Sektorové valuace – zajímavosti a extrémy
V sektorovém pohledu na valuace jsme se včera k sektorům nakonec vůbec nedostali. Dnes tak učiníme a zaměříme se zejména na to, co mohou být největší zajímavosti, či extrémy. Včetně toho, jak vysoký růst zisků technologického sektoru současné valuace odráží/implikují.
Následující tabulka od Goldman Sachs tedy ukazuje konkrétní hodnoty vybraných valuačních ukazatelů pro celý index SPX a pro jeho jednotlivé sektory. K valuačním měřítkům – hodnotu společností k tržbám bych dal úplně stranou, protože historicky výrazně rostou marže a toto měřítko je tedy spíše zavádějící. Pokud tedy nevěříme, že by se v dohledné době měly marže dostat někam ke standardu posledních deseti let. Menší váhu bych dával i na poměru cen akcií k účetním hodnotám, ale jednu poznámku bych k němu níže měl.
Zajímavější je pak hodnota firem k ziskům na úrovni EBITDA, k tomu samozřejmě nejčastěji používané PE, k němu PEG, který dává do souvislosti PE a očekávaný růst zisků. A nejzajímavější je pro mě FCF výnos. Tedy poměr tzv. volného toku hotovosti FCF k hodnotě indexu. FCF totiž ukazuje nejlépe to, co firmy skutečně vydělávají.
Zdroj: X
Včera jsem poukazoval i na to, že FCF výnos je podle Z – skóre mnohem našponovanější, než PE. Ale podle percentilů platí opak. Konkrétně se bavíme o současné hodnotě výnosu 2,9 % a já bych se v interpretaci klonil k percentilnímu pohledu – PE bylo v minulosti výš než nyní jen v 5 % případů, FCF výnos v 23 % případů. Může to naznačovat, že firmy vydělávají více FCF z každého dolaru zisků a příčinou mohou být nižší investiční výdaje. Respektive nižší ceny kapitálového zboží. Ale to je jen má teze, její detailnější verzi jsem tu již zmiňoval vícekrát.
Dnešní a včerejší tabulka pak ohledně sektorů ukazují jeden extrém – vyjma PEG existuje jasně bipolární svět ve kterém jsou valuace technologií nad historickými standardy a zbytek trhu je pod nimi (měřeno Z – skóre). Technologie jsou „levné“ jen u PEG, což se v této souvislosti promítá i do celého trhu – viz výše. Stejná kalkulace používající PEG a PE by pak u technologií implikovala, že se zde čeká růst zisků pro následujících pět let dosahující více než 23 %. Tj., podle očekávání by zisky technologií měly každý rok vzrůst téměř o čtvrtinu. A s tímto předpokladem jsou technologie docela levné (PEG historicky nízko).
Opačným extrémem je energetika, kde kombinace PEG a PE implikuje dlouhodobý růst ve výši necelých 3 %. Tedy reálný růst ne vysoko nad černou nulou. Příčina se zdá být zřejmá – jde o sektor, kterému se strukturálně investičně moc netleská. Mezi historicky nejlevnější podle dnešní a včerejší tabulky patří reality, zdravotní péče a zboží běžné a dlouhodobé spotřeby.
K onomu v úvodu zmíněnému PBV přece jen malou poznámku. Kdyby účetní hodnoty alespoň velmi hrubě odrážely investiční náklady na výrobní aktiva (hmotná i nehmotná) a kdyby ceny akcií alespoň velmi zhruba odrážely hodnoty vnitřní/ekonomické, Spojené státy by musel čekal masivní investiční boom*. V řadě odvětví by totiž s tímto předpokladem byla hodnota zainvestovaných produkčních aktiv vysoko nad hodnotou pořizovací. Což by mělo vést k tomu, že budou dál tato aktiva pořizována, protože to přináší vysokou investiční návratnost. Platit by to mělo zejména o technologiích, kde skutečně panuje investiční boom. Ale také o zboží dlouhodobé spotřeby (PBV kolem 11). Také PBV mezi 6 – 7 u zboží běžné spotřeby a průmyslu by mohlo indikovat buď masivní přestřelení cen, nebo přicházející investiční boom.
*PVB by pak vlastně bylo tzv. Tobinovým Q, jehož hodnota výrazně vyšší než jedna ukazuje na ekonomiku s dostatkem investičních příležitostí.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- Hazard: Z extrému do extrému, z ekonomického hlediska všechno špatně
- Z extrému do extrému. Po tuhých mrazech se oteplí až na 11 stupňů
- Zprávy Zajímavosti - Zajímavosti
- Extrémy počasí v Evropě: Záplavy, kroupy, tornáda i první sníh
- Velké extrémy jako největší problém medvěda
- Extrémy počasí v ČR: Bouře Vaia napáchala škody za stamiliony.
- Investoři se přesunuli do druhého extrému a nyní zase vidí věci příliš černě
- Ředitel pošty: Problémy máme, roznáška jednou týdně je extrém
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory