Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  26.03.2024 13:29:51

Důvěra v české ekonomice v březnu vzrostla a dostala se na nejsilnější úroveň od loňského května

Důvěra se zlepšila jak mezi spotřebiteli, tak ve většině sektorů na straně podnikatelů: jedinou výjimkou bylo stavebnictví, kde důvěra klesla na tříměsíční minimum.

Velmi dobrou zprávou, plynoucí z březnového průzkumu, je další pokles cenových očekávaní v české ekonomice, jenž byl patrný mezi spotřebiteli a napříč většinou sektorů v rámci průzkumu mezi podnikateli.

 

Celková důvěra v tuzemské ekonomice v březnu vzrostla na nejsilnější úroveň od loňského května.

Růst důvěryčeské ekonomice byl v březnu tažen nárůstem důvěry ve většině sektorů mezi podnikateli, konkrétně v maloobchodu, ve službách a v průmyslu.

Na straně spotřebitelů se v březnu důvěra zlepšila třetí měsíc v řadě a je nejsilnější od října 2021.

Zhoršení důvěry tak v březnu hlásilo pouze stavebnictví, kde se příslušný indikátor propadl na tříměsíční minimum.

 

průmyslu se indikátor důvěry zlepšil poté, co v únoru vykázal výrazné zhoršení.

Zlepšilo se hodnocení stávající poptávky včetně té zahraniční a zlepšilo se očekávání poptávky do příštích třech měsíců.

Výrazně se zlepšilo očekávání ohledně celkové ekonomické situace do příštích měsíců.

Březnový průzkum hlásí další mírný pokles v očekávání vývoje prodejních cen v průmyslu pro příští tři měsíce: cenová očekávání v tuzemském průmyslu takto klesla třetí měsíc v řadě.

 

Ve službách důvěra po poklesu v předchozích dvou měsících v březnu vzrostla a dostala se na nejsilnější úroveň od loňského srpna.

Zlepšilo se hodnocení poptávky a také očekávání jejího vývoje do dalších měsíců.

Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb v březnu vzrostl poté, co v předchozích třech měsících cenová očekávání klesala.

Cenová očekávání ve službách jsou ovšem i navzdory březnovému nárůstu na druhé nejnižší úrovni od dubna 2021.

 

maloobchodu se celkový indikátor důvěry zvýšil viditelně, fakticky nejvíce ze všech zkoumaných segmentů tuzemské ekonomiky.

Výrazně se zlepšila očekávání ohledně vývoje celkové ekonomické situace do příštích třech a šesti měsíců.

Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v březnu klesl a vrátil se na úroveň z letošního ledna, jež byla nejnižší od listopadu 2019.

Na náladu mezi spotřebiteli, a tedy i na situaci v maloobchodu, pozitivně působí snižující se inflace, neboť pomalejší růst cenové hladiny povede ke zlepšení vývoje na straně reálných příjmů tuzemských domácností.

 

V případě stavebnictví důvěra v březnu klesla na své tříměsíční minimum.

Na pozitivní straně lze zmínit pouze vývoj stavební činnosti v minulých třech měsících a očekávání ohledně poptávky v příštích třech měsících.

Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen ve stavebnictví v březnu mírně klesl a dostal se na nejnižší úroveň od července 2021.

 

Výrazně se zlepšila důvěra na straně spotřebitelů, jež je nyní nejsilnější od října 2021.

Výrazně se například zlepšilo očekávání ohledně vývoje finanční situace domácností pro příštích dvanáct měsíců.

Indikátor očekávaného vývoje spotřebitelských cen v příštích dvanácti měsících v březnu dále výrazně klesl a nyní je nejnižší od loňského května.

Předpokládáme, že náladu mezi spotřebiteli bude v dalších měsících dále podporovat nízká inflace a její příznivý dopad na reálné příjmy domácností.

 

Březnový průzkum hlásí zlepšení důvěryčeské ekonomice, jež bylo patrné jak mezi spotřebiteli, tak ve většině zkoumaných sektorů na straně podnikatelů.

Na náladu domácností příznivě působí nízká inflace, jež se pozitivně projevuje ve vývoji jejich reálných příjmů.

Lepší nálada mezi spotřebiteli pozitivně prosakuje do nálady v maloobchodě a ve službách.

 

průmyslu se důvěra v březnu zlepšila, uplynulé měsíce ale byly ve znamení výkyvů a spíše převládajícího pesimismu, jenž byl reflexí kolísajícího výkonu průmyslu v eurozóně.

Důležité proto bude, zda se zlepšení důvěry v tuzemském průmyslu bude opakovat i v dalších měsících.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688