ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  29.01.2025 17:34:00

Kompas EU pro obnovení konkurenceschopnosti a zajištění udržitelné prosperity

Kompas EU pro obnovení konkurenceschopnosti

Komise dnes představuje kompas konkurenceschopnosti, první významnou iniciativu tohoto mandátu, která poskytuje strategický a jasný rámec, jimž se bude řídit práce Komise.

Kompas určuje cestu k tomu, aby se Evropa stala místem, kde se budou vynalézat, vyrábět a uvádět na trh budoucí technologie, služby a čisté výrobky, a zároveň byla prvním kontinentem, který bude klimaticky neutrální.

V posledních dvou desetiletích Evropa kvůli přetrvávajícímu rozdílu v růstu produktivity nedržela krok s ostatními velkými ekonomikami. EU má to, co je zapotřebí k tomu, aby tento trend zvrátila, díky své talentované a vzdělané pracovní síle, kapitálu, úsporám, jednotnému trhu a jedinečné sociální infrastruktuře, a to za předpokladu, že urychleně odstraní dlouhodobé překážky a strukturální nedostatky, které ji brzdí.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová k tomu uvedla: Evropa má vše, co potřebuje, aby uspěla v závodě na vrchol. Zároveň však musíme odstranit slabiny, abychom obnovili naši konkurenceschopnost. Kompas konkurenceschopnosti přetváří vynikající doporučení Draghiho zprávy v plán. Nyní tedy máme plán. Máme politickou vůli. Důležitá je rychlost a jednota. Svět na nás nečeká. Na tom se shodují všechny členské státy. Pojďme tedy tento konsensus proměnit v činy.“

Tři hlavní oblasti činnosti: inovace, dekarbonizace a bezpečnost

Draghiho zpráva identifikovala tři transformační požadavky na posílení konkurenceschopnosti a tento kompas stanoví přístup a výběr stěžejních opatření, která mají každý z těchto požadavků převést do praxe:

  • Odstraňování rozdílů v oblasti inovací EU musí znovu nastartovat své hnací síly inovací. Chceme vytvořit prostředí pro nové inovativní začínající podniky, podporovat vedoucí postavení v průmyslu v rychle rostoucích odvětvích založených na hlubokých technologiích a podporovat šíření technologií mezi zavedenými společnostmi a malými a středními podniky. V tomto ohledu Komise navrhne iniciativy „gigatovárny umělé inteligence“ a iniciativy pro využívání umělé inteligence s cílem podnítit rozvoj a průmyslové uplatnění umělé inteligence v klíčových odvětvích. Předloží akční plány pro pokročilé materiály, kvantové, biotechnologické, robotické a kosmické technologie. Zvláštní strategie EU pro začínající a rychle se rozvíjející podniky se zaměří na překážky, které brání vzniku a rychlému rozvoji nových společností. Návrh 28. právního režimu zjednoduší platná pravidla, včetně příslušných aspektů práva obchodních společností, insolvenčního, pracovního a daňového práva, a sníží náklady na selhání. To umožní inovativním společnostem využívat výhod jednotného souboru pravidel všude bez ohledu na to, kde investují a působí v rámci jednotného trhu.
  • Společný plán dekarbonizace a konkurenceschopnosti: Kompas označuje za klíčovou výzvu vysoké a nestálé ceny energie a stanoví oblasti, v nichž je třeba zasáhnout, aby se usnadnil přístup k čisté, cenově dostupné energii. Nadcházející dohoda o čistém průmyslu stanoví přístup k dekarbonizaci založený na konkurenceschopnosti, jehož cílem je zajistit, aby EU byla atraktivním místem pro výrobu, a to i pro energeticky náročná průmyslová odvětví, a podporovat čisté technologie a nové oběhové obchodní modely. Akční plán pro cenově dostupnou energii pomůže snížit ceny energie a náklady na energii, zatímco akt o akcelerátoru dekarbonizace průmyslu rozšíří zrychlené povolování na odvětví procházející transformací. Kompas navíc předpokládá akční plány uzpůsobené na míru pro energeticky náročná odvětví, jako je ocelářství, výroba a zpracování kovů a chemické látky, tedy odvětví, která tvoří páteř evropského výrobního systému, avšak jsou v této fázi transformace nejzranitelnější.
  • Snížení nadměrné závislosti a zvýšení bezpečnosti. Schopnost EU diverzifikovat a snížit závislost bude záviset na účinných partnerstvích. EU již má největší a nejrychleji rostoucí síť obchodních dohod na světě, která zahrnuje 76 zemí, jež představují téměř polovinu obchodu EU. V zájmu zachování diverzifikace a posílení našich dodavatelských řetězců odkazuje kompas na novou škálu partnerství v oblasti čistého obchodu a investic, která mají pomoci zajistit dodávky surovin, čisté energie, udržitelných pohonných hmot a čistých technologií z celého světa. V rámci vnitřního trhu umožní přezkum pravidel pro zadávání veřejných zakázek zavést evropskou preferenci při zadávání veřejných zakázek pro kritická odvětví a technologie.

Pět horizontálních faktorů konkurenceschopnosti

Tyto tři pilíře jsou doplněny pěti horizontálními nástroji, které jsou nezbytné pro podporu konkurenceschopnosti ve všech odvětvích:

  1. Zjednodušení: Cílem tohoto nástroje je výrazně snížit regulační a administrativní zátěž. Zahrnuje rovněž systematické úsilí o zjednodušení, urychlení a zefektivnění postupů pro přístup k finančním prostředkům EU a zjednodušení správních rozhodnutí EU. Připravovaný souhrnný návrh zjednoduší podávání zpráv o udržitelnosti, náležitou péči a taxonomii. Kromě toho Komise usnadní podnikání tisícům malých společností se střední tržní kapitalizací. Kompas stanoví cíl snížit administrativní zátěž podniků o alespoň 25 % a pro malé a střední podniky o alespoň 35 %.
  2.  Snižování překážek na jednotném trhu: Jednotný trh je již 30 let v Evropě vyzkoušeným a osvědčeným motorem konkurenceschopnosti. Aby se zlepšilo jeho fungování ve všech odvětvích, bude horizontální strategie jednotného trhu modernizovat rámec řízení, odstraňovat překážky uvnitř EU a předcházet vzniku nových. Kromě toho Komise využije této příležitosti k tomu, aby ještě více zrychlila a zpřístupnila proces stanovování norem, a to zejména pro malé a střední podniky a začínající podniky.
  3.  Financování konkurenceschopnosti. V EU chybí účinný kapitálový trh, který by přeměňoval úspory na investice. Komise představí evropskou unii úspor a investic s cílem vytvořit nové spořicí a investiční produkty, poskytnout pobídky pro rizikový kapitál a zajistit plynulý tok investic v celé EU. Přeorientovaný rozpočet EU zjednoduší přístup k finančním prostředkům EU v souladu s prioritami EU.
  4. Podpora dovedností a kvalitních pracovních míst. Základem konkurenceschopnosti Evropy jsou její lidé. Aby byl zajištěn dobrý soulad mezi dovednostmi a požadavky trhu práce, předloží Komise iniciativu na vytvoření unie dovedností zaměřené na investice, vzdělávání dospělých a celoživotní učení, vytváření dovedností, které obstojí i v budoucnu, udržení dovedností, spravedlivou mobilitu, přilákání a integraci kvalifikovaných talentů ze zahraničí a uznávání různých druhů odborné přípravy, aby lidé mohli pracovat v rámci celé Unie.
  5. Lepší koordinace politik na úrovni EU a na vnitrostátní úrovni. Komise zavede nástroj pro koordinaci konkurenceschopnosti, který bude spolupracovat s členskými státy s cílem zajistit provádění společných cílů politiky EU na úrovni EU a na vnitrostátní úrovni, identifikovat přeshraniční projekty evropského zájmu a provádět související reformy a investice. V příštím víceletém finančním rámci bude řada stávajících finančních nástrojů EU s podobnými cíli nahrazena Evropským fondem pro konkurenceschopnost, který poskytne finanční podporu na provádění opatření v rámci nástroje pro koordinaci konkurenceschopnosti.

Souvislosti

Dne 27. listopadu 2024 oznámila předsedkyně von der Leyenová jako první významnou iniciativu Komise v tomto funkčním období kompas konkurenceschopnosti, který vychází z Draghiho zprávy a poskytuje rámec pro práci Komise v oblasti konkurenceschopnosti v tomto funkčním období.

Předsedkyně von der Leyenová ve svém projevu o stavu Evropské unie v roce 2023 oznámila, že požádala bývalého italského premiéra Maria Draghiho, aby vypracoval zprávu o budoucnosti evropské konkurenceschopnosti. Zpráva varuje, že Evropa se již nebude moci spoléhat na mnoho faktorů, které v minulosti podporovaly růst. Stanoví jasnou diagnózu a poskytuje konkrétní doporučení, jak Evropu nasměrovat na jinou trajektorii. Mnohá doporučení jsou již zohledněna v politických směrech a pověřovacích dopisech předsedkyně určeným členům sboru komisařů.

Další informace

Kompas konkurenceschopnosti pro EU

Informativní přehled o kompasu konkurenceschopnosti

Media

Read-out of the weekly meeting of the von der Leyen Commission by Ursula von der Leyen, President of the European Commission, and Stéphane Séjourné, Executive Vice-President of the European Commission, on the compass for the EU`s competitiveness 2025-01-29

Quote

Evropa má vše, co potřebuje, aby uspěla v závodě na vrchol. Zároveň však musíme odstranit slabiny, abychom obnovili naši konkurenceschopnost. Kompas konkurenceschopnosti přetváří vynikající doporučení Draghiho zprávy v plán. Nyní tedy máme plán. Máme politickou vůli. Důležitá je rychlost a jednota. Svět na nás nečeká. Na tom se shodují všechny členské státy. Pojďme tedy tento konsensus proměnit v činy.
Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise 2025-01-28

Tímto kompasem Komise představuje svou hospodářskou doktrínu na příštích pět let. Tato doktrína je jednoduchá a lze ji shrnout do jednoho klíčového slova: konkurenceschopnost. Konkurenceschopnost v každém euru, které utratíme, a v každé iniciativě, kterou navrhneme. Z této ambice vychází pracovní program, který má tři cíle: zjednodušit naše hospodářské priority, investovat do nich a urychlit jejich plnění. Kompas musí signalizovat změnu myšlení Evropy a Evropanů. Díky němu bude Evropa předvídatelnější a zároveň bude zachován kurz našeho evropského modelu – dekarbonizovaný, sociální a respektující naše hodnoty.
Stéphane Séjourné, výkonný místopředseda pro prosperitu a průmyslovou strategii 2025-01-28





Zvýšení mzdy či platu v roce 2025
Jak vám letos zaměstnavatel zvýšil mzdu nebo plat?
O více jak 5 000Kč/měsíc
5%
O více jak 3 000Kč/měsíc
4%
O více jak 2 000Kč/měsíc
7%
O více jak 1 000Kč/měsíc
19%
Mám tak stejně, jako loni
44%
Mám méně o víc jak 1 000Kč/měsíc
9%
Přišel(přišla) jsem o zaměstníní
4%
Nemám mzdu ani plat
8%
Zatím hlasů:1772


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688