Důvěra v české ekonomice se v březnu zlepšila napříč všemi zkoumanými segmenty, ve většině případů ale zároveň vzrostla inflační očekávání
Celkový indikátor důvěry v tuzemské ekonomice se v březnu vyšplhal na nejvyšší úroveň od května 2022.
V březnu pokračovalo zlepšení nálady mezi podnikateli a poprvé od loňského listopadu se zlepšil také sentiment spotřebitelů.
Méně příznivým rysem březnového průzkumu je růst cenových očekávání ve většině sektorů na straně podnikatelů, konkrétně ve stavebnictví, maloobchodu a průmyslu.
Očekávaní vývoje cen pro příští měsíce se snížila ve službách a mezi spotřebiteli, přesto ale březnový průzkum připomíná, že vývoj inflačních očekávání si i nadále zasluhuje bedlivou pozornost.
Celková důvěra v tuzemské ekonomice v březnu druhý měsíc v řadě vzrostla a souhrnný indikátor důvěry se dostal na nejvyšší úroveň od května 2022.
Důvěra mezi podnikateli rostla třetí měsíc v řadě a je nejvyšší od července 2022.
Důvěra mezi spotřebiteli se zlepšila poprvé od loňského listopadu a indikátor důvěry se v březnu dostal na své tříměsíční maximum.
V průmyslu indikátor důvěry se zlepšil třetí měsíc v řadě a vyšplhal se na pětiměsíční maximum.
V průmyslu se výrazně zlepšilo očekávání celkové ekonomické situace pro příštích 6 měsíců, zlepšilo se též hodnocení současné zahraniční poptávky a vývoje exportů pro příští 3 měsíce.
Pokud se příznivější hodnocení exportních zakázek potvrdí, tak by to znamenalo, že se průmyslová aktivita na našich hlavních exportních trzích v čele s Německem začíná oživovat.
Přesto je ale otázkou, nakolik by situaci mohly zhoršit případné obchodní války na ose USA – Evropská unie.
Na druhou stranu by ale pro evropský průmysl měl být výhledově tahounem nájezd na vyšší výdaje na obranu a infrastrukturu.
Méně příznivou zprávou je nárůst očekávání ohledně vývoje výrobních cen pro příští 3 měsíce – příslušný indikátor vzrostla poprvé od loňského listopadu a je na svém tříměsíčním maximu.
V případě stavebnictví je indikátor důvěry nejvyšší od července 2022.
Výrazně se zlepšilo očekávání celkové ekonomické situace pro příštích 6 měsíců, větší optimismus panuje také ohledně poptávky v příštích 3 měsících a firmy pozitivně hodnotí vývoj stavební činnosti v uplynulých 3 měsících.
Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen ve stavebnictví v březnu výrazně vzrostla a je nejvyšší od září 2023.
Ve službách důvěra v březnu vzrostla na nejvyšší úroveň od loňského prosince, když se výrazně zlepšila poptávka očekáváná pro příští 3 měsíce.
Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb v březnu klesl druhý měsíc v řadě a dosáhl nejnižší úrovně od loňského listopadu.
V maloobchodu se celkový indikátor důvěry v březnu vyšplhal se na nejvyšší úroveň od května 2022.
V maloobchodu se zlepšuje očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro příští 3 měsíce.
Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen v maloobchodu pro příští tři měsíce v březnu mírně vzrostl, na své dvouměsíční minimum.
Na straně spotřebitelů se důvěra v březnu zlepšila: poprvé od loňského listopadu a vyšplhala se na tříměsíční maximum.
Zlepšilo se očekávání ohledně celkové hospodářské situace v České republice v následujících 12 měsících a domácnosti jsou pro příštích 12 měsících více optimistické také ohledně výhledu své finanční situace.
Indikátor očekávání cenového vývoje pro příštích dvanáct měsíců v březnu mírně klesl, na své tříměsíční minimum.
Březnový průzkum hlásí zlepšení důvěry v české ekonomice: jak napříč všemi sektory na straně podnikatelů, tak mezi spotřebiteli.
U spotřebitelů se nálada zlepšila poprvé od loňského listopadu, a to díky růstu optimismu jak ohledně výhledu české ekonomiky, tak ohledně výhledu finanční situace domácností.
V případě průmyslu jsou patrné pokračující záblesky růstu optimismu, ve výhledu několika následujících čtvrtletí by mohlo pomoci oživení aktivity v evropském průmyslu, jež by mohly táhnout vyšší výdaje na obranu.
Smíšené zprávy přinesly indikátory cenových očekávání, jež ve většině případů v březnu vykázaly nárůst, přičemž v případě stavebnictví byl nárůst cenových očekávání markantní.
Očekáváme, že se růst české ekonomiky, vyjádřený ukazatelem HDP, letos zrychlí na 2,1 % po loňském růstu, jenž činil 1 %.
Jedním z tahounů by měla být spotřeba domácností, jíž by měla i nadále pomáhat kombinace nízké inflace a solidního růstu mezd.
V tomto smyslu očekáváme, že se důvěra spotřebitelů bude v následujících měsících nadále spíše zlepšovat.
Z pohledu ČNB může březnový průzkum důvěry v české ekonomice sloužit spíše coby argument pro opatrnost při dalším uvolňování měnové politiky, a tedy coby argument pro ponechání úroků beze změny na blížícím se zasedání bankovní rady 26. března.
Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Kalendář jmen Březen 2025 - svátky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Kurzovní lístek - Kurzovní lístky všech bank
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…