Mohly by americké dluhopisy vyvolat propad akciového trhu?
Klíčové body
- Nejdelší americké tržní sazby rostou, stávají se tak rizikem akciového výprodeje.
- Další vývoj amerických dluhopisů určí příchozí data, především z trhu práce.
- Sázky na silnější dolar jsou „našponované“, výběr zisků je rizikem ziskové korekce.
Na dlouhém konci americké výnosové křivky se rýsuje zajímavá situace. Bude-li dosavadní vývoj nejdelších tržních sazeb pokračovat, vzroste riziko akciového výprodeje.
Z grafu vidíme, že výnos desetiletého dluhopisu má tendenci kopírovat vývoj indexu ekonomických překvapení. Jsou-li pozitivní, tedy že z americké ekonomiky přichází nad očekávání lepší data, sledovaný výnos roste, byť se zpožděním.
Situace posledních týdnů je taková, že index postupně klesal, dostal se dokonce do záporu, zatímco výnos rostl. Znamená to, že se máme připravit na brzký pokles dlouhého konce americké výnosové křivky? S odpovědí ano buďme opatrní, zejména při pohledu na vývoj časové prémie u desetiletého dluhopisu, která je aktuálně nejvýše od poloviny roku 2011.
Nominální výnos dluhopisu můžeme rozložit na očekávaný vývoj reálné sazby, inflační očekávání, inflační prémii a časová prémii. To vše za danou dobu splatnosti instrumentu. Pokud vidíme, že se časová prémie dostala nad 70 bodů, může to reflektovat nejistotu ohledně vývoje sazeb/inflace, cyklické faktory, ale také změny v nabídce instrumentu s ohledem na subjekty, které jsou citlivé na změny cen.
Současný stav americké ekonomiky tomu slouží jako základ, včetně vyššího dlouhodobého výhledu sazeb. K tomu trh nepochybně přidává notnou dávku Trumpovy očekávané politiky.
Pokud sledujeme dluhopisový a devizový trh, v aktuálním týdnu budeme věnovat pozornost datům z amerického trhu práce. V úterý bude zveřejněn JOLTS report a v rámci indexu ISM služeb dílčí index zaměstnanosti. Ve středu ADP report, ve čtvrtek změny počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v pátek klíčová data z ministerstva práce. To vše doplní ve středu zveřejněný zápis z prosincového zasedání Fedu.
Hlavní slovo budou mít, jako vždy, případná překvapení mající dopad na tržní výhled sazeb. Futures sazby SOFR naznačují výhled letošního snížení sazeb o necelých 36 bodů. Na tyto hodnoty jsme se dostali během pátku, přičemž ve čtvrtek jsme se nacházeli na 44 bodech.
Dostaneme-li se do bodu, kdy akciový trh začne citelně vnímat rostoucí časovou prémii, rizikem bude akciový výprodej. Týkat by se mohl zejména kapitálově náročných sektorů využívající dlouhodobé financování, což jsou například technologie. Aktuálně v takové situaci zatím nejsme. U technologického sektoru si udržujeme pozitivní výhled. Rizikem je vedle citlivosti na dlouhý konec výnosové křivky i zklamání ve formě nižších očekávaných zisků. U obou platí, že by se potenciální pokles ceny projevil v nižších valuacích.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Dolaru vyšší výnosy prospívají. Včera si však prošel výprodejem, za nímž stála spekulace ohledně Trumpovy politiky. Server Washington Post citoval neoficiální zdroje blízké přípravám Trumpovy celní politiky. Podle nich se poradci zabývají plánem zavedení cel pro každou zemi, měla by se však týkat pouze důležitých oblastí dovozu do USA s ohledem na národní a ekonomickou bezpečnost.
Největším rizikem, zejména pro Evropu, byla plošná cla. Signál směrem k cíleným sektorovým clům byl tak úlevou, která byla vidět na posilujícím euru proti dolaru nad 1,0400. Proti dolaru sílila i britská měna a ty procyklické. Měny regionu zpevnily proti euru, jediná koruna si prošla volatilnějším obchodováním ve srovnání s pohybem u zlotého a forintu.
Sám Donald Trump však spekulaci označil za mylnou, což vedlo ke korekci pozorovaných tržních pohybů. Americké výnosy obrátily k růstu a dolar se dostal zpět pod hranici 1,0400 za euro. Krátkodobá korekce dolaru nemusí být až tak velkým překvapením. Spekulativní sázky na silnější americkou měnu dosáhly podle banky Deutsche Bank na konci roku loňského roku nejvyšších hodnot od začátku roku 2021. „Našponovanost“ trhu po ziskové vlně, která dolar dostala na nejsilnější hodnoty od roku 2022, bývá signálem zvýšené pravděpodobnosti úpravy pozic.
Rizika silnějšího dolaru na začátku letošního roku ale stále převažují. Ať už jde o americká data, zejména o trh práce, a jejich vliv na tržní výhled sazeb či o blížící se inauguraci Donalda Trumpa, a to, co může přinést s ohledem na jeho očekávanou politiku.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0411 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,03 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0377 do 1,0474 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,18 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,19 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,09 až 25,20 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,08 do 24,35 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo