mzv.cz (MZv ČR)
Volby  |  06.12.2024 12:38:00

Záznam z virtuální debaty ke korespondenční volbě (video) Otázky a odpovědi

06.12.2024 / 11:30 | Aktualizováno: 06.12.2024 / 12:38

Dne 14. listopadu 2024 proběhla online debata s odborníky MZV ČR, MV ČR a DIA k novému způsobu hlasování ve volbách, ale i dalším změnám ve volebním zákonu. V tomto článku přinášíme její záznam formou otázek a odpovědí odkaz na zveřejněnou audionahrávku. Další virtuální debata ke korespondenční volbě se uskuteční 10.4.2025.

Záznam z virtuální debaty ke korespondenčnímu hlasování 14. 11. 2024

Hosté:

Martin Smolek, vrchní ředitel sekce právní a konzulární, MZV ČR

Pavel Pešek, ředitel konzulárního odboru, MZV ČR

Jiří Krátký, zmocněnec pro krajanské záležitosti, MZV ČR

Tomáš Jirovec, ředitel odboru voleb, MV ČR

Ondřej Menoušek, ředitel odboru služeb eGovernmentu, DIA

 

VŠEOBECNĚ

Jakých voleb se bude týkat korespondenční hlasování a kdo konkrétně bude moci volit korespondenčně ze zahraničí?

Korespondenční hlasování se bude týkat voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, volby prezidenta republiky a voleb do Evropského parlamentu. Korespondenční hlasování může využít volič žijící nebo se zdržující v zahraničí, který je zapsán ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu ČR v zahraničí.

Ještě jsem nikdy nevolil ze zahraničí a hodlám volit korespondenčně v roce 2025 – můžete jasně, stručně a přehledně shrnout všechny jednotlivé kroky, které musím jako volič udělat, abych mohl úspěšně volit poštou ze zahraničí ? Co, jak a dokdy musím udělat, abych neprošvihl žádnou lhůtu a na nic nezapomněl?

• Mám české občanství a pobývám trvale či dlouhodobě v cizině a chci uplatnit korespondenční volbu.

• Zařídím si přes příslušné velvyslanectví/generální konzulát v místě svého trvalého/dlouhodobého pobytu zapsání do zvláštního seznamu voličů jako nezbytnou podmínku pro možnost korespondenčně hlasovat.

• Musím mít na paměti, že zápis do seznamu voličů je třeba učinit nejpozději 40 dnů přede dnem voleb, ale můžu tak učinit kdykoliv předtím, třeba i zítra. Lze však doporučit žádat až po 1. lednu 2025, protože už bude účinný zákon, který zavádí jednodušší žádost (nebude zapotřebí dokládat zastupitelskému úřadu státní občanství ani bydliště v zahraničí). Udělám si v diáři poznámku, že o možnost korespondenčně hlasovat je třeba požádat na stejném velvyslanectví/generálním konzulátu, kde jsem zapsán ve zvláštním seznamu voličů, a to nejpozději 35 dnů přede dnem voleb, ale mohu to klidně udělat hned další den po vyhlášení voleb prezidentem republiky; učiním tak buď v listinné podobě, ale pro to budu potřebovat úředně ověřený podpis, anebo prostřednictvím své datové schránky nebo od 1.4.2025 přes Portál občana; jde to také osobně při příležitosti návštěvy velvyslanectví či generálního konzulátu a mohu k tomu s úředně ověřeným podpisem zplnomocnit i jinou osobu.

• Budu očekávat, že mi ambasáda/generální konzulát pošle příslušné dokumenty k provedení korespondenční volby, a vycházím z toho, že tak ZÚ musí učinit nejpozději 25 dnů před volbami.

• V obálce ze ZÚ naleznu informace o způsobu provedení korespondenční volby, identifikační lístek a dvě obálky – doručovací a úřední.

• Vytisknu si hlasovací lístek příslušného volebního kraje z webové stránky Ministerstva vnitra, na kterou mě odkáže informace, a ten vložím do úřední obálky. Pak podepíši identifikační lístek a vložím úřední obálku s hlasovacím lístkem a rovněž identifikační lístek do připravené doručovací obálky.

• A nakonec pečlivě vyberu důvěryhodnou, spolehlivou a osvědčenou poštovní/doručovací společnost v místě a pro jistotu zašlu doručovací obálku na velvyslanectví/generální konzulát registrovanou formou tak, aby byla doručena nejpozději do ukončení hlasování.

• Ještě si pro jistotu u zvolené poštovní společnosti ověřím, zda a kdy byla zásilka na velvyslanectví/generální konzulát doručena.

• Tím mám odvoleno a očekávám oficiální výsledky.

REGISTRACE – zvláštní seznam voličů

Jakými způsoby je možné se zapsat do zvláštního seznamu voličů?

• Osobním podáním u ZÚ – potřebuji doklad totožnosti (ideálně cestovní pas nebo občanský průkaz ČR)

• Prostřednictvím zmocněné osoby (plná moc s úředně ověřeným podpisem voliče) (od 1.1.2025)

• Podáním doručeným ZÚ v listinné podobě (s úředně ověřeným podpisem voliče)

• Podáním učiněným cestou datové schránky voliče

• Podáním učiněným cestou Portálu občana (od 1.4.2025)

Jaké dokumenty budu potřebovat pro zápis do zvláštního seznamu voličů?

A) Do 31.12.2024

Při osobním podání žadatel předloží originály dokladů (se souhlasem žadatele si ZÚ pořídí kopii dokladů, nebo o předložení originálu sepíše záznam s uvedením příslušných dokladů), popř. ověřenou kopii dokladů, potvrzujících totožnost voliče, jeho státní občanství ČR a bydliště v územním obvodu tohoto zastupitelského úřadu.

Při podání žádosti poštou je nutné k žádosti přiložit ověřenou kopii svého českého občanského průkazu nebo cestovního pasu a potvrzení o bydlišti v konzulárním obvodu příslušného ZÚ.

Podání žádosti prostřednictvím datové schránky žadatele. Úkon, učiněný prostřednictvím datové schránky má stejné účinky jako úkon, učiněný písemně a podepsaný. Pokud chce žadatel společně s žádostí doložit totožnost, státní občanství a bydliště v územním obvodu ZÚ, pak přílohou datové zprávy musí být úředně ověřené kopie těchto dokladů ve formě platného výstupu autorizované konverze z listinné podoby do podoby elektronické.

Předání podkladů k žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů cestou místně příslušného honorárního konzulárního úřadu ČR – pro předání podkladů se žadatel musí osobně dostavit na místně příslušný honorární konzulát, kde předá, případně na místě sepíše žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů, kterou před HKÚ podepíše a doloží ji originálem dokladů, potvrzujících jeho totožnost, státní občanství ČR a bydliště v územním obvodu ZÚ.

B) Od 1.1.2025

ZMĚNA - potvrzení o bydlišti se již nevyžaduje, stačí uvést adresu místa, kde volič v zahraničí pobývá.

Při osobním podání stačí předložit jakýkoliv doklad totožnosti (český občanský průkaz nebo cestovní pas, ale třeba i cizí doklad totožnosti, např. americký řidičský průkaz). ZÚ si již sám ověří české státní občanství žadatele.

Při podání žádosti poštou stačí poslat žádost s ověřeným podpisem (bez jakýchkoliv příloh), ze které je patrné, kdo žádá (jméno, příjmení, datum narození, případně trvalý pobyt v ČR) a nezapomenout v ní uvést adresu, kde volič v konzulárním obvodu příslušného ZÚ pobývá.

Při podání žádosti prostřednictvím vlastní datové schránky nebo od 1.4.2025 přes Portál občana stačí poslat samotnou žádost bez dalších ověření či přiložených dokumentů.

V případě, že žiji v zemi, kde má ČR více ZÚ, a přestěhuji se v rámci této země do konzulárního obvodu jiného ZÚ, musím se přehlásit z jednoho zvláštního seznamu voličů do druhého? (Např. žiji v Mnichově, kde jsem zapsán do seznamu voličů na GK Mnichov, ale přestěhuji se do Hamburku, který spadá pod ZÚ Berlín, musím se nechat vyškrtnout ze seznamu GK Mnichov a zapsat se do seznamu ZÚ Berlín?

Pokud se v rámci jednoho státu (např. Německo) přestěhuji z jednoho volebního obvodu, kde jsem zapsán ve zvláštním seznamu voličů (např. ZÚ Mnichov), do jiného volebního obvodu (např. ZÚ Berlín) a mám dostatek času na přehlášení se do nového volebního obvodu (seznamy se uzavírají 40 dní před volbami) je vhodné toto přehlášení provést, protože zákon stanoví, že volič má být zapsán u toho ZÚ, v jehož obvodu pobývá.

V případě, že přehlášení se do jiného seznamu již z časových důvodů nelze provést, je třeba nadále komunikovat s tím ZÚ, kde jsem veden v seznamu voličů. To znamená, že tam musím směřovat i svou žádost o zaslání dokumentace ke korespondenčnímu hlasování a rovněž i na tento úřad následně zaslat doručovací obálku, do které bude vložena úřední obálka s hlasovacím lístkem. Pokud by chtěl volič hlasovat prezenčně, bude hlasovat ve volební místnosti u ZÚ Mnichov, u něhož je zapsán ve zvláštním seznamu voličů.

Zásadní pomoc voličům by mohly sehrát HK. Plánuje se posílení role HK, které jsou geograficky bližší než ZÚ nebo GK? Pokud ano, v čem to voličům pomůže?

Volič v zahraničí může osobně podat žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů rovněž na HK. Protože ne všechny HK můžou být pověřeny i volební agendou, doporučuje se předem kontaktovat ten profesionální ZÚ, který na příslušný HK dohlíží, a prověřit u něj možnost zapsat se do zvláštního seznamu voličů na jemu podřízeném konkrétním HK.

Může za mě někdo jiný vyřídit potřebné dokumenty? Jaké, kdo, jakým způsobem a dokdy?

V případě žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů a rovněž při žádosti o korespondenční hlasování je možno od 1. 1. 2025 využít zplnomocněné osoby. Při podání žádosti zmocněná osoba předloží plnou moc s ověřeným podpisem zmocnitele (voliče).

Je možné volit ze zahraničí korespondenčně, ačkoliv nechci být na žádném seznamu?

Tato varianta není možná.

DATOVÁ SCHRÁNKA, PORTÁL OBČANA

Jak si mohu zřídit datovou schránku a přístup do Portálu občana bez ohledu na to, kde žiji?

Bez ohledu na místo pobytu, pokud máte přístup k některému z prostředků české elektronické identifikace (minimálně úroveň značná), např. e-občanka, bankovní identita nebo Mobilní klíč eGovernmentu, si můžete on-line založit datovou schránku. Zároveň tyto prostředky slouží pro přístup do Portálu občana.

V dalším případě je nutné zjistit si, kde je nejbližší pobočka Czech POINT na určeném ZÚ, a zde si mohu zřídit 1) datovou schránku fyzické osoby 2) pokud disponuji českým telefonním číslem, tak elektronickou identitu (NIA ID) nebo Mobilní klíč eGovernmentu.

V neposlední řadě lze žádat písemně, avšak žádost musí být ověřena vyšším ověřením tzv. Apostilou (vyšší stupeň ověření podpisu a otisku razítka listiny a její pravosti).

Užitečné odkazy:

Zřízení datové schránky

Identifikační prostředek Mobilní klíč eGovernmentu | Informační web elektronické identity

Identifikační prostředek NIA ID | Informační web elektronické identity

Jak mi datová schránka, Portál občana, případně obojí pomůže v případě korespondenčního hlasování?

Datovou schránkou lze podat žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů, žádost o zaslání písemností ke korespondenčnímu hlasování i žádost o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů. Od 1.4.2025 toto bude možné i prostřednictvím formuláře v Portálu občana, ovšem za předpokladu, že žadatel (volič) má elektronickou identitu alespoň úrovně značná.

Jak pro vyřešení této věci může pomoci, případně co je již uděláno ze strany MZV a MV ČR Na kolika místech ve světě si může v dnešní době volič v zahraničí zřídit datovou schránku? Jedná se o všechna velvyslanectví a generální konzuláty? Existuje seznam těchto míst? Co ke zřízení datové schránky člověk potřebuje? Jak může datovou schránku ještě jinak prakticky využít?

Datovou schránku si lze vyřídit již na 76 ZÚ v zahraničí, přičemž jejich počet stále rozšiřujeme.

Aktuální seznam těchto ZÚ

Nemám datovku a nechci si ji zřizovat. Můžu všechny potřebné dokumenty poslat na ZU poštou s notářsky ověřeným podpisem? Na co si dát v tomto případě pozor, abych neudělal chybu?

Na ZÚ můžete poslat poštou žádost s úředně ověřeným podpisem o zápis do zvláštního seznamu voličů a žádost o zaslání písemností ke korespondenční volbě. Samotného hlasování se můžete zúčastnit korespondenčně jen tak, že

• budete zapsán do zvláštního seznamu voličů a zároveň

• podáte žádost o zaslání písemností ke korespondenční volbě, přičemž

• následně ze ZÚ obdržíte obálku s veškerou potřebnou dokumentací a dle pokynů v ní obsažených pošlete svůj hlas zpět na tentýž ZÚ.

OBÁLKY

Kdy mi přijde domů obálka a co všechno v ní najdu? Vysvětlete zasílací a hlasovací obálku.

Žadatel o korespondenční hlasování obdrží obálku, ve které bude vložena doručovací obálka určená k zaslání zpět na ZÚ, úřední obálka, identifikační lístek a informace o způsobu hlasování. ZÚ musí tyto písemnosti odeslat voliči nejpozději 25 dnů přede dnem voleb.

Do zpětné doručovací obálky volič vloží řádně vyplněný a podepsaný identifikační lístek a úřední obálku s hlasovacím lístkem.

Může být na zasílací obálce (vnější) uvedena má zpáteční adresa, pokud zasílám obálku zajištěnou doporučenou nebo trasovanou poštou?

Ano. Ulehčí to zjišťování, pokud by následně volič kontaktoval ZÚ s dotazem, zda jeho korespondenční hlas byl na ZÚ doručen.

Můžu si vybrat, na kterou adresu mi ZÚ pošle obálku s písemnostmi ke KH? (Např. mám trvalou adresu v USA, ale obálku chci poslat do Belgie, protože tam budu na návštěvě nebo pracovně)

Místo se musí nacházet na území státu, který spadá do územního obvodu zastupitelského úřadu, kde je volič zapsán ve zvláštním seznamu voličů. Tedy pokud budu zapsán např. u ZÚ Washington, budu si moci obálku nechat zaslat na jakoukoliv adresu v USA, ale nikoliv do jiného státu, např. do zmíněné Belgie. Doručovací obálku je třeba následně zaslat na ZÚ, u kterého je osoba zapsána ve zvláštním seznamu voličů. Je nutné vzít na zřetel časovou prodlevu při doručování.

Jak bude vypadat zasílací poštovní obálka v části adresáta, resp. bude na obálce pro zpětné zaslání již předtištěna adresa konkrétního velvyslanectví, kam posílám hlasovací lístek? Pokud ne, existuje praktické doporučení, jak správně obálku nadepsat, aby bylo její zpětné doručení spolehlivé?

Ano, na doručovací obálce bude předtištěna/nalepena adresa příslušného ZÚ.

Jaký je předepsaný/doporučený způsob zpětného odeslání obálky s hlasovacím lístkem na ZÚ, aby bylo doručení spolehlivé (prioritní pošta, first class pošta, trasovaná pošta atd.)?

Předepsaný způsob není stanoven, nicméně, je doporučeno voličům zvolit takovou formu zpětného odeslání, aby v co největší míře garantovala včasné doručení na ZÚ. Dodává se, že poštovné hradí volič.

Jakým způsobem mohu ověřit, že moje obálka došla na ZÚ?

Ověření doručení obálky je možno provést telefonickým dotazem na ZÚ, případně u poskytovatele služeb, u kterého byla obálka podána. Aby ZÚ ale mohl tuto informaci poskytnout, musí volič své údaje napsat na doručovací obálku (protože tuto ZÚ nemůže před skončením hlasování otevřít).

Kdo hradí poštovně za zpětné odeslání obálky? Pokud má hradit poštovné volič, může si vybrat tarif a typ odeslání dopisu?

Poštovné za zpětné odeslání obálky hradí volič a je na něm, jako formu odeslání zvolí.

Chápu správně, že je potřeba zaslat hlasovací lístky poštou jen a pouze na ZÚ, kde jsem registrovaný, a nemohu je poslat ani do Česka ani na jiný ZÚ ve světě?

Ano, hlasovací lístky je nutné zaslat pouze na ten ZÚ, kde je volič zapsán ve zvláštním seznamu voličů.

Mohu si vybrat, ze které země hlasovací lístky pošlu na svůj ZÚ např. v době dovolené?

Ano, místo odeslání je libovolné, ale doručovací obálku je třeba zaslat na ten ZÚ, u kterého je osoba zapsána ve zvláštním seznamu voličů. Je nutné vzít na zřetel časovou prodlevu při doručování.

HLASOVACÍ/IDENTIFIKAČNÍ LÍSTEK/VOLIČSKÝ PRŮKAZ

Prosím o přesné vysvětlení rozdílu funkce a použití identifikačního lístku, hlasovacího lístku a voličského průkazu. Jedná se o 3 odlišné věci, které by mohly být pro prvovoliče snadno zaměnitelné.

Identifikační lístek = slouží k identifikaci voliče, který chce využít formu korespondenčního hlasování, volič tento IL obdrží při zaslání volební dokumentace, IL podepíše a vrátí jej v doručovací obálce na ZÚ společně s úřední obálkou, ve které bude vložen hlasovací lístek

Hlasovací lístek = slouží k samotnému hlasování, volič si ho vytiskne z příslušného odkazu na stránkách MV ČR, HL vloží do úřední obálky, kterou vloží do doručovací obálky, a zašle zpět na ZÚ

Voličský průkaz = slouží voličům, kteří hodlají volit prezenční formou v jiném okrsku (v zahraničí nebo na území ČR), než do kterého podle svého trvalého pobytu/místa, kde pobývají v zahraničí, patří.

Kde najdu hlasovací lístek? Jak má být upraven před vložením do obálky a do jaké obálky má být vložen?

Hlasovací lístek naleznete na příslušném odkaze na stránkách MV ČR, zde si volič vytiskne hlasovací lístek příslušného volebního kraje a zvolené volební strany (případně hlasovací lístek upraví udělením preferenčních hlasů), hlasovací lístek následně vloží do úřední obálky a zašle v doručovací obálce na ZÚ.

Můžu hlasovací lístek vložit do obálky přeložený? Jak důkladně má být hlasovací obálka zalepená?

Ano, hlasovací lístek může volič přeložit do úřední obálky. Úřední obálka, ve které je hlasovací lístek, se nezalepuje. Doručovací obálka však musí být řádně zalepena tak, aby během doručování nedošlo k jejímu samovolnému otevření.

Jaký typ papíru lze použít pro vytištění staženého volebního lístku z internetu? Je předepsaný nějaký standard? Je stanovený minimální standard kvality tisku, např. tisk na laserové nebo staré jehličkové tiskárně?

Předpokládá se použití standardního papíru pro tisk v klasických tiskárnách, jakož i tisku z klasicky používaných tiskáren. Není žádný předepsaný standard pro papír ani tisk.

Identifikační lístek - K čemu slouží? Co s ním mám konkrétně dělat? Jak ho mám vyplnit? Záleží na barvě tužky? A do jaké obálky ho mám vložit?

IL slouží k identifikaci voliče zapsaného ve zvláštním seznamu voličů a hlasujícího korespondenčně. IL je předvyplněn, zásadní je neopomenout IL podepsat, bez podpisu bude hlasovací lístek považován za neplatný. Barva tužky není rozhodující, ale doporučuje se klasická modrá propisovací tužka. Identifikační lístek se vkládá do doručovací obálky (pozor – ne do úřední obálky).

Voličský průkaz – co mám udělat s voličským průkazem, pokud ho mám již vydaný a volím přesto korespondenčně?

Pokud byl již voliči vydán voličský průkaz a tento se rozhodl následně požádat o korespondenční hlasování, přiloží volič voličský průkaz do doručovací obálky (spolu s identifikačním lístkem). Pokud by nebyl voličský průkaz přiložen do doručovací obálky, bude hlasovací lístek považován za neplatný.

SHRNUTÍ NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH BODŮ

Můžete nám ještě jednou v rychlosti zopakovat především hlavní kroky v registraci a popsat, jak je provést? Můžete připomenout hlavní lhůty od kdy do kdy se musí tyto kroky podniknout?

1. Zápis do zvláštního seznamu voličů (možno od současné doby do 40 dnů před volbami)

2. Požádat o korespondenční hlasování (možno od vyhlášení voleb prezidentem republiky do 35 dnů před volbami)

a. Osobně

b. V listinné podobě

c. Cestou zmocněné osoby (od. 1.1. 2025)

d. Datovou schránkou

e. Přes Portál občana (od 1.4.2025)

3. Po obdržení volební dokumentace ze ZÚ podepsat identifikační lístek, a případně pokud volič žádal o voličský průkaz, přiložit i tento dokument – oba dokumenty vložit do doručovací obálky, vytisknout příslušný hlasovací lístek a vložit jej do úřední obálky a vše odeslat v doručovací obálce zpět na ZÚ s doručením nejpozději do ukončení hlasování

Jak se vyvarovat toho, že bude můj hlas neplatný?

Vložit do doručovací obálky podepsaný identifikační lístek, vložit do doručovací obálky jen jednu úřední obálku, případně vložit do doručovací obálky voličský průkaz, vložit do úřední obálky jen jeden hlasovací lístek, učinit vše pro to, aby byl můj hlas doručen na ZÚ nejpozději do ukončení hlasování.

Doporučuje se dbát všech příslušných pokynů a doporučení, při nejasnosti doporučujeme věc konzultovat s příslušným ZÚ.

Vznikne nějaký jednoduchý a srozumitelný materiál jak volit poštou? Bude sdílet MZV/MV nějaký video návod případně jiný praktický video materiál ke korespondenční volbě?

MZV ČR ve spolupráci MV ČR připraví komunikační strategii, která bude k dispozici na webových a sociálních stránkách ZÚ a samotného MZV ČR i MV ČR.

Může MZV ve spolupráci s MV odpovědět na výše uvedené otázky písemně a dát je k dispozici pro distribuci krajanům?

Ano. Ve spolupráci s krajany bude rovněž vytvořen praktický manuál.

Na koho se můžu obracet, když budu mít další otázky?

Primárně na příslušný ZÚ, kde je dotyčná osoba zapsána ve zvláštním seznamu voličů, příp. na MZV ČR.

 

Další virtuální debata ke korespondenční volbě se uskuteční 10.4.2025.

 

 

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688