Rada EU jednala o budoucnosti evropské energetiky a připravenosti na zimu
Rada EU jednala o budoucnosti evropské energetiky a připravenosti na zimu
V úterý 16. prosince se v Bruselu uskutečnilo poslední letošní zasedání Rady pro dopravu, telekomunikace a energetiku (TTE) ve formátu pro energetiku. Jednání přineslo diskuzi o geotermální energii, budoucnosti evropské energetiky a připravenosti EU na zimu. Českou delegaci vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman.
Podpora širšího využití geotermální energie
Na úvod jednání představil výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol zprávu o budoucnosti geotermální energie. Zdůraznil, že tento obnovitelný zdroj nabízí značný potenciál pro výrobu elektřiny i tepla, což by mohlo významně přispět ke stabilizaci cen energií v Evropě. Většina členských států souhlasila, že geotermální energie je stále nedostatečně využívaná. Přesto z diskuze vyplynulo, že rozvoj této technologie brzdí několik faktorů, zejména nedostatečné financování a chybějící data pro realizaci projektů.
Zástupci členských států následně bez diskuze přijali závěry Rady k podpoře geotermální energie, které po Evropské komisy požadují vydání strategie, akčního plánu a finančního rámce, jež by pomohly rozvoji tohoto zdroje energie.
Diskuze o budoucnosti energetické politiky
Ministři a ministryně si vyměnili názory na budoucnost energetické politiky s ohledem na dosažení pravé energetické unie. Diskuse se soustředila na zajištění cenově dostupné energie, posilování infrastruktury a zjednodušení a urychlení povolovacích procesů. Tématem byla také konkurenceschopnost a spravedlivá tranzice za podmínky snižování závislosti na dodávkách energie z Ruska.
Zatímco některé státy, jako Česká republika či Francie, podpořily zajištění technologické neutrality, jiné jako Německo a Španělsko zdůraznily nutnost rozvoje obnovitelných zdrojů energie.
Zrušení německého poplatku za tranzit plynu
Odpolední část jednání byla zahájena diskusí o německém přeshraničním poplatku za přepravu plynu, kterou iniciovaly delegace Rakouska, České republiky a Slovenska. Rakousko zdůraznilo, že se chce zcela zbavit závislosti na ruských dodávkách, ale zmíněný poplatek tento proces ztěžuje, protože zvyšuje náklady a nutí čerpat plyn ze zásobníků, což představuje bezpečnostní riziko.
Česká republika tento postoj podpořila a upozornila na negativní dopad poplatku na vlastní zásoby. Slovensko vyzvalo k ukončení vymáhání poplatku od roku 2025, protože podle něj ohrožuje diverzifikaci dodávek. Německo uvedlo, že plánuje poplatek zrušit a příslušný návrh zákona již projednává parlament.
Připravenost EU na zimu: výzvy a řešení
Diskuze se věnovala také tématu připravenosti EU na nadcházející zimu. Evropská komise zástupce členských států ujistila, že evropské zásobníky plynu jsou dostatečně naplněné, a že je EU připravená na ukončení dodávek zemního plynu přes Ukrajinu.
Komise také vzala na vědomí problémy spojené s ropovodem Družba, které ovlivňují Českou republiku a Polsko, stejně jako situaci na Ukrajině, kde dochází k útokům na energetickou infrastrukturu, což ovlivňuje i Moldavsko. Následně Komise informovala o aktuálním vývoji v oblasti vnějších energetických vztahů a zdůraznila pokračující úsilí o posílení spolupráce s partnery jako Japonsko, Spojené státy, Kanada a další země
Jaderná aliance vyzvala k rovnému přístupu pro jádro a obnovitelné zdroje
Na okraj jednání Rady proběhlo setkání Jaderné aliance, jehož se zúčastnili představitelé 11 členských států, včetně Česka, Francie a Polska, s dalšími státy jako pozorovateli. K jednání se připojil také nově jmenovaný komisař pro energetiku a bydlení Dan Jorgensen.
Aliance vyzvala Evropskou komisi k zajištění rovného přístupu obnovitelným zdrojům a jaderné energii, která by neměla být ideologicky znevýhodňována. Česká republika zdůraznila potřebu nastavení příznivých podmínek, například v oblasti financování, protože jaderná energie a obnovitelné zdroje budou pro řadu členských států včetně Česka klíčovými pilíři budoucího energetického mixu zaměřeného na dekarbonizaci.
Zdroj: MPO, Evropská komise
Foto: Rada EU
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Evropská rada podpořila Tuskův plán na reformu EU, vyjednávání o budoucnosti EU budou mít v rukou lídři členských států
- První den Evropské rady jednali lídři EU o migraci, evropské obraně a vzdělávání
- Premiér Andrej Babiš jednal s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem o budoucnosti EU
- Rada pro konkurenceschopnost jednala o budoucnosti vnitřního trhu a průmyslové politiky po evropských volbách
- Budoucnost EU: Parlament navrhuje změny ve Smlouvách EU, které zvýší schopnost EU jednat a dají větší slovo občanům
- Rada EU pro energetiku přijala závěry o budoucnosti energetických systémů
- Premiéři V4 jednali s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem o dlouhodobém rozpočtu EU a novém nástroji pro obnovu
- ČR se ujala předsednictví v Radě EU, vláda v Litomyšli jednala s kolegiem Evropské komise
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory