Koruna se veze na vlně opatrné ČNB
Klíčové body
- Koruna zpevnila směrem k hranici 25,00 za euro.
- Trh ignoruje prognózu, veze se na vlně opatrné bankovní rady.
- S výraznou korunovou rally v roce 2025 stále nepočítáme.
Koruna se veze na vlně predikce opatrné úpravy úrokových sazeb centrální banky. Kurz se posunul směrem k hranici 25,00 za euro, k čemuž přispěla úprava tržního výhledu směrem k vyšším úrokům. To vše navzdory listopadové prognóze ČNB, která ukazuje mnohem rychlejší pokles sazeb.
Revize výhledu krátkých korunových sazeb směrem vzhůru za poslední zhruba měsíc jde ruku v ruku s pohledem na budoucí vývoj úroků ze strany většiny bankovní rady. I přesto, že listopadová prognóza centrální banky pracuje s dosažením hranice 3 % už ve druhém čtvrtletí příštího roku, trh úroky aktuálně vidí v okolí 3,5 % na horizontu devíti měsíců. Na horizontu následujících tří předpokládá úrokovou stabilitu, na šesti zaceňuje možnost mírné úpravy.
Tržní výhled odpovídá tomu, o čem již delší dobu mluví guvernér Michl. Ten staví na trvajících proinflačních rizicích, kvůli kterým bude většina bankovní rady postupovat v rámci úrokových úprav výrazně obezřetněji, než jak naznačil výstup modelu. To by podle nás mělo zahrnovat stabilitu sazeb na prosincovém zasedání, kterou by mohla potvrdit dnes zveřejněná inflace za listopad. Především, pokud bychom se dočkali pozitivního překvapení v podobě vyšších než očekávaných čísel. Podle trhu by úroková stabilita měla trvat až do závěru druhé čtvrtletí, což bude platit zejména tehdy, udrží-li se zmiňovaná proinflační rizika.
K tomu, aby úroky klesly rychleji, by mohl přispět vývoj v zahraničí. Zde, stejně jako ČNB, pracujeme zejména se slabou poptávkou u hlavních obchodních partnerů, s důrazem na Německo. Velkým rizikem bude vývoj americké celní politiky. Jakýkoliv náznak možného rozpoutání obchodních válek bude pro kapitál signálem směrem k odlivu z Evropy, včetně regionu střední a východní. Následná nejistota, která by se mohla projevit v chování firem i domácností, by přispěla ke slabší poptávce, a tedy i inflaci, a následně k rychlejší úpravě sazeb. Tomu by nepochybně předcházelo přecenění tržního výhledu spolu s tlaky na slabší korunu.
Nás výhled kurzu domácí měny je velmi opatrný. Pokud by došlo na realizaci rizik slabšího ekonomického vývoje z důvodu slabší domácí i zahraniční poptávky, kurz koruny by měl předpoklady pro setrvání nad hranicí 25,00 za euro. S ohledem na současné zacenění výhledu sazeb nevidíme příliš prostoru pro výraznější korunou rally, která by kurz dostala hlouběji pod zmiňovanou pětadvacítku. Více jsme o výhledu koruny pro příští rok psali zde.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0567 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,05 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0518 do 1,0616 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,08 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,03 až 25,12 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,61 do 23,87 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo