Vojtěch Šanca (Delta Green)
Finanční rady  |  13.01.2025 13:08:51

Amortizace baterie aneb co to je a jak ji spočítat

Pro efektivní využití potenciálu flexibility v energetice potřebujete bateriové úložiště. Pokud máte solární panely, jedině s baterií budete mít možnost si získanou elektřinu ukládat pro vlastní potřebu. Baterie ale v dnešní době nabízí ještě větší možnosti, jak ušetřit a využívat zelenější energii. Na spotovém trhu ji můžete nabíjet v časech, kdy je elektřina levná, a do sítě vybíjet tehdy, kdy je naopak ráno nebo večer drahá.

Jak ale zohlednit cenu samotné baterie, která rozhodně není zanedbatelná? K tomu slouží právě ona amortizace. Jedná se o metodu přepočtu nákupní ceny baterie na cenu za každý jednotlivý cyklus jejího nabití a vybití.

Proč by vás amortizace měla v kontextu flexibility zajímat? Je to jednoduchý způsob, jak udělat z odstrašující pořizovací částky měřitelný parametr, za pomoci kterého si spočítáte, zda se vám vyplatí baterku cyklovat i s ohledem na její opotřebení. Samotné rozhodování o každém nabití a vybití zohledňující vaši individuální amortizaci za vás už udělá náš systém chytrého řízení Proteus.

Vypočtěte si amortizaci své baterie

Technický výpočet amortizace baterie je snadný. Pojďme na chvíli přimhouřit oči před morálním zastaráním baterie, globálním snižováním cen baterií a investičními aspekty. A zaměřme se čistě na technický výpočet.

Na ukázku si vezmeme jednu z běžně prodávaných baterií: PylonTech US3000C 48V 3,6kWh (74 Ah). Pro výpočet musíme znát několik parametrů: cenu baterie, její kapacitu, hloubku vybití (DoD) a v neposlední řadě počet cyklů. To vše najdeme v produktovém popisu na jakémkoliv eshopu. Zde jsou údaje o naší vybrané baterii.

Druhým krokem je spočítat celkovou kapacitu baterie za celou její životnost. Vynásobíme tedy její kapacitu (3600), DoD (0,8) a počet cyklů (6000). Výsledkem je 17.280 kWh.

Třetím a posledním krokem je výpočet samotné amortizace. Na to už stačí vzít cenu baterie (25.400) a tu vydělit její celoživotní kapacitou v kWh (17.280). Z toho nám vyjde, že amortizace je 1.47 Kč za kWh. Jinými slovy, jeden cyklus nabití a vybití jedné kWh vás s touto baterií bude stát 1.47 Kč.

Chcete vědět, jestli se vám investice do baterie vyplatí? Naše kalkulačka vám to spočítá. Zkopírujte si náš vzor zde a vyzkoušejte si to sami.

Další aspekty amortizace

Teď už víme, jak si spočítat cenu čistě matematicky. Do amortizace ale vstupují i další aspekty, které můžete a nemusíte zohlednit a které jen tak snadno vypočítat nelze. Jaké to jsou?

Dlouhověkost baterie

Pro někoho může být baterie věc, kterou si chce koupit, nechce se o ní starat a nechcete ji měnit, dokud to nebude úplně nezbytně nutné. Když si spočítáte amortizaci podle vzorečku výše, Proteus bude vaši baterii cyklovat jen tehdy, kdy se to skutečně vyplatí a započítá i její opotřebení. Znamená to, že novou si budete muset koupit o něco dříve, ale zato vám baterka během svého životního cyklu ušetří hodně peněz.

Nechce se vám do toho? Nebo vám zkrátka opravdu záleží na tom, aby se vaše baterie neopotřebovala? I to jsou validní argumenty. Co s tím? Nastavte si amortizace vyšší, než vám skutečně vychází. Třeba na 4 Kč za kWh. Přijdete o část zisku z flexibility, ale baterii nebudete muset měnit tak brzo.

Morální zastarání baterie

Naproti tomu existuje druhý argument. Ceny baterií na trhu rychle klesají a jejich kapacita stoupá. Tento trend můžeme jasně vidět například v průzkumu BloombergNEF. Graf vycházející z této studie ukazuje klesající cenu za 1 kWh v bateriích. Predikce ukazují, že tento trend bude pokračovat i nadále.

Objemově vážený průměr lithiové-iontové baterie:

Zdroj: BloombergNEF. Historické ceny byly aktualizovány, aby odrážely reálné ceny v roce 2023. Vážená průměrná hodnota průzkumu zahrnuje 303 datových bodů z osobních automobilů, autobusů, užitkových vozidel a stacionárních úložišť.

Pokud se tedy na amortizaci podíváme optikou globálního trhu, můžeme dojít k závěru, že se nám vyplatí baterii cyklovat co možná nejvíc, abychom si co nejdříve koupili novou a lepší a mohli z flexibility těžit ještě více za lepších podmínek. Lepší baterie totiž znamená nižší amortizaci.

Je to váš případ? Hodnotu amortizace v Proteovi si můžete o chlup snížit oproti výsledku svého výpočtu. Jen musíte počítat s tím, že z krátkodobého hlediska můžete cyklováním i kapku tratit.

Investice a ušlý zisk

Posledním častým argumentem, se kterým se stran amortizace setkáváme, je potenciální ušlý zisk. Někdo totiž může říct, že kdyby kdyby místo baterie vložil svých 30 tisíc třeba do akcií nebo jiného investičního instrumentu, mohl by je díky složenému úročením zhodnocovat. To je samozřejmě spekulativní, ale ani tento argument není bezpředmětný. Cyklování baterie je však také jakási forma investice. Přináší vám peníze do kapsy za její chytrý prodej a nákup. Jak to ale budete reflektovat ve svém rozhodování, už je zase jen a jen na vás.

Jak vidíte, k amortizaci lze přistoupit snadno i složitě. Co ale složité není, je fakt, že peníze za baterii při využívání flexibility z okna rozhodně nevyhazujete. Ať už hodnotu své baterie vnímáte jakkoliv, v našem chytrém řízení Proteus si její amortizaci nastavíte podle sebe. Jak k tomu přistoupíte, už je jen na vás. Chcete vyrovnávat elektrickou síť a vydělávat? Přidejte se k Delta Green.

Vojtěch Šanca

Vojta miluje svět technologií a startupů, ve kterém se pohybuje od svých sedmnácti let. Obzvlášť ho fascinují firmy, které mají nejen potenciál globálně škálovat, ale hlavně svými produkty zlepšují život na této planetě. Právě proto se v roce 2024 připojil k Delta Green jako marketér, kde se snaží přiblížit komplexní svět zelené energetiky veřejnosti. Když náhodou nepracuje, rád se potápí v tropických mořích, zdolává horské vrcholy nebo se učí něco nového.


Delta Green

Česká energetická společnost, která domácnostem přináší možnost efektivního a odpovědného nakládání s elektrickou energií. Kromě dodávky energií nabízí chytré a automatizované řízení spotřeby a výroby elektřiny. Společnost vznikla v roce 2008 jako Nano Green v rámci skupiny Nano Energies. V roce 2024 změnila název na Delta Green. Společnost vlastní čtveřice složená z Davida Brožíka, Prokopa Čecha, Lukáše Beneše a Jana Hicla.

Více na https://www.deltagreen.cz/

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Pá 15:33  Ceny energií na burze rostou. Kdy zdraží dodavatelé? Tomáš Vrňák (Ušetřeno.cz)
Et 14:09  Fixace ceny energií v roce 2025: Vyplatí se, nebo ne? Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)
Et 13:45  Zdražili vám povinné ručení? Můžete ho vypovědět Martin Thienel (Kalkulátor.cz)

Přečtěte si také:

03.06.2024Novinky v dovolené a jak ji jednoduše spočítat Tisková zpráva (Tisková zpráva)



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688