ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  10.12.2024 12:49:00

Komise navrhuje nová opatření k posílení postavení zemědělců v zemědělsko

Zemědělství

Evropská komise dnes navrhuje cílené změny stávajícího právního rámce stanoveného vnařízení,kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty, a v novém nařízení o přeshraničním vymáhání proti nekalým obchodním praktikám. Cílem těchto návrhů je posílit postavení zemědělců a obnovit důvěru mezi subjekty zemědělsko-potravinářského dodavatelského řetězce. Oba návrhy přímo odrážejí několik doporučení strategického dialogu o budoucnosti zemědělství EU a reagují na některé z nejnaléhavějších výzev, kterým odvětví zemědělství čelí.

Zlepšení postavení zemědělců v zemědělsko-potravinářském dodavatelském řetězci a podpora jejich příjmů jsou důležitými cíli společné zemědělské politiky (SZP). Cílem dnešních cílených změn je konkrétně posílit postavení zemědělců v zemědělsko-potravinářském dodavatelském řetězci a dosáhnout vyšší míry důvěry mezi aktéry tím, že:

  • posílit pravidla pro smlouvy mezi zemědělci a kupujícími, učinit z písemných smluv obecnou povinnost a zlepšit způsob, jakým dlouhodobé smlouvy zohledňují vývoj na trhu a výkyvy nákladů a hospodářské podmínky;
  • zavedení povinných mechanismů zprostředkování mezi zemědělci a jejich kupujícími;
  • posílení organizací producentů a jejich sdružení zlepšením jejich vyjednávací síly, umožněním členským státům poskytnout jim větší finanční podporu v rámci odvětvových intervencí SZP a zjednodušením pravidel pro jejich právní uznávání;
  • umožnit EU finančně podporovat organizace producentů, které by přijaly soukromé iniciativy k řešení krizí;
  • vymezení toho, kdy lze k popisu organizace dodavatelského řetězce při uvádění zemědělských produktů na trh použít nepovinné výrazy, jako jsou „spravedlivé“, „spravedlivé“ a „krátké dodavatelské řetězce“;
  • rozšíření možnosti zemědělců a dalších aktérů dohodnout se na iniciativách v oblasti udržitelnosti s určitým sociálním rozměrem, jako je podpora generační obnovy, zachování životaschopnosti malých zemědělských podniků nebo zlepšení pracovních podmínek zemědělců a zemědělských pracovníků.

Souběžně s tím Komise navrhuje nová pravidla pro přeshraniční vymáhání proti nekalým obchodním praktikám v zemědělském a potravinovém řetězci zakázaným tzv.směrnicí o nekalých obchodních praktikách. V průměru přibližně 20 % zemědělských a potravinářských produktů spotřebovaných v jednom členském státě pochází z jiného členského státu. Je třeba posílit spolupráci vnitrostátních donucovacích orgánů, zejména zlepšením výměny informací, vyšetřování a výběru sankcí.

Dnešní návrh o přeshraničním prosazování proti nekalým obchodním praktikám dále posílí prosazování proti nekalým obchodním praktikám ve vztazích mezi podniky v zemědělském a potravinovém řetězci podporou nadnárodního prosazování. Návrh zavádí procesní pravidla týkající se toho, jak by tato spolupráce v přeshraničních případech probíhala a jak by jí bylo dosaženo. Zavedením mechanismu vzájemné pomoci budou mít vnitrostátní donucovací orgány možnost požádat a vyměňovat si informace a požádat jiný donucovací orgán, aby jejich jménem přijal donucovací opatření. Tento přístup umožňuje donucovacím orgánům dohodnout se na zahájení koordinovaného postupu, kdykoli existuje důvodné podezření na rozšířené nekalé obchodní praktiky s přeshraničním rozměrem. Tato šetření posilují ochranu zemědělců a malých a středních dodavatelů před nekalými obchodními praktikami v zemědělsko-potravinovém řetězci na úrovni EU.

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová uvedla: „Vzhledem k tomu, že se blíží sváteční období a rodiny se scházejí, aby se podělily o jídlo, připomínáme si odhodlání zemědělců, kteří tyto okamžiky kolem stolu umožňují. Spravedlnost pro zemědělce je klíčovou prioritou. Důstojný příjem, spravedlivé ceny, silnější vyjednávací pozice v potravinovém řetězci a lepší ochrana. Proto jako jedno z prvních opatření tohoto mandátu s hrdostí oznamuji návrhy, které posílí jejich konkurenční postavení.“

Plnění našich závazků

Evropská komise přijala další opatření v návaznosti na svůj závazek řešit obavy zemědělců. Dne 22. února představila Komise svá první zjednodušující opatření, jejichž cílem je trvale snížit administrativní zátěž zemědělců v EU. Dne 15. března předložila návrh cíleného přezkumu společné zemědělské politiky, který vstoupil v platnost dne 25. května poté, co byl úspěšně schválen Radou a Evropským parlamentem. Komise dnes rovněž zveřejňuje přehled cílených zjednodušujících opatření SZP zavedených od začátku roku, podává zprávy o pokroku při jejich provádění a posuzuje jejich hospodářský, sociální a environmentální dopad. Celkově balíček zjednodušujících opatření pomohl zemědělcům v EU snížit administrativní zátěž, ušetřit čas, poskytnout právní jistotu a nabídnout větší flexibilitu při řízení jejich zemědělských podniků.

V březnu Komise rovněž předložila diskusní dokument s možnými způsoby, jak posílit postavení zemědělců v potravinovém řetězci v návaznosti na výzvu Evropské rady, aby se zabývala výzvami, kterým odvětví zemědělství v současné době čelí. V dubnu přijala Komise zprávu o provádění pravidel EU proti nekalým obchodním praktikám v potravinovém řetězci a zahájila činnost nového Střediska EU pro sledování zemědělsko-potravinového řetězce (AFCO). První zasedání se konalo v červenci s cílem zlepšit důvěru a spolupráci v rámci zemědělsko-potravinářského dodavatelského řetězce. V zájmu větší důvěry a spravedlnosti v celém potravinovém řetězci Komise rovněž provádí průzkum mezi zemědělci a dodavateli v celém zemědělském potravinovém řetězci ve všech členských státech s cílem vyhodnotit tato probíhající opatření. Odpovědi lze podávat do 20. prosince 2024.

Cílené legislativní změny společné organizace trhu navržené Komisí a navrhované nové nařízení o přeshraničním prosazování nekalých obchodních praktik budou nyní projednány Evropským parlamentem a Radou za účelem jejich přijetí.

Souběžně s dnešními návrhy podnikla Komise další kroky na podporu odvětví zemědělství. Komise rovněž přijala změnu nařízení o podpoře de minimis pro odvětví zemědělství, která vyjímá malé částky podpory v odvětví zemědělství z kontroly státní podpory. Revidované nařízení umožňuje členským státům podporovat zemědělce ve větší míře jednoduchým, rychlým, přímým a účinným způsobem, neboť tato podpora de minimis nemusí být oznámena Komisi ani Komisí schválena.

Pro více informací

Návrh, kterým se mění nařízení (EU) č. 1308/2013, (EU) 2021/2115 a (EU) 2021/2116, pokud jde o posílení postavení zemědělců v potravinovém řetězci

Návrh týkající se spolupráce mezi donucovacími orgány odpovědnými za prosazování směrnice (EU) 2019/633 o nekalých obchodních praktikách mezi podniky v zemědělském a potravinovém řetězci

Projev předsedkyně von der Leyenové na Evropských zemědělsko-potravinářských dnech prostřednictvím videopříspěvku

Hlavní iniciativy: Strategický dialog o budoucnosti zemědělství EU - Evropská komise

Návrhy na zjednodušení za účelem snížení administrativní zátěže

Dodatečná opatření Komise na podporu zemědělců v EU

Komise předkládá zprávu o provádění pravidel EU proti nekalým obchodním praktikám v potravinovém řetězci - Evropská komise

Opatření EU k řešení obav zemědělců - Evropská komise

Nekalé obchodní praktiky - Evropská komise

Organizace producentů a mezioborové organizace - Evropská komise

Vysvětlení tržních opatření - Evropská komise

AFCO: https://agriculture.ec.europa.eu/common-agricultural-policy/agri-food-supply-chain/afco_en

Zemědělský a potravinový dodavatelský řetězec – nekalé obchodní praktiky – 5. vlna

 

Quote

Jak se blíží sváteční období a rodiny se shromažďují, aby se podělily o jídlo, připomínáme si obětavost zemědělců, kteří tyto okamžiky kolem stolu umožňují. Spravedlnost pro zemědělce je klíčovou prioritou. Důstojný příjem, spravedlivé ceny, silnější vyjednávací pozice v potravinovém řetězci a lepší ochrana. Proto jako jedno z prvních opatření tohoto mandátu s hrdostí oznamuji návrhy, které posílí jejich konkurenční postavení.
Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise 2024-12-09

Dnešní návrhy naplňují můj závazek dále posilovat postavení zemědělců v zemědělsko-potravinovém řetězci. Zemědělci si zaslouží, aby si svou prací vydělávali na živobytí. Tyto cílené změny budou přínosem pro zemědělce, neboť posílí smlouvy, posílí a zjednoduší spolupráci mezi zemědělci, podpoří dobrovolné iniciativy spolupráce ve prospěch udržitelnosti a zaručí, aby zemědělci skutečně měli prospěch z iniciativ, které spotřebitelům uvádějí na trh spravedlivé a krátké dodavatelské řetězce. Zlepšení výměn mezi vnitrostátními donucovacími orgány bude navíc klíčové pro účinné řešení nekalých obchodních praktik a zajištění spravedlivého zacházení se zemědělci a menšími zemědělsko-potravinářskými subjekty v celé EU.
Christophe Hansen, komisař pro zemědělství a potraviny 2024-12-09

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Vydaná opatření a zpravodajství

Další zprávy k tématu ""







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688