letecké mezinárodní i vnitrostátní dopravě k návratu k předcovidovým výkonům.
Vesmírný sektor připraven na vyšší růst
Australský vesmírný průmysl zaznamenává v posledním období velký nárůst a těší se podpoře místní vlády. Zaměstnává přes 16 tisíc lidí a generuje ročně výkony v objemu 5 mld. AUD (3,2 miliard USD). Sektor je připraven na vyšší růst produkce. Investice do dosáhly 2,88 mld. AUD (1,8 mld. USD), z toho 920 mil. australských dolarů (580 mil. USD) ze zahraničí. Sektor kombinuje řadu komparativních výhod: nové technologie, rozlehlé neobydlené oblasti v severní části země a ideální geografické umístění k vysílání objektů na oběžnou dráhu. Financování vesmírných aktivit, které patří mezi hlavní prioritní obory místní vlády, bude součástí národního fondu pro obnovu ve výši 15 mld. AUD (9,5 mld. USD). Zvláštní program v objemu zhruba 400 mil. AUD (252 mil. USD) podporuje malé a střední podniky v sektoru vesmírné obrany. Firmy v oboru mohou současně čerpat daňové pobídky pro výzkum a vývoj.
FOTOGALERIE
Veletrhu AVALON, který se specializuje na letectví a vesmír, se zúčastnilo osm českých firem. Foto Velvyslanectví ČR v Canbeře
České firmy na veletrhu
České firmy vidí na australském trhu příležitosti pro expanzi. Proto Moravský letecký klastr a osm českých firem využily příležitost prezentovat se na veletrhu letecké a kosmické techniky AVALON v Geelongu ve státě Victoria, který proběhl letos v březnu. Společnosti OPTOKON, PBS, Shark Aero, Excalibur Army, Czech Airlines Technics, Ray Service, Czech Aircraft Group a AVEO Engineering představily sportovní letadla, optoelektronické systémy, světla a elektrické komponenty pro letectví, malé proudové motory, služby servisu a údržby a vybrané komodity obranného průmyslu. Další dvě firmy se prezentovaly svými katalogy.
Česká expozice se uskutečnila v rámci projektu ekonomické diplomacie. Rozjednané obchodní případy včetně možností vstupu do dodavatelských řetězců v leteckém, vesmírném i obranném průmyslu jsou příslibem do budoucna. Velvyslankyně Jana Tyrer podpořila české účastníky na expozici a vedla jednání jak se zástupci federálních států Jižní Austrálie a Victoria, tak s oborovými asociacemi z Austrálie i Nového Zélandu a vybranými firmami.
Česká sportovní letadla se do Austrálie již úspěšně vyváží, firma Bristell dodala 100 letadel, TL Ultralights 50 strojů, na australském nebi můžete spatřit letouny Cruiser Aircraft a ultralight Shark zde zahájil propagační kampaň. Další české firmy jednaly s partnery i o začlenění do dodavatelských řetězců v leteckém i obranném průmyslu. Nad rámec prezentovaných výrobků byl například zájem o české simulátory pro letectví a obranný průmysl.
Místní zastoupení, veletrhy i mise
Sektor letectví a obrany vyžaduje dlouhodobou přítomnost na místním trhu. To si uvědomuje pětice ze zúčastněných českých firem, které v Austrálii mají buď své zastoupení nebo se zde pravidelně účastní vybraných veletrhů v oboru a podnikatelských misí do teritoria. A výsledky se postupně dostavují, což dokládají seriózní jednání během veletrhu AVALON s partnery, kteří patří mezi největší světové hráče v oboru. České firmy dále ocenily jednání s partnery z Austrálie a dalších zemí regionu, kteří projevují s ohledem na současné geopolitické dění zvýšený zájem o spolupráci s evropskými firmami.
Milan Vágner, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Canbeře

Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Britské letecké společnosti se zajímají o český letecký průmysl
- Český letecký průmysl se představil na mexickém leteckém veletrhu FAMEX 2021
- Evropský automobilový průmysl by potřeboval léčbu alá USA, ale šance na ni je jen minimální
- Komentáře k průmyslu - byl to dobrý rok, průmysl je stále oporou ekonomiky
- Letecká amatérská asociace ČR Ultralight klub Příbram , Obořiště IČO 61099635 - Obchodní rejstřík firem
- Restrukturalizace čínského uhelného průmyslu je šancí pro celý svět
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets