Všichni sází na silný dolar. Proto buďte opatrní!
Klíčové body
- V roce 2025 očekáváme, že se euro proti dolaru bude obchodovat v pásmu 1,000 až 1,0500.
- Hlavní důvody posunu páru jsou makroekonomický a úrokový diferenciál.
- Rizikem dosažení spodní hranice zmiňovaného pásma bude eskalace obchodních válek a geopolitická rizika.
Devizovým trhům bude v roce 2025 vládnout dolar! To je myšlenka, se kterou do nového roku vstoupí většina investičního světa. Fundamentálně je správně, zejména bavíme-li se o srovnání s eurem a s rizikovými měnami, což zahrnuje i korunu. Rizika spojená s tímto smýšlením jsou však nezanedbatelná.
Mezi hlavní argumenty převažujících rizik silnější americké měny patří uvolněná fiskální politika, za níž bude stát Trumpova politika, a striktnější měnové politika reflektovaná pomalejší úpravou úrokových sazeb.
Výkon největší ekonomiky světa je stále robustní. Děje se tak díky silnému spotřebiteli, především těch vysokopříjmových. Do tohoto prostředí vstoupí Trumpova politika snížení daňové zátěže. Díky tomu budou mít domácnosti i firmy více prostředků na spotřebu a investice, což bude podporovat růst, ale i inflaci. Obdobně pak může vyznít i agresivní celní politika či deportace, pakliže by vedla k tlakům na vyšší mzdy.
Některá proinflační rizika jsou více nejistá než jiná. Jde zejména o cla, která mohou být cílená, nikoliv plošná, navíc s přechodným efektem cenového šoku, u kterého nevíme, zda jej ponese pouze konečný spotřebitel. Aktuálně operujeme v prostředí relativně dobře ukotvených inflačních očekávání, rizikem zůstává perzistentní inflace nad inflačním cílem. A to platí především v sektorech, kde hospodaří silný spotřebitel, jako jsou služby. Převaha proinflačních rizik a ona setrvalost inflace, o které už zástupci centrální banky mluví, povede k měnové politice, kde se bude střídat snižování sazeb o čtvrt procentního bodu s jejich stabilitou. Ve výsledku se dočkáme poklesu úroků, bude však mnohem menší, než Fed očekával v listopadové prognóze. V roce 2025 se tak pravděpodobně nedostaneme pod 3,5 %, ale do pásma 3,5 % až 4 %.
Kombinace silné ekonomiky a vyšších sazeb bude živinou síly dolaru. Zejména budeme-li jej srovnávat s eurozónou potýkající se s velmi slabým růstem, v některých případech stagnací, kde navíc minimálně z krátkodobého hlediska úřaduje řada rizik. Jedním z nich je i obchodní válka, která by v případě eskalace ze strany USA silně poškodila výkon starého kontinentu. Spouštěčem by v takovém případě mohla být samotná nejistota ovlivňující chování firem a následně i spotřebitelů. Takový scénář by vedl k ještě většímu makroekonomickému a úrokovému diferenciálu obou oblastí, což by nemělo jiný efekt, než je odliv kapitálu do stabilnějšího a výnosnějšího prostředí.
První signály bychom mohli spatřit v předstihových indikátorech, kde by vedle dlouhodobě kontrakčních hodnot evropského sektoru průmyslu, použijeme-li optiku indexů PMI pod hranicí 50, došlo na zhoršení i v oblasti služeb. Poslední měsíce ukázaly mnohem větší citlivost ECB na nejistý výhled růstu, což mohlo upozadit přístup k předstihovým indikátorům jakožto k volatilním ukazatelům, historicky ne vždy odpovídajícím tvrdým datům. Čím více nad očekávání slabších dat, tím více nejistoty, a tím větší pravděpodobnost propsání do chování firem a domácností. ECB by se v tomto ohledu mohla postupně přesunout z režimu rozhodování, kde mají větší váhu nejnovější data, do režimu větší váhy výhledu, kde bychom sledovali případné zhoršení u růstu i inflace.
V základním scénáři předpokládáme, že se pásmo obchodování eura proti dolaru posune z hodnot od 1,0500 až 1,1200 EURUSD, kde jsme se drželi od čtvrtého čtvrtletí 2023 až do konce roku 2024, na nižší hodnoty odpovídající pásmu 1,0000 až 1,0500.
Pracujeme s myšlenkou, že část odlišnosti evropské a americké měnové politiky je už v trhu zaceněna. Co však může ještě přidat k silnějšímu dolaru, je prohlubující se makroekonomický diferenciál. A zapomínat přitom nesmíme ani na roli dolaru jakožto bezpečného přístavu v prostředí značných geopolitických nejistot, která by kurz mnohem rychleji přiblížila ke spodní hranici vytyčeného pásma. Reflektováno kurzem koruny proti dolaru by to znamenalo posun nad 25,00 USDCZK. V klidnějším scénáři očekáváme oscilaci kurzu v řádu nižších desítek haléřů kolem úrovně 24,00 koruny za dolar.
Sázka na silnější dolar proti euru se může jevit jako jasná volba s výhledem zhruba pětiprocentního posílení, pokud čekáme, že se Trump se cly nebude držet zpátky. Pakliže takto bude přemýšlet většina trhu, kupící se sázky na long USD povedou ke značné koncentraci pozic. A ta bude o to intenzivnější, jakmile nastartuje silnou ziskovou vlnu zelených bankovek, na které se v rámci trendového obchodování bude chtít svézt i opozdilý zbytek trhu. Takové situace jsou nebezpečné, jelikož při sebemenším náznaku obratu přichází rychlé vybírání zisků. Ostatně viděli jsme to už letos, když si trh sáhl pod 1,0350 dolaru za euro v prostředí, kdy finanční média plnily titulky o paritě. I přesto nastala korekce, na níž se vezeme ještě dnes, jelikož silný dolar v rámci tzv. Trump tradu přišel o svou původní šťávu. Rizika toho, že ji v příštím roce získá zpět, jsme vám právě představili.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0528 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,17 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0454 do 1,0558 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,16 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,90 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,21 až 25,30 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,89 do 24,19 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo