Evropský průmysl zůstává v útlumu (Ranní zpráva z finančního trhu)
V eurozóně dnes bude zveřejněna průmyslová produkce za říjen. Nepatrný meziměsíční růst by měl pouze potvrdit přetrvávající útlum tohoto odvětví, jehož výraznější oživení v nejbližších měsících nenaznačují ani předstihové indikátory. Domácí kalendář nabízí říjnovou bilanci běžného účtu platební bilance, která se podle našeho odhadu vrátila do kladných hodnot.
BÚ platební bilance letos směřuje k výraznému přebytku
Průmyslová produkce v eurozóně podle našeho odhadu v říjnu vzrostla o 0,2 % m/m. Jednalo by se tak o pouze drobnou kompenzaci zářijového propadu o 2 %. Celkově se průmyslová produkce v eurozóně nachází stále více než 3 % pod průměrem roku 2019. V letošním roce má navíc s ohledem na nepříznivý vývoj v Německu tendenci postupně klesat. Obrat k lepšímu pro nejbližší měsíce zatím nenaznačují ani předstihové indikátory, a tak slabost tohoto odvětví velmi pravděpodobně přetrvá i ve zbytku roku.
V tuzemsku bude zveřejněna pouze bilance běžného účtu platební bilance. Ta se v kumulaci za první tři čtvrtletí dostala do přebytku lehce nad 1 % HDP, což je nejvíce od roku 2020. Podílelo se na tom jak kladné saldo u zboží a služeb, tak mírnější pasivum primárních důchodů v první polovině roku. Celkově je letošní dosavadní vývoj běžného účtu platební bilance příznivý pro českou korunu, když jeho výrazný přebytek posiluje na devizovém trhu přirozenou poptávku po tuzemské měně. V říjnu navíc očekáváme návrat měsíční bilance opět do kladných hodnot.
ECB snížila úrokové sazby o 25 bb
ECB snížila klíčovou depozitní sazbu podle očekávání o 25 bb na 3 %. V nově zveřejněné prognóze ECB došlo k mírnému snížení očekávané celkové inflace v eurozóně v příštím roce o desetinu na 2,1 %. Predikce růstu HDP byla zároveň snížena o 0,2 pb na 1,1%. V prohlášení ECB vypustila větu o udržování politiky „dostatečně restriktivní“, avšak ponechala formulaci o závislosti na datech. My nadále předpokládáme, že ke snížení sazeb o 25 bb dojde i na příštích třech zasedáních (leden, březen, duben). Zdroj agentury Bloomberg z ECB přitom včera uvedl, že rada guvernérů je podle něj připravena úrokové sazby snížit o 25 bb ještě dvakrát (leden, březen), zatímco tržní instrumenty stále zaceňují pokles depozitní sazby v příštím roce až pod 2 %, tedy do expanzivního teritoria.
Data ze Spojených států byla smíšená. Zatímco ceny průmyslových výrobců (PPI) růstem o 0,4 % m/m dosáhly dvojnásobného tempa oproti tržnímu konsenzu, týdenní statistiky počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti překvapivě vzrostly na 242 tis. (oček. 220 tis.). Americký dolar v páru s eurem zhruba stagnoval (oslabení o 0,1 % na 1,05 USD/EUR).
Koruna nepatrně zpevnila. Napomoct k posílení měn středoevropského regionu v průběhu dne obecně mohlo pokračující uvolňování měnových politik ve vyspělých ekonomikách. Úrokové sazby totiž včera nesnížila pouze ECB, ale i Švýcarská národní banka (SNB). Druhá jmenovaná dokonce sáhla ke „cutu“ o 50 bb na 0,5 %, zatímco tržní konsenzus očekával snížení v polovičním rozsahu. Viceguvernérka ČNB E. Zamrazilová v rozhovoru pro Reuters, který byl včera zveřejněn na webu ČNB, navíc uvedla, že snižování domácích sazeb by podle ní mělo být přerušeno. Od předchozího (listopadového) zasedání, kde hlasovala pro stabilitu úroků jako jediná, nevidí důvod svůj postoj měnit, když stále vnímá bilanci rizik jako proinflační. Proti euru koruna včera posílila o 0,1 % na 25,06 CZK/EUR.
Další domácí impulzy podle nás koruna do zasedání ČNB příští čtvrtek pravděpodobně již nedostane. Většina důležitých dat z ekonomiky byla zveřejněna a včera zároveň začala s tradičním týdenním předstihem před měnověpolitickým jednáním ČNB členům bankovní rady tzv. mediální karanténa. Celkově se poslední vyjádření z centrální banky nesla v duchu větší opatrnosti, když radní připouštěli, že kromě možného pokračování cyklu snižování úrokových sazeb budou na předvánočním zasedání zvažovat i ponechání sazeb beze změny. K variantě pauzy na prosincovém zasedání se přikláníme i my (více zde: https://bit.ly/3Bfvb6h).
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Vývoj evropského průmyslu zůstává volatilní (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Evropský průmysl zavrávorá (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Šířící se koronavirus zůstává pro finanční trhy hybatelem číslo jedna (Ranní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky