Flexibilní novela zákoníku práce: ukončení pracovního poměru, zkušební doba nebo rodičovská dovolená jinak
Rok 2024 přinesl celou řadu významných změn v oblasti pracovního práva, které se dotkly jak zaměstnavatelů, tak i zaměstnanců. Právě probíhající legislativní proces týkající se tzv. flexibilní novely zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění (dále jen „zákoník práce“) ovšem ukazuje, že ani rok 2025 nebude výjimkou. Cílem flexibilní novely zákoníku práce je snaha rozhýbat trh práce, reagovat na rychle měnící se potřeby trhu práce a posílit rovnováhu mezi profesním a osobním životem zaměstnanců. Pojďme si přiblížit ty nejdůležitější změny, které by tzv. flexinovela zákoníku práce měla přinést.
Ukončení pracovního poměru
Flexibilní novelou zákoníku práce by jednak mělo dojít ke změně v oblasti výpovědní doby. Dle dosavadní právní úpravy začíná výpovědní doba běžet od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla zaměstnanci výpověď doručena. Nově by však měla výpovědní doba začít běžet již ode dne doručení výpovědi zaměstnanci. Tím by v praxi mělo dojít k faktickému zkrácení délky výpovědní doby a k pružnějšímu ukončování pracovního poměru se zaměstnanci. Pokud je totiž dnes výpověď zaměstnanci doručena počátkem měsíce, je výpovědní doba téměř tříměsíční. Po novele by nicméně mělo být už zcela irelevantní, kdy bude výpověď zaměstnanci doručena, jelikož faktická délka výpovědní doby bude vždy činit dva měsíce – bez ohledu na okamžik doručení výpovědi zaměstnanci.
Další novinkou v oblasti ukončení pracovního poměru bude sloučení výpovědních důvodů souvisejících s pozbytím zdravotní způsobilosti, které jsou momentálně obsaženy v § 52 písm. d) a e) zákoníku práce. Jelikož nyní se tyto dva výpovědní důvody liší jen v příčině dlouhodobé pracovní nezpůsobilosti zaměstnance, mělo by jejich sloučení předejít zbytečným problémům spojeným s volbou nesprávného výpovědního důvodu při podání výpovědi. Ty mnohdy vyúsťovaly v neplatnost rozvázání pracovního poměru jen proto, že zaměstnavatel ve výpovědi zvolil nesprávný výpovědní důvod – bez ohledu na to, zda chybu způsobil zaměstnavatel, nebo byla způsobena jinými okolnostmi (např. chybným určením příčiny pracovní nezpůsobilosti zaměstnance poskytovatelem pracovnělékařských služeb).
Zkušební doba
Podle aktuální právní úpravy je maximální délka zkušební doby 3 měsíce u běžných zaměstnanců a 6 měsíců u vedoucích zaměstnanců. Novelou zákoníku práce by se měl uvedený zákonný limit zvýšit, a to na 4 měsíce u řadových zaměstnanců a na 8 měsíců u vedoucích zaměstnanců. Novinkou by také měla být možnost ujednání dodatečného prodloužení délky zkušební doby v průběhu jejího trvání, což stávající právní úprava zapovídá. Pokud by ovšem měla být zkušební doba v jejím průběhu dodatečně prodlužována, bude nutné, aby se na tom zaměstnavatel se zaměstnancem vždy dohodl, přičemž ani tehdy zkušební doba nebude moci být prodloužena nad zákonem stanovený limit (tj. 4 měsíce u běžných zaměstnanců a 8 měsíců u vedoucích zaměstnanců).
Změny v oblasti rodičovské dovolené
Další novinkou flexinovely zákoníku práce je garance stejného pracovního místa pro zaměstnance na rodičovské dovolené, pokud se vrátí zpět do zaměstnání před dosažením 2 let věku dítěte. Aktuálně byl zaměstnavatel povinen držet zaměstnanci „stejné místo“ pouze do doby ukončení mateřské dovolené (v případě matek) nebo do doby ukončení rodičovské dovolené maximálně v rozsahu mateřské dovolené (v případě otců).
Po flexinovele by se doba trvání povinnosti zaměstnavatele držet zaměstnanci stejné místo měla více než zdvojnásobit, což by mělo přinést zaměstnancům větší jistotu ohledně návratu na původní pracovní pozici. Kromě vyšší právní jistoty pro zaměstnance by tato změna měla přinést i větší motivaci zaměstnanců vrátit se zpět do práce před uplynutím maximální délky rodičovské dovolené, která dnes činí 3 roky, což může trhu práce do budoucna prospět.
Řetězení pracovních poměrů na dobu určitou
Nynější právní úprava obsahuje omezení, podle něhož pracovní poměr na dobu určitou může u jednoho zaměstnavatele činit maximálně 3 roky a se stejným zaměstnancem jej lze opakovat nejvýše dvakrát (celkem tedy může být sjednán maximálně třikrát). Flexinovela nově zavádí možnost neomezeného řetězení (opakování) pracovních smluv na dobu určitou u zaměstnanců, kteří zastupují za zaměstnance na mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené. Toto neomezené řetězení co do počtu opakování bude nicméně stále omezeno celkovou dobou trvání pracovního poměru na dobu určitou v maximální možné délce devíti let.
Práce mladistvých od 14 let
Novinkou by měla být také možnost většího zapojení mladistvých (zejm. nezletilých studentů) do pracovního procesu. Nově by měli mít mladiství od 14 let věku možnost pracovat v období letních prázdnin. Jejich maximální pracovní doba by měla být stanovena na 7 hodin denně a 35 hodin týdně, přičemž podmínkou výkonu práce by měl být souhlas jejich zákonných zástupců. Mladiství by pak měli vykonávat výhradně méně náročné práce, které nebudou škodit jejich zdraví a narušovat jejich vzdělávací aktivity.
Závěrem
Jakkoliv se flexibilní novela zákoníku práce stále nachází v Poslanecké sněmovně, její účinnost se očekává již počátkem roku 2025. Flexibilní novela zákoníku práce představuje další krok směrem k modernizaci pracovního práva v České republice, s důrazem na větší pružnost pracovněprávních vztahů a přizpůsobení se novým trendům. Není ovšem natolik revoluční, jak bylo v počátcích její přípravy ve veřejném prostoru diskutováno, a to zejména kvůli nezavedení tzv. výpovědi bez udání důvodu. Novela v sobě ukrývá ještě další důležité změny, mezi které patří například možnost výplaty mzdy v jiné měně nebo změny v oblasti rozvrhování pracovní doby.
JUDr. Jiří Matzner, Ph.D., LLM., zakladatel advokátní kanceláře Matzner & Vítek
Matzner & Vítek
Advokátní kancelář Matzner & Vítek se sídlem v Praze byla založena v roce 2024 spojením advokátní kanceláře Matzner Legal JUDr. Jiřího Matznera, Ph.D., LL.M. a advokátního týmu JUDr. Jindřicha Vítka, Ph.D. Tým 40 odborníků se specializuje především na poskytování komplexních služeb v oblasti práva v IT, trestního práva, autorského práva, fúzí a akvizic, veřejných zakázek a práva ve stavebnictví a logistice. Dále se věnuje také právu realit, právnímu poradenství start-upům a dalším právním oblastem.
Mnohaleté zkušenosti a expertíza kanceláří obou zakladatelů Matzner & Vítek byly opakovaně oceňovány v prestižních oborových soutěžích. Advokátní kancelář Matzner Legal se roce 2022 i 2023 umístila mezi velmi doporučovanými či doporučovanými právními kancelářemi v prestižní soutěži Právnická firma roku, a to v kategoriích: Právo informačních technologií, Autorské právo, Logistika a dopravní stavby, Trestní právo, Zdravotní právo. V roce 2022, 2023, 2024 byla advokátní kancelář vyhodnocena rovněž v prestižním žebříčku Lawyers & Business a časopise EURO. V červnu 2024 byla oceněna zvláštní cenou Management Excellence Award na Galavečeru CZECH TOP 100 žebříčku nejvýznamnějších firem ČR za rok 2023. JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D. se svým týmem advokátní kanceláře GÜRLICH VÍTEK & PARTNERS se v roce 2022 a 2023 umístil v prestižní soutěži Právnická firma roku mezi velmi doporučovanými či doporučovanými kancelářemi v kategoriích: Veřejné zakázky, Logistika a dopravní stavby a Právo informačních technologií.
Více informaci na: www.matznervitek.legal
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Kalkulačka rodičovského příspěvku
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Oznámení o ukončení paušálního režimu 25 5258 (vzor číslo 3)
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- § 52 paragraf 52 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- § 209 paragraf 209 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Okénko finanční rady
Vojtěch Šanca, Delta Green
Nenechávejte baterii a FVE ležet ladem, využívejte je k vyrovnávání sítě
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
?