Ekonomická bezpečnost – nedoceněný úspěch české vlády
Jako jednotlivci se většinou chováme ekonomicky racionálně. Nesvěříme všechny úspory pochybné společnosti nabízející jejich nejvyšší zhodnocení. Zakázky placené z vlastních peněz zadáme řemeslníkovi s dobrými referencemi, spíš než tomu, kdo se podbízí cenou. Proti neočekáveným událostem pojišťujeme svá vozidla, nemovitosti, i sebe sama. Zkrátka dbáme o vlastní ekonomickou bezpečnost. Stejný přístup k ekonomické bezpečnosti požadujeme, nebo bychom aspoň měli, po státu v jeho kompetencích.
Svět není ideálním místem k podnikání, kde by byl každý přeshraniční investiční projekt veden výhradným zájmem uspokojit cílového klienta a vydělat. Na přelomu milenia bylo snadné podlehnout dojmu, že se svět k takovému ideálu blíží. Od té doby jsme ale dostali mnoho podnětů k vystřízlivění. Prázdné zásobníky plynu vlastněné Gazpromem v Německu v roce 2022 byly asi nejkřiklavějším případem. Ani řada čínských investic v Česku z minulé dekády s odstupem času nepřesvědčila, že byla vedena čistě obchodními zájmy.
Bránit se nekalým zájmům cizích mocností není zadarmo. Každá bariéra volnému pohybu zboží, služeb, kapitálu či osob má své ekonomické náklady. Mezinárodní sankce či dovozní cla mají tu vlastnost, že postihují nejen toho, proti komu jsou namířeny, ale v nějaké míře rovněž jejich iniciátora.
Česká vláda se k otázkám ekonomické bezpečnosti staví vcelku odpovědně, i když opozice tvrdí opak. Dokladem budiž tři ukázky z energetické oblasti. Za prvé, zbavení se závislosti na dovozu ropy z Ruska bude završeno v těchto měsících. Rusko se v rámci své hybridní války překvapivě málo snažilo tento záměr překazit, což naznačuje, že zřejmě tahá za kratší konec provazu. Za druhé, ukončení dovozu ruského plynu za nás časově sice rozhodli Ukrajinci zavřením trubek na svém území, podstatné ale je, že jsme si již dříve vyzkoušeli schopnost získávat plyn kompletně odjinud. Také zrušení transakčních poplatků Německa za transfer plynu přes jeho území je zřejmě částečně zásluha tlaku české vlády. Za třetí, nad distribucí plynu v Česku posílil stát kontrolu akvizicí firmy Net4Gas. Akvizice byla v době uzavření kritizovaná jako předražená, může se ovšem ukázat jako příklad smysluplné investice do vlastní ekonomické bezpečnosti.
Klid české vlády na přelomu roku ostře kontrastoval s novoroční plynovou hysterií na Slovensku. Navozuje tak otázku, proč se vládě nedaří tento úspěch prodat u veřejnosti. Výhody ekonomické bezpečnosti si zřejmě uvědomíme, až začnou vypadávat kostlivci ze skříní v zemích, které pojaly téma s menší vážností.
Pavel Sobíšek, hlavní ekonom, UniCredit Bank
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia
UniCredit Bank na českém trhu vznikla spojením dvou úspěšných bankovních domů HVB Bank a Živnostenské banky. Nabízíme služby pro malé firmy, podnikatele, ale také pro firemní klientelu, individuální klienty a privátní bankovnictví. UniCredit Bank je jednou z nejsilnějších bank na trhu v oblasti projektového, strukturovaného a syndikovaného financování, korporátního financování a exportního financování.
Banka je součástí skupiny UniCredit, která působí v 13 zemích Evropy.
Více informaci na: www.unicreditbank.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kryptoměny - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Prezident - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Mimořádná opatření - Aktuální opatření české vlády a ministerstev v souvislosti s koronavirem v ČR
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…