Mezi mladými lidmi v Česku klesá zájem o plánování potomků
Vědci z Masarykovy univerzity zjistili, že mezi mladými lidmi v Česku klesá zájem o plánování potomků. Nejvíce mezi ekonomicky znevýhodněnými
Podíl mladých lidí, kteří mají v úmyslu mít v příštích třech letech dítě, v Česku klesá. Mění se také dlouhodobé plánování rodičovství. Pokles je nejvýraznější u lidí v relativně horší ekonomické pozici. Vyplývá to z dat výzkumu Současná česká rodina, na kterém spolupracují vědci Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy.
Úhrnná plodnost podle dat z Českého statistického úřadu klesla mezi lety 2021 a 2023 z 1,83 na 1,45 dítěte na jednu ženu. Data z výzkumu Současná česká rodina ukazují, že mezi mladými lidmi klesají také plány mít v budoucnu dítě.
Na otázky týkající se rodiny a vztahů v letech 2020–2022 odpovídalo ve výzkumu Současná česká rodina téměř 6 000 respondentů. Respondenti mimo jiné odpovídali, zda plánují mít v příštích třech letech nebo někdy v budoucnu děti. „Díky časovému rozpětí sběru dat je možné porovnat, jak na tyto otázky odpovídali respondenti dotázaní v roce 2020 a ti, kteří byli dotázáni o dva roky později, a sledovat tak vývoj plánování plodnosti v české společnosti,“ vysvětluje vedoucí výzkumu, sociolog Martin Kreidl z Masarykovy univerzity.
V roce 2020 celkem 42 % dotázaných ve věku 18–39 let uvedlo, že v příštích třech letech plánují mít dítě. Mezi respondenty dotázanými v roce 2022 dosahoval tento podíl 30 %. Poklesly také celkové plány respondentů mít děti kdykoliv v budoucnosti. Nejvýrazněji klesly rodičovské plány u ekonomicky znevýhodněných respondentů, kteří mají nízké vzdělání, nízké příjmy a žijí v malých bytech nebo domech o maximálně dvou pokojích.
Mezi respondenty z domácností s příjmem nižším než 20 tisíc Kč měsíčně na osobu klesl podíl těch, kteří plánují děti někdy v budoucnu, z 66 % na 46 %. Mezi lidmi s nejvyššími příjmy – domácnosti s příjmem nad 40 tisíc Kč měsíčně na osobu – zůstal podíl těch, kteří plánují mít dítě, na 61 %. Plány se také liší podle vzdělání. Krátkodobé plány poklesly v letech 2020–2022 ve všech vzdělanostních skupinách, nejvíce ale u nejméně vzdělaných. Dlouhodobé plány naopak poklesly pouze u vysokoškolsky vzdělaných lidí. „U méně vzdělaných tak může jít jen o dočasný odklad, zatímco u vysokoškoláků jde zřejmě o trvalý záměr nemít (další) děti. I přes pokles ale platí, že mladí lidé s vysokoškolským vzděláním děti plánují ve vyšší míře než lidé s nižším vzděláním,“ doplňuje Kreidl.
Výsledky výzkumu poukazují na poměrně vysokou nejistotu indikovanou podílem lidí, kteří neví, zda chtějí mít v budoucnu děti. Vysoká nejistota v deklarovaných plánech naznačuje, že část lidí neodmítá, že by v budoucnosti měli dítě, ale spíše si budoucností nejsou jistí. Nejistota v plánování rodiny může odrážet obecné nejistoty, se kterými se potýkají mladí lidé v Česku. „Na rozdíl od odmítání rodičovství se nejistota dá potenciálně zvrátit. Lidé s nejistými plány momentálně děti neplánují, ale spíše čekají, co se stane – například na trhu s bydlením nebo na trhu práce,“ říká Martin Kreidl.
Ve druhé vlně výzkumu Současná česká rodina, jejíž sběr dat začne v roce 2025, budou výzkumníci dotazovat ty stejné respondenty, kteří se účastnili první vlny. Opětovné dotazování respondentů umožní prozkoumat, jak se jejich plány změnily, zda se lidem podařilo plány na děti uskutečnit nebo na kterých proměnných závisí případné odkládání plodnosti.
Výzkum Současná česká rodina je od roku 2024 financován z projektu „Český národní uzel pro výzkum rodiny“ v rámci Velkých výzkumných infrastruktur (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR). Novinky a výsledky z výzkumu je možné sledovat na webu https://ggp-cz.fss.muni.cz a na Facebooku Výzkum „Současná česká rodina“. Výzkum je součástí mezinárodního šetření Generations & Gender Survey a jeho výsledky lze porovnat s ostatními (nejen) evropskými zeměmi.
Krátkodobé plány – podíl lidí, kteří chtějí (další) dítě během následujících 3 let, populace 18-39 let. Zdroj: Výzkum „Současná česká rodina“, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity
Dlouhodobé plány – podíl lidí, kteří chtějí (další) dítě někdy v budoucnu, populace 18-39 let. Zdroj: Výzkum „Současná česká rodina“, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Mezi lidmi roste zájem o investování do hitů Eda Sheerana, Lady Gaga nebo Eurythmics. Akcie fondu, který to umožňuje, dramaticky rostou, i v důsledku koronavirové krize
- ETF fondům v Americe nejvíce věří lidé mezi 18 a 35 lety
- Index prosperity ČR: Česko investuje do životního prostředí téměř nejvíce, přesto jeho stav patří mezi nejhorší v EU
- Po patronací Velvyslanectví ČR v Damašku bylo podepsané memorandum o akademické spolupráci mezi Českou zemědělskou univerzitou a syrskou univerzitou Al-Sham.
- Pod patronací Velvyslanectví ČR v Damašku bylo podepsané memorandum o akademické spolupráci mezi Českou zemědělskou univerzitou a syrskou univerzitou Al-Sham.
- Je mezi lidmi oblíbenější Česko či Slovensko? Čísla mluví jasně
- Bytová výstavba mezi lety 2010 a 2020. Nejvíce rodinných domů se stavělo ve Středočeském kraji, nejvíce bytů v Praze.
- Bytová výstavba mezi lety 2010 a 2020. Nejvíce rodinných domů se stavělo ve Středočeském kraji, nejvíce bytů v Praze.
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory