Marek Pokorný (Portu)
Finanční rady  |  17.12.2024 11:14:34

Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete

duchod

Senátem nově schválená a nyní už i prezidentem podepsaná důchodová reforma zvyšuje věk odchodu do důchodu až na 67 let. Česká populace stárne, důchodový účet je hluboko v minusu, a tak musí přijít nepopulární opatření. Chce-li někdo do penze dříve, nezbývá mu nic jiného, než se na to připravit z vlastních zdrojů. 

Český důchodový systém čelí řadě výzev jako stárnoucí populace a klesající porodnost. V současnosti tráví lidé ve starobním důchodu přibližně 24 let a odcházejí do něj před 65. rokem věku. S rostoucí průměrnou dobou dožití se ale musí nezbytně zvyšovat i hranice, kdy do důchodu půjdeme. Jinak by se musely výrazně navýšit daně, nebo stát začne krachovat – donekonečna se zadlužovat nemůže. 

Standardem začne být, že lidé budou prací trávit i více než 40 let svého života. Pak se teprve dočkají státního starobního důchodu. Ten navíc nebude nijak velký. Poměr průměrného důchodu k průměrnému platu bude klesat. Z dnešních necelých 48 % se můžeme dostat jen na 35 % (v dnešních penězích by to znamenalo přibližně 16 tisíc Kč) a to na důstojné stáří stačit zkrátka nemusí.

Z vlastního zajišťování na důchod se tak stává nezbytnost. Kdo nechce mít chudý důchod, musí si v průběhu aktivního života odkládat peníze stranou a investovat je. Naspořené peníze také mohou umožnit do důchodu odejít dříve. Kdo nechce čekat na státní důchod do 67, může přestat pracovat a začít žít z vlastních úspor

Se spořením je ale nutné začít co nejdříve. Každá koruna, kterou nyní odložíte a investujete, má díky síle složeného úročení šanci vyrůst na několikanásobek své hodnoty. Čím dříve začnete, tím menší částky bude potřeba pravidelně odkládat.Pro správnou přípravu je ale nutné peníze nejenom spořit, ale hlavně investovat. Na dlouhodobé cíle, jako je důchod, totiž spoření nestačí. Spoření má sloužit jako krátkodobá rezerva, v delším horizontu ale jen těžko dokáže porazit inflaci. Naproti tomu investování dokáže inflaci překonat a vaše peníze skutečně zhodnotit.

Do důchodu můžete odejít mnohem dříve

Někteří lidé mají chuť pracovat i po dosažení důchodového věku, což může být skvělé. Proč se ale na důchodový věk vázat? Pokud se rozhodnete investovat na budoucnost už nyní, můžete odejít z plného úvazku například už v 60 letech a přejít třeba na práci na zkrácený úvazek. Abyste to mohli udělat, musíte si vybudovat dostatečnou finanční rezervu, která vám umožní stát se (alespoň částečně) finančně nezávislými To je stav, kdy vaše úspory a investice dokážou pokrýt vaše výdaje, aniž byste museli spoléhat na příjem ze zaměstnání nebo státní důchod.

Jedním z nejdůležitějších faktorů, který vám může pomoci, je čas. Čím dříve začnete, tím méně peněz musíte měsíčně investovat, abyste dosáhli svého cíle. Například pokud chcete mít v 60 letech připraveno přes 5 milionů korun, abyste mohli třeba přejít na poloviční úvazek a pokrýt si z úspor část příjmů, je rozdíl, jestli začnete investovat v 25 letech nebo ve 40.

Pokud začnete investovat ve 25 letech, stačí po dobu 35 let investovat 2 500 Kč měsíčně při průměrném zhodnocení 8 % ročně. Váš celkový vklad bude 1 milion Kč, ale investice vám vydělá 4,7 milionu Kč. V 60 letech tak budete mít připraveno 5,7 milionu Kč. Pokud byste ale naopak začali až ve 40 letech, abyste dosáhli na částku 5,7 mil Kč, bude třeba do 60 let věku investovat měsíčně 9700 Kč.

do-duchodu-v-67

Čas je drahý, začněte ještě dnes

Každý odložený měsíc vás může stát desítky tisíc v budoucích výnosech. Čím dříve začnete, tím lépe se zajistíte a budete moci odejít do důchodu dříve, než plánuje stát. Investujte pravidelně a vytvořte si budoucnost, ve které budete mít možnost volby. 

Peníze, které investujete na delší dobu, je vhodné investovat prostřednictvím nízkonákladového pasivního investování do ETF. Ty obsahují totiž tisíce akcií a dluhopisů z celého světa napříč státy a sektory. Pro dlouhý horizont si navíc můžete dovolit podstoupit vyšší riziko. Hodnota takové investice v čase kolísá, to vás ale nemusí trápit. 

Pokud chcete investovat na důchod, využít můžete v letošním roce spuštěný Dlouhodobý investiční produkt (DIP). Portu Důchodový účet umožňuje spořit na stáří s výraznými daňovými výhodami. Založit si ho můžete snadno online a investovat se zvýhodněným poplatkem. S DIP si pak navíc můžete odečíst až 48 tisíc korun ročně z daňového základu.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.
Marek Pokorný

Marek Pokorný

Marek se o problematiku finančních trhů začal zajímat již při studiu a kariéru v tomto odvětví započal na pozici reportéra akciových novinek. Nyní pracuje jako analytik finančních trhů a ekonomiky ve společnosti Portu a snaží se lidem přiblížit svět investování. Pravidelně přispívá jak články na blog tak tiskovými zprávami do médií s cílem informovat veřejnost o aktuálním dění na trzích.



Portu

Portu je první česká robo-advisory investiční platforma a lídr na českém trhu. Umožňuje bez jakýchkoliv závazků a s nejnižšími poplatky na trhu investovat do globálně diverzifikovaných portfolií složených na míru potřebám a cílům každého investora.

Více na https://www.portu.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Pá 16:18  Elektřina na vzestupu: Jak se ochránit před růstem cen? Tomáš Vrňák (Ušetřeno.cz)
10.12.2024  Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku Martin Pejsar (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)
06.12.2024  Úroky u hypotéky mírně klesají, vyčkávat se ale nevyplatí Tomáš Rosenkranc (Ušetřeno.cz)
06.12.2024  Swiss Life Hypoindex prosinec 2024: Pokles sazeb hypoték na přelomu roku… Ing. Jiří Sýkora (Swiss Life Select)







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688