Japonsko zůstává stabilním partnerem v rozbouřeném světě
Japonsko je přes svojí geografickou vzdálenost a značné kulturní odlišnosti zemí nepochybně hodnotově blízkou Česku. V mnoha ohledech navíc čelí v současné době podobným výzvám, ať už se jedná o zhoršující se bezpečnostní situaci ve světě, digitalizaci, dekarbonizaci nebo stárnoucí populaci a chybějící pracovní síly. V těchto i dalších oblastech má země vycházejícího slunce zájem spolupracovat především s demokratickými a ekonomicky liberálními zeměmi. Představuje tak důvěryhodného partnera v současném rozbouřeném světě.
Velkou výhodou Japonska je jeho politická a společenská stabilita. Jedná se o přednost, která není v dnešním světě samozřejmostí, je ale mimořádně důležitá pro dlouhodobý rozvoj obchodních vztahů. Je to také země založená na psaných i nepsaných pravidlech, která se všeobecně dodržují, a nadále platí, že Japonci obecně patří mezi nejspolehlivější obchodní partnery, které lze mít. To vše činí z Japonska, přes všechny negativní populační a ekonomické trendy, mimořádně atraktivní trh a žádaného partnera. České společnosti si to uvědomují a jejich zájem o japonský trh roste i v souvislosti s blížící se Světovou výstavou EXPO 2025, která začne 13. dubna 2025 v Ósace.
POSUN K OBNOVITELNÝM ZDROJŮM
Japonsko má podobně jako Evropská unie ambiciózní cíl dekarbonizace ekonomiky do roku 2050. To s sebou přináší mimořádné výzvy pro energetické odvětví i celou japonskou společnost a ekonomiku. Situaci také ztěžuje dědictví fukušimské havárie, která nadále vrhá stín na jaderné elektrárny, a protiruské sankce uvalené v souvislosti válkou na Ukrajině, které významně dopadly na dovoz fosilních paliv. Japonsko je pátým největším producentem skleníkových plynů na světě a snaha omezit závislost na uhlí a zemním plynu tak vytváří mimořádný tlak na rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů.
To se mimo jiné projevuje v zájmu o využívání vodních zdrojů. Vzhledem k hornatému terénu a velkému množství řek Japonsko nabízí prostor pro budování malých vodních elektráren. Odhaduje se, že jejich potenciál je naplněn z pouhých pěti procent. Centrální vláda i místní samosprávy tak podporují jejich rychlou expanzi, protože jsou oblíbené jako stabilní, čistý a ke svému okolí šetrný zdroj energie. Čeští exportéři jsou již do jejich výstavby zapojeni. Po celém Japonsku existuje přes třicet malých vodních elektráren, které byly v posledních letech zbudovány s použitím českých turbín od společností Cink a Mavel.
VIZE VODÍKOVÉ SPOLEČNOSTI
V rámci dekarbonizačních snah se Japonsko snaží o zrychlený vývoj vodíkových technologií a jejich zavádění do praxe. Vláda k naplnění vize „vodíkové společnosti“ do roku 2050 významně investuje do vývoje nových technologií a budování mezinárodních vodíkových dodavatelských řetězců. Odhaduje se, že tento trh tak bude nadále rychle expandovat, v roce 2030 dosáhne hodnoty 1 bilionu jenů a do roku 2050 až 8 bilionů jenů.
Vodíkové technologie ale nejsou podporovány pouze ze strany státu. Důkazem je nový privátní vodíkový fond, který vnikl v lednu 2024 jako iniciativa soukromého sektoru – téměř 400 společností pod vedením Japonské vodíkové asociace (JH2A). Z nashromážděné částky až 150 miliard jenů má být podporována výroba, skladování a bezpečná doprava vodíku. Financování bude mimo jiné otevřené projektům i s účastí zahraničních společností s high-end technologiemi.
Vzhledem k hornatému terénu a velkému množství řek Japonsko nabízí prostor pro budování malých vodních elektráren. Foto: Shutterstock
LETECTVÍ, DRONY I VESMÍR
Strategicky důležitým sektorem je vedle energetiky také aerospace. Japonsko má ambiciózní vesmírný program, který si dal v posledních letech vysoké cíle, jak potvrzuje i přistání na Měsíci v tomto roce a založení fondu Japonské vesmírné agentury (JAXA) na rozvoj nových vesmírných, především raketových a satelitních technologií v roce minulém. Fond, který bude mít v průběhu příštích deseti let k dispozici 1 bilion jenů, má upevnit postavení Japonska mezi vesmírnými velmocemi a rozšířit jeho vesmírný program.
Nejen proto je japonský trh v tomto sektoru mimořádně zajímavý pro české společnosti. Ty se v rekordním počtu 20 firem a 4 asociací a klastrů účastnily na národním stánku posledního ročníku tokijského veletrhu Japan Aerospace v říjnu 2024. V jeho průběhu nabídly komplexní představení kapacit českého leteckého a vesmírného průmyslu. V Tokiu se konal ještě o čtvrt roku dříve specializovaný veletrh Japan Drone, na kterém zazářil český startup Dronetag. Ten oznámil vstup na japonský trh po úspěšném získání nezbytných certifikací a jeho technologie pro dálkovou identifikaci tak již pomáhají řídit provoz bezpilotních prostředků na zdejším nebi.
OBLÍBENÉ HRY
Co se týče oblasti počítačových her a herního průmyslu obecně, Japonsko dlouhodobě zůstává v popředí světového vývoje. Japonský herní trh o velikosti téměř 29 miliard USD je po USA a Číně třetím největší trhem na světě s 16procentním globálním podílem. Není proto překvapením, že česká herní studia dosahují na místním trhu úspěchů. V posledních letech zde měla velký ohlas hra Kingdom Come: Deliverance vyvinutá českou společností Warhorse Studio a zasazená do středověké krajiny inspirované Posázavím. Ta se dočkala kompletní lokalizace do japonštiny a v Tokiu již byl prezentován i její připravovaný druhý díl.
K příležitostem, které se českým firmám rýsují na japonském trhu, pak kromě videoher patří také rychle rostoucí segment virtuální a pozměněné reality. V tomto směru se podařil velký úspěch společnosti DIVR Labs, která v dubnu ve spolupráci s místním partnerem otevřela první zážitkovou arénu DIVR Immersive Arena ve druhém největším japonském městě Jokohamě. V plánu je otevření obdobných herních arén v dalších japonských městech.
PROSADÍ SE ČESKÁ KOSMETIKA?
Japonsko je pověstné svojí vysoce kvalitní kosmetikou s důrazem na péči o pleť, která tvoří téměř polovinu produktů na místním trhu. V posledních letech zde získávají i díky lepšímu marketingu na sociálních sítích na popularitě také korejské značky. Do tohoto vysoce soutěživého prostředí od podzimu 2024 vstoupila tradiční česká kosmetická společnost Dermacol.
Ve spolupráci s místním partnerem došlo k certifikaci jejích prvních produktů a společnost vidí na místním náročném trhu mezery, ve kterých se může prosadit. I proto proběhla v polovině října na Velvyslanectví ČR v Tokiu prezentační akce Dermacolu za přítomnosti více než sta hostů, především potenciálních obchodních partnerů a influencerek, ale také sportovní celebrity Haruky Kitaguči, zlaté japonské oštěpařky z letní olympiády v Paříži s českým trenérem. Od současného online prodeje se očekává další krok, kdy budou české produkty k dostání v prodejnách specializovaných řetězců.
Japonsko má ambiciózní vesmírný program. Foto: Shutterstock
MOŽNOSTI HIGH-TECH SPOLUPRÁCE
Japonské výzkumné instituce patří mezi světovou špičku v řadě oblastí, zvláště v aplikovaném výzkumu a například vodíkových i kvantových technologiích, robotice, umělé inteligenci, pokročilých materiálech a přírodních vědách. V těchto i dalších oborech probíhá aktivní spolupráce s českými partnery. V poslední době se věnuje velká pozornost kvantovým technologiím, u kterých se otevírají dveře k širší mezinárodní spolupráci. I díky podpoře ze strany vlád obou zemí se uskutečnila v květnu v Tokiu česko-japonská meziuniverzitní konference na téma kvantové informatiky. V přípravě je již také její druhý ročník naplánovaný na květen 2025 v Praze.
Další příležitosti pro technologickou spolupráci byly nedávno podpořeny formou incomingové mise japonských vakuových expertů do Česka v říjnu 2024. Poprvé v historii se tak japonští účastníci zapojili do mezinárodního setkání uživatelů a výrobců vakuové techniky PRAGOVAC, které se uskutečnilo na půdě Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Současně proběhly prohlídky a jednání u českých výzkumných institucí a společností zabývající se těmito technologiemi v Praze a Plzni s cílem propojit české a japonské vakuové experty a podpořit následný rozvoj obchodní i výzkumné spolupráce v tomto odvětví.
Prioritním sektorem zájmu v Česku i Japonsku se stal polovodičový průmysl. Japonsko poslední tři roky významně subvencuje výzkum, vývoj a výrobu polovodičů v řádech stovek miliard jenů s cílem oživení domácího průmyslu. Součástí je i podpora mezinárodních projektů zaměřených na výzkum nové generace čipů s USA a investiční pobídky pro tchajwanskou Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) a další investory, kteří mohou zajistit nezbytné části dodavatelských řetězců.
V polovodičích byl nedávno dokončen česko-japonský projekt vývoje Minimal Fab, do kterého byla zapojena na české straně společnost SVCS Process Innovation a na japonské Horiba STEC. Tento společný projekt byl mimo jiné výsledkem spolupráce českých a japonských technologických agentur TAČR a NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organisation), které se na jeho financování společně podílely.
EXPO 2025 ZA ROHEM
Světová výstava v Ósace bude pro Japonsko nepochybně hlavní událostí příštího roku. Česká účast ve formě originálního návrhu národního pavilonu s tématem „Talent a kreativita pro život“ bude na Expu navazovat na úspěšnou prezentaci Československa na ósackém EXPO 1970, která dodnes v Japonsku rezonuje. Světová výstava potrvá půl rok od poloviny dubna do poloviny října a během 26 týdnů Kancelář generálního komisaře pro českou účast na Expu předpokládá mix byznysově, vědecky a kulturně orientovaného programu. V českém národním pavilonu je plánována řada byznysových a odborných akcí, včetně workshopů a konferencí. Kancelář také již zveřejnila témata většiny EXPO týdnů a nechybí mezi nimi například FinTech, nanotechnologie, inovace v zemědělství, zdravotní technologie nebo cirkulární ekonomika.
ONDŘEJ SVOBODA, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tokiu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Kurz koruny zůstává stabilní pod 28,50 CZK/EUR
- Ranní komentář: Trhy zůstávají stabilní, OPEC možná znovu sníží produkci
- Koruna zůstává relativně stabilní
- Základní výkonnost skupiny Erste Group zůstává stabilní navzdory dopadům pandemie
- Technická analýza: Cena ropy zůstává stabilní. Přinese změnu zasedání OPECu?
- Ranní komentář: Trhy zůstávají stabilní, OPEC možná znovu sníží produkci
- S&P potvrdila rating Japonska na A+/A-1 se stabilním výhledem
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?