Optimismus v průmyslu sílí
Míra zhoršování provozních podmínek ve zpracovatelském průmyslu se dále snižuje, když index nákupních manažerů (PMI) vzrostl z 47,7 na 48,3 bodů. To je nepatrně horší výsledek, než předpokládala naše (48,5 bodů) i tržní (48,6 bodů) prognóza. Optimismus mezi výrobci ale nadále roste a je na nejvyšší úrovni za poslední rok.
Průmysl zůstává stále pod klíčovou hranicí 50 bodů, nicméně pozitivní signály jsou patrné.
Pokles ve výrobě i nových zakázkách opět zpomalil, přičemž některé firmy evidují oživení poptávky a také získání nových zákazníků. Poptávka sice zůstává celkově utlumená, ale i počet exportních zakázek klesá pomaleji než v předchozích měsících. Dokonce firmy zaznamenaly nižší nejistotu mezi svými zákazníky, což je poměrně překvapivé vzhledem k aktuálnímu geopolitickému vývoji ve světě zejména v souvislosti s hrozící celní válkou. Právě tento aspekt je hlavním rizikem oživení české ekonomiky v tomto roce, který se kromě nižší výrobní produkce může projevit také pozdržením investičních rozhodnutí. Na druhé straně
německá otočka o 180 stupňů v rozpočtové politice může povzbudit nejen německý, ale i český průmysl. Ostatně
optimismus na horizontu dalších 12 měsíců vzrostl na nejvyšší úroveň za poslední rok, nicméně se stále nachází mírně pod historickým průměrem.
Vzhledem ke stále klesající poptávce (ač nižším tempem) se snížila míra rozpracovanosti a také
zaměstnanosti. Rostoucí nezaměstnanost v tomto sektoru již vnímáme několik kvartálů, ale na celkové nezaměstnanosti se to zatím projevuje v omezené míře, protože další sektory jsou zatím schopny absorbovat propuštěné pracovníky z průmyslu. Ten totiž musí hledat úsporná opatření i díky
nárůstu cen vstupů, jakými jsou ceny materiálů, výrobků z papíru či za energie. Podniky tak redukují nákup vstupů a využívají ve značném objemu své zásoby, ať už nakoupeného či hotového zboží. Poprvé od září minulého roku firmy navýšily své prodejní ceny a byl to nejrychlejší nárůst za více než dva roky. Pozitivní zprávou je, že dodavatelské řetězce jsou v tuto chvíli hodnoceny jako relativně stabilní.
V celém letošním prvním čtvrtletí se index nákupních manažerů (PMI) zvyšoval, ale stále ještě zůstává pod hranicí 50 bodů oddělující expanzi a kontrakci odvětví. Nicméně optimismus mezi podniky sílí, což dává naději, že průmysl se odrazí ode dna. Zásadní bude ovšem další vývoj v zahraničí, zejména na poli doutnající celní války. Ta může opětovně srazit vyhlídky průmyslu směrem dolů. V delším horizontu by ale ve prospěch českého průmyslu měla hrát německá fiskální bazuka a s ní spojená vyšší poptávka z Německa.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EB SIL IC02 - Akcie EB SIL IC02 aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- PRAŽ.SIL.A VOD.ST. - Akcie PRAŽ.SIL.A VOD.ST., cena akcie online
- EB SIL TS08 - Akcie EB SIL TS08 aktuálně - akcie online
- SIL.STAVBY TEPLICE - Akcie SIL.STAVBY TEPLICE aktuálně - akcie online
- SIL.STAVITEL. PHA - Akcie SIL.STAVITEL. PHA aktuálně - akcie online
- EB SIL TL6 - Akcie EB SIL TL6 aktuálně - akcie online
- EB SIL TL5 - Akcie EB SIL TL5 aktuálně - akcie online
- EB SIL TL07 - Akcie EB SIL TL07 aktuálně - akcie online
- EB SIL BC1 - Akcie EB SIL BC1 aktuálně - akcie online
- EB SIL TS6 - Akcie EB SIL TS6 aktuálně - akcie online
- EB SIL TL08 - Akcie EB SIL TL08 aktuálně - akcie online
- Průmysl - vývoj průmyslových tržeb v ČR, 2021, Meziměsíční vývoj indexu průmysl. produkce v %
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.