Dukovany: Dohoda Jihokorejců s Američany není dobrou zprávou pro český průmysl
Jedna zásadní překážka výstavby nových dukovanských jaderných bloků v jihokorejské režii je prý pryč. Alespoň to tvrdí ministr průmyslu Lukáš Vlček. V polovině ledna se totiž jihokorejský podnik KHNP a jeho mateřská společnost KEPCO dohodly s americkou společností Westinghouse na urovnání všech vzájemných právních sporů. Američané tedy už nezpochybňují oprávnění Jihokorejců používat technologii, kterou nabídli i v českém tendru.
Na první, letmý pohled se tedy vskutku zdá, že zásadní překážka padla, jak praví ministr průmyslu. Jenže detailnější pohled odhaluje souvislosti, jež napovídají, že překážka nepadla, dokonce spíše naopak.
Přesné znění dohody mezi jihokorejskou stranou a společností Westinghouse není známé, leč lze předpokládat, že Američané se nedali „jen tak“, ba že jihokorejská strana se musela uchýlit k význačným ústupkům.
Součástí dohody dosti pravděpodobně je to, že se Američané budou v projektech Jihokorejců intenzivně angažovat, a to včetně výstavby dukovanských bloků. Ostatně jadernou elektrárnu Baraká ve Spojených arabských emirátech sice primárně stavěl KHNP, ale Westinghouse na projektu zásadně podílel. Proč na tuto spolupráci nenavázat i v Dukovanech, když se nyní navíc oba podniky nadobro udobřily?
Víme alespoň to, že dohoda připravuje půdu „pro budoucí vzájemnou spolupráci obou stran při celosvětovém rozvoji jaderné energetiky“, jak k urovnání sporu uvedl Westinghouse. Účast americké firmy na výstavbě Dukovan ovšem dále sníží šanci, že se na projektu budou čeští dodavatelé podílet alespoň z 60 procent. Tento podíl sice Jihokorejci původně slíbili a operovali s ní během tendru, ve smlouvě mezi nimi a českou stranou, jež by měla být uzavřena letos na jaře, však explicitně uveden být nemá.
Zároveň existují četné indicie, že v rámci dohody Jihokorejců s Westinghousem si obě strany celosvětový trh jaksi „rozparcelovaly“. KHNP se koncem letošního ledna stáhla z tendru na výstavbu nových jaderných bloků elektrárny ve slovinském Kršku. Ve hře tak zůstávají již jen francouzská EDF a právě Westinghouse. Jen o měsíc dříve, v prosinci 2024, KHNP vycouval ze zapojení do tendru na výstavbu nových jaderných bloků elektrárny Ringhals ve Švédsku. Zbylí uchazeči jsou stejní jako ve slovinském případě: EDF a Westinghouse. Jihokorejci se tedy mohou z evropských projektů stahovat, aby zvýšili šance Westinghousu, jemuž by pak dělali subdodavatele. Mimoevropské, například asijské projekty budou rozvíjet dále.
Pokud je právě toto „rozparcelování“ součástí zmíněné dohody jihokorejské a americké strany, značí to, že Dukovany by mohly zůstat v Evropě ojedinělým projektem v jihokorejské režii. Jihokorejská jaderná technologie by tak byla na starém kontinentu uplatněna právě jenom a pouze v Česku. Nové dukovanské bloky by se tudíž z technologického hlediska ocitly v Evropě v určité izolaci. Což je ovšem špatná zpráva pro český průmysl. Pokud totiž Jihokorejci ostatní evropské projekty přepouštějí jiným, čeští dodavatelé si musí nechat zajít chuť, že by se mohli podílet nejen na výstavbě nových dukovanských bloků, ale i dalších evropských projektů v podání KHNP.
S jedinou evropskou sadou nových bloků, tou dukovanskou, si navíc tím spíše Jihokorejci vystačí sami, aniž by zásadněji zapouštěli na starém kontinentu kořeny a vytvářeli tu robustní dodavatelský řetězec. Což dále snižuje šanci, že český průmysl dosáhne na zmiňovaných slibovaných 60 procent zapojení do realizace nových bloků Dukovan. Hrozí, že český průmysl, samozřejmě včetně toho jaderného, nebude moci rozvíjet své know-how při realizaci dalších evropských projektů v jihokorejské režii. Takže v dlouhodobém výhledu bude know-how českých jaderných dodavatelů upadat, což v budoucnu prodraží údržbu a opravy existujících jaderných zařízení v ČR, neboť je budou muset uskutečňovat zahraniční specialisté.
Sečteno, podtrženo, Česko zaplatí stovky miliard korun za nové dukovanské bloky, aniž by takto vynaložené prostředky měly uspokojivý multiplikační efekt v rámci tuzemského průmyslu.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
Podívejte se také:
Polovina obyvatel chce nové jaderné zdroje jen při nízké ceně elektřiny. Nový výzkum ukazuje, že podpora dostavby jaderných elektráren silně závisí na ceně
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Dohoda o provedení práce 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.