Vše se pohybuje správným směrem… ale korekce by zase tak nepřekvapila (Perly týdne)
Ed Yardeni z Yardeni Research se domnívá, že investoři by měli i přes vysoké valuace zůstat zainvestovaní. Hlavní ekonom Moody’s Analytics Mark Zandi míní, že v ekonomice jde vše správným směrem, ale trhy jsou svými valuacemi velmi vysoko. Nebyl by tak překvapen, kdyby přišla i větší korekce.
Francouzské riziko: The Daily Shot poukazuje na X na rozdílné chování německého a francouzského akciového trhu. Rozšiřují se i spready ve výnosech německých a francouzských vládních dluhopisů a The Daily Shot v této souvislosti zmiňuje rostoucí politické riziko ve Francii.
Zdroj: X
Vše jde správným směrem: Hlavní ekonom Moody’s Analytics Mark Zandi na Yahoo Finance uvedl, že americká ekonomika má nyní pevné základy, „vše se tak nějak pohybuje správným směrem.“ Poukázal i na růst produktivity, který podle něj souvisí s investicemi firem a také se vznikem společností nových. Pozitivně ekonom nehodnotí plošné zavádění cel, ta mohou mít podle něj smysl v selektivních případech. Obecně cla představují negativní nabídkový šok.
Zandi si myslí, že nyní se bude hovořit zejména o nové ekonomické politice americké vlády. Tedy o tématech souvisejících se zdaněním, cly, fiskální politikou i imigrací. Na tato témata bude reagovat i centrální banka, bude podle nich „kalibrovat monetární politiku“. Současné sazby leží „stále hodně vysoko, ať už to posuzujeme jakkoliv.“ Normalizace sazeb by tak měla pokračovat, i když Fed může na uvedené změny v politice vlády reagovat tím, že si dá s poklesem sazeb pauzu a bude monitorovat situaci.
Valuace amerických akcií se podle ekonoma přesunuly z oblasti „vysoko“ do „předražené“. Podobné to může být s korporátními dluhopisy, protože jejich rizikové spready se nachází mimořádně nízko. Investoři jsou tak jen minimálně kompenzováni za riziko, které podstupují. Podle ekonoma je to pozoruhodný vývoj i v souvislosti s tím, že výnosy dlouhodobějších vládních dluhopisů rostou. K tomu Zandi dodal, že jako ekonom se obvykle valuacím akcií a dalších aktiv nevěnuje, výjimkou je doba, kdy se na trzích objeví extrémy. A k tomu dochází právě nyní.
Zandi by tedy podle svých slov nebyl překvapen, kdyby na trhy dorazila korekce. A to nejen „minikorekce“, ale pokles cen v rozsahu 20 %, který by přetrvával několik měsíců. Pak by šlo i o makroekonomické téma. „Není to ale něco, co čekám, co by bylo mým základním scénářem,“ dodal expert.
Raná fáze boomu: Ed Yardeni z Yardeni Research se domnívá, že investoři by i ve světle současného růstu trhu a vysokých valuací měli zůstat zainvestovaní. I když je těžké někomu říkat, že by se při současných valuacích měl přesouvat z hotovosti na akciový trh. Podle experta to někteří investoři řeší nákupem akciím menších firem, jejichž poměry cen k ziskům nejsou tak vysoko. A podobné je to s trhem mimo sedmičku největších technologických společností.
„Celkově bych zůstal zainvestovaný, výhled se zlepšil, i když rizika existují. Ekonomika je stále silná a sazby se normalizovaly. Nemyslím si, že by je Fed musel dál snižovat,“ shrnul Yardeni svůj pohled. Ziskům obchodovaných firem by pak podle něj mělo pomáhat snižování daní a deregulace. Na CNBC k tomu dodali, že doposud trh táhlo nahoru přesvědčení, že „s Fedem se nebojuje“, nyní může tuto roli přebírat očekávání pozitivního vlivu nové vlády a její politiky.
Yardeni s uvedeným pohledem souhlasí a k tomu se domnívá, že americké hospodářství se nachází „v rané fázi boomu produktivity“. Připomněl, že kolem roku 2015 byl růst produktivity velmi nízký, nyní ale dosahuje asi 2 % a podle ekonoma by se mohl zvednout až na 3 – 4 %. Takový vývoj se může nyní zdát jako nepravděpodobný, ale k něčemu podobnému došlo třeba v šedesátých a devadesátých letech. Jeho základem jsou nové technologie a jejich praktické využívání ve firemním sektoru. Yardeni má tak za to, že by se v určitém smyslu mohl opakovat boom z dvacátých let minulého století.
Ze sektorového hlediska Yardeni stále vidí selektivní příležitosti ve financích a sektoru dlouhodobé spotřeby. Naopak materiály a energetika budou „čelit výzvám v souvislosti s fundamentální slabostí čínské a evropské ekonomiky“:´. Na CNBC k jeho pohledu dodali, že o investicích mimo sedmičku velkých technologických firem hovoří i další ekonomové. Goldman Sachs v následujícím grafu ukazuje roční návratnost této skupiny a porovnává ji se zbytkem trhu:
Zdroj: X
Celkem technologické firmy tedy za poslední rok generují návratnost dosahující téměř 150 %, což je vysoko nad zbytkem trhu. Ve druhém grafu Goldman Sachs porovnává vývoj ISM výrobního sektoru a relativní návratnosti cyklických a defenzivních sektorů na americkém akciovém trhu. Obvykle je růst ISM doprovázen sílícími cyklickými sektory, pokles ISM naopak koresponduje s lepšícími se výkony sektorů defenzivních. Korelace ale mizí od druhé poloviny roku 2023. Cyklické sektory totiž od té doby zvyšují svůj náskok před defenzivou, ale ISM se odpovídajícím způsobem nevyvíjí:
Zdroj: X
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Kurzovní lístek - Kurzovní lístky všech bank
- FX výhled 23. týden - eurodolar pod 1,1, ale mohl by zase vracet, rozhodne páteční deadline pro Řecko
- Rally může v úvodu týdne pokračovat. Čína zase jede, ale to by nesměla zklamat Evropa!
- Koruna v závěru týdne nepřekvapila a nadále se pohybovala v úzkém pásmu
- Euro minulý týden započalo korekci, v dalších týdnech by v tom mělo pokračovat
- Akcie: Akcie na pražské burze se v tomto týdnu pohybovaly pouze jedním směrem s...
- Revoluce v dovolené: Všichni by mohli mít 5 týdnů, má to ale háček - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Revoluce v dovolené: Všichni by mohli mít 5 týdnů, má to ale háček
- Patria - je to pat, ale pro akcie to zase až tak zlé není
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory