Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Hledat v pozůstalosti doklady o životním pojištění může být složité. Zvlášť když nevíte, zda vůbec nějaké existovalo. Nově vám s pátráním pomůže formulář České asociace pojišťoven (ČAP), který prověří všechny členské pojišťovny najednou.
Proč služba vznikla
Pojišťovna nemá povinnost aktivně informovat pozůstalé o existenci životního pojištění. Peníze z něj navíc nepodléhají dědictví – náleží pouze takzvané obmyšlené osobě, kterou pojištěný určil ve smlouvě. Nejčastěji jde o manžele, partnery nebo děti.
Vše podstatné o životním pojištění, jeho pravidlech a možnostech, o vhodném nastavení, se dočtete tady.
"Před spuštěním formuláře se klienti obraceli jednotlivě na každou pojišťovnu zvlášť. Toho bychom je rádi ušetřili a čas strávený hledáním pojištění jim tak významně zkrátili," vysvětlil pro portál Peníze.cz Petr Koblížek z ČAP. Služba spolupracuje se všemi členskými pojišťovnami asociace, které nabízejí životní pojištění. Celkem pokrývají 98 procent trhu.
Nový formulář tak může výrazně usnadnit situaci pozůstalým v již tak náročném období. Namísto zdlouhavého obvolávání jednotlivých pojišťoven stačí vyplnit jediný dokument a počkat na případnou odpověď.
Jak formulář vyplnit
Formulář najdete přímo na webových stránkách České asociace pojišťoven. Jeho vyplnění zabere jen pár minut. Potřebujete znát:
-
jméno a příjmení zesnulého
-
jeho trvalou adresu
-
datum narození (rodné číslo není nutné)
-
datum úmrtí.
Doplníte také údaje o sobě – celé jméno, telefon, e-mail a vztah k zemřelému (například syn, dcera, manžel/ka). Na vztahu k zemřelému sice přímo nezáleží (důležité je, zda jste byli či nebyli obmyšlenou osobou), ale ČAP na této informaci přesto trvá.
Co se děje po odeslání
Ihned po odeslání formuláře dostanete potvrzující e-mail od ČAP. Asociace následně rozešle váš požadavek všem členským pojišťovnám k prověření. Ty mají na odpověď sedm pracovních dní.
"Pokud pojišťovna zjistí, že zemřelá osoba u ní byla k datu úmrtí pojištěna pro případ smrti, kontaktuje oprávněnou osobu nebo zahájí kroky k jejímu dohledání," upřesnil Koblížek.
Praktické zkušenosti s fungováním? Už jsou k mání
Server Peníze.cz otestoval službu v praxi. První reakce od pojišťoven začaly přicházet už druhý den po odeslání formuláře. Jako první odpověděla Generali Česká pojišťovna, následovaná Hasičskou vzájemnou pojišťovnou a Českou podnikatelskou pojišťovnou. Všechny zaslaly informaci, že podle zadaných údajů neevidují žádnou pojistnou smlouvu.
Zajímavé je, že ostatní pojišťovny se již neozvaly. Není to však chyba – pojišťovny totiž nemají povinnost odpovědět, pokud žádnou pojistku nenajdou. Povinně reagují pouze v případě pozitivního nálezu, jinak mohou mlčet. Maximální časový limit pro odpověď je nastaven na 7 dní.
Kdo se dozví o nalezené pojistce
O existenci pojistky se dozvíte pouze tehdy, pokud jste obmyšlenou osobou. Pojišťovny musí zachovávat mlčenlivost, a proto nemohou informovat osoby, které na pojistku nemají nárok. I kdyby tedy někdo znal základní osobní údaje zemřelého, bez statusu obmyšlené osoby se o případné existenci pojištění nedozví.
ČAP na to pamatuje i v pokynech pojišťovnám. Podle serveru Peníze.cz posílá ČAP hromadně pojišťovnám, spolu dotazem pozůstalého na existenci pojištění, i tento pokyn: "Pokud zjistíte, že zemřelý u vás byl pojištěn, ale tazatel není obmyšlenou či jinak oprávněnou osobou, kontaktujte oprávněnou osobu nebo zahajte kroky k jejímu dohledání. O existenci pojištění neinformujte ani ČAP, ani tazatele."
Životní pojištění v číslech
Podle loňského průzkumu ČAP má životní pojištění sjednáno 47 procent Čechů a dalších 15 procent ho plánuje uzavřít. Zajímavé je, že přestože se lidé nejvíce obávají úmrtí, nejčastěji se pojišťují proti úrazu. Naopak nejméně je trápí riziko delšího pobytu v nemocnici.
Lenka Rutteová
Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.

Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.