Vlada.cz (Vláda)
Z domova  |  27.11.2024 17:50:00

Vláda schválila odškodnění pro perzekvované odpůrce komunistického režimu i navýšení rozpočtu pro vysoké

Publikováno 27. 11. 2024 17:50

S výsledky jednání vlády seznámili média ministři Petr Hladík, Lukáš Vlček a Zbyněk Stanjura, 27. listopadu 2024.
S výsledky jednání vlády seznámili média ministři Petr Hladík, Lukáš Vlček a Zbyněk Stanjura, 27. listopadu 2024.


Lidé, kteří byli za komunistického režimu nuceni z politických důvodů k opuštění republiky nebo byli šikanováni státní mocí formou ochranného dohledu, mají dostat od státu jednorázové odškodnění. Dva návrhy zákonů, které jim toto odškodnění přiznávají, schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 27. listopadu 2024. Rozhodla také o uvolnění dalších finančních prostředků na mimořádné výdaje související s likvidací následků zářijových povodní, navýšila rozpočet určený na financování veřejných vysokých škol o jednu miliardu korun a zabývala se i problematikou přijetí eura v Česku.

Osoby, které před listopadem 1989 nutila tehdejší Státní bezpečnost jako oponenty komunistického režimu k nedobrovolnému odchodu do exilu, například v rámci akce Asanace, by měly od státu dostat jednorázové odškodnění ve výši 100 000 korun. Stejnou částku by měly dostat i lidé, kteří byli po propuštění z komunistického vězení podrobeni z politických důvodů tzv. ochrannému dohledu, který minulému režimu umožňoval šikanovat je a omezovat jejich osobní svobody.

Předpokládají to dva návrhy zákonů, o jednorázovém odškodnění osob nucených Státní bezpečností k vystěhování z Československé socialistické republiky a o jednorázovém odškodnění za ochranný dohled z politických důvodů, jejichž návrhy schválila vláda Petra Fialy. Pokračuje tak v symbolických nápravách křivd, kterých se dopustila komunistický státní moc na lidech, kteří s tehdejším režimem nesouhlasili nebo mu byli pro své občanské postoje nepohodlní. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva spravedlnosti, resp. v tiskové zprávě Ministerstva vnitra.

Vláda projednala také další žádosti o navýšení letošního rozpočtu resortů, které řeší dopady zářijových povodní. Ministerstvo pro místní rozvoj dostane až 10 miliard na dotační program financující obnovu a opravy obecního a krajského majetku a obnovu obydlí a občanské vybavenosti v postižených oblastech a dalších 10 milionů na program podporující návrat turistů do povodní zasažených regionů Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Ministerstvo práce a sociálních věcí bude mít navíc k dispozici více než 457 milionů korun na pomoc s odstraňováním škod způsobených organizacím působícím v sociální oblasti a také na mimořádné odměny a proplácení přesčasů zaměstnanců Úřadu práce, kteří pomáhali občanům v postižených lokalitách.

O 5,7 miliardy korun posílila vláda rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na nutné investice do obnovy silniční, železniční a vodní infrastruktury ve vlastnictví státu. Další peníze navíc vláda resortům uvolnila také na výplatu přesčasů a mimořádných odměn za nasazení a práci navíc, kterou během povodní i poté při odstraňování jejich následků odvedli policisté, hasiči, vojáci, ale také učitelé a další zaměstnanci škol a školských zařízení a díky níž se podařilo zabránit mnoha dalším škodám či obětem na životech. Peníze z rozpočtové rezervy půjdou i na refundaci škod, jež zasahujícím a pomáhajícím jednotkám vznikly například na technice a vybavení, nebo na doplnění spotřebovaného materiálu či použitých státních hmotných rezerv. S úhradou nečekaných výdajů a škod budou moci počítat například i zasahující jednotky sborů dobrovolných hasičů v postižených obcích.

Finanční prostředky navíc letos dostane i české vysoké školství. Jedna miliarda korun bude rozdělena na 800 milionů na řešení nezdůvodnitelných nerovností v odměňování shodných kategoriích především akademických pracovníků působících v jednotlivých součástech veřejných vysokých škol a na 200 milionů na podporu excelence ve vzdělávací, vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké a další tvůrčí činnosti veřejných vysokých škol. Peníze navíc mají pomoci udržet v českém vysokém školství kvalitní pedagogy, a to zejména na některých oborově zaměřených součástech veřejných vysokých škol, které čelí největšímu odlivu odborníků směrem do soukromého sektoru.

Členové kabinetu se zabývali také problematikou časového horizontu přijetí eura v České republice. Projednali analýzu Národní ekonomické rady vlády k přijetí společné evropské měny, z níž vyplynuly tři hlavní závěry. Základním závěrem pro rozhodnutí o přistoupení k ERM II je, aby takový krok znamenal co nejkratší dobu strávenou v tomto systému směnných kurzů a byl spojen s oznámením indikativního data vstupu ČR do eurozóny. Druhým závěrem je, aby nad takovým krokem buď existovala politická shoda, nebo měl širší společenskou podporu, což ani jedno z toho aktuálně není naplněno. Třetím závěrem je doporučení vládě, aby v případě vstupu do ERM II prosazovala na evropské úrovni dodržování pouze právně zakotvených povinností. Zejména jde o to, aby se povinnost vstoupit do bankovní unie na Česko vztahovala až v okamžiku přijetí společné měny, a nikoli v okamžiku vstupu do ERM II, jako tomu bylo v případě Chorvatska a Bulharska. Další informace naleznete v tiskové zprávě Ministerstva financí.

Vláda podpořila také návrh novely zákona o ekologické újmě. Cílem novely je vyjasnit problematické pasáže a působnost současného zákona, a to především vzhledem k dalším právním normám, které řeší obdobnou problematiku v rámci jednotlivých sektorů (vodní zákon, zákon o zemědělském půdním fondu, zákon o ochraně přírody a krajiny). Novela mimo jiné nově definuje ekologickou újmu, zpřesňuje procesní postup při provádění preventivních a nápravných opatření a zavádí také nové skutkové podstaty přestupků. Posílit chce i odbornou pozici Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v řízeních ve věcech ekologické újmy na biodiverzitě. Více v tiskové zprávě Ministerstva životního prostředí.

Vláda projednala také šest žádostí o udělení investiční pobídky. Pět z nich zamítla a rozhodla se investiční pobídku udělit společnosti TOPPAN Holdings Inc., která chce v průmyslové zóně Most-Joseph investovat 1,392 miliardy korun do zavedení výroby nepropustné bariérové fólie. Jedná se o transfer unikátní japonské technologie do Česka i do Evropy, díky kterému vznikne ve strukturálně postiženém regionu 58 nových pracovních míst včetně míst pro znevýhodněnou pracovní sílu, zejména pro ženy po mateřské dovolené a absolventy. Více v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688