Žádné inflační překvapení v USA
Dnešek by mohl být tím dnem, kdy jsou důležitější slova než čísla. Ve večerních hodinách evropského času totiž vystoupí se svým příspěvkem guvernér Fedu Jerome Powell k budoucí perspektivě globální ekonomiky. Ačkoli se Powell velmi pravděpodobně opět nevyjádří ke znovuzvolení Donalda Trumpa a jeho zamýšleným krokům v ekonomické oblasti, může v obecné rovině naznačit, jaké dopady mohou mít celní války v celosvětovém měřítku včetně Spojených států amerických, a co by to mohlo znamenat pro měnové autority. Dalšími tématy mohou být například vysoké zadlužení napříč světem, budoucnost trhu práce či strukturální změny ekonomiky, které jsou před námi. Uvidíme, čeho všeho se Powell dotkne, každopádně finanční trhy budou tuto událost bedlivě sledovat.
V USA dnes budou kromě pravidelných týdenních statistik z trhu práce zveřejněny i údaje o výrobních cenách. Po zářijové meziměsíční stagnaci trh očekává v říjnu růst cen o 0,2 %. Meziroční dynamika by pak mohla zrychlit z 1,8 % na 2,3 %, přičemž bez volatilních složek potravin a energií by ceny výrobců mohly dosáhnout 3% úrovně (v září 2,8 %).
V Evropě bude publikován zpřesněný odhad růstu ekonomiky eurozóny za třetí kvartál. Prvotní odhad předčil očekávání trhu, když mezičtvrtletní růst činil +0,4 % (vs medián trhu +0,2 %). Tahouny vyššího růstu byli zejména Irsko a Španělsko. Nyní se předpokládá potvrzení těchto údajů, ale nelze vyloučit revizi jakýmkoli směrem. Eurostat také ukáže, jak se vedlo průmyslu eurozóny během září. Po meziměsíčním srpnovém nárůstu o 1,8 % trh očekává pokles o 1,4 %. Naše prognóza je ještě pesimističtější, když předpokládáme snížení průmyslové výroby o rovná 2 %.
Pohled zpět:
Hlavní zprávou včerejšího dne bylo zveřejnění říjnové inflace ve Spojených státech amerických. Ta ale dopadla zcela v souladu s očekáváními trhu, když meziměsíčně stejně jako v předchozím měsíci vzrostla o 0,2 %. Cenové momentum jádrové složky zůstalo ve výši 0,3 %. V meziročním srovnání celková inflace vzrostla z 2,4 % na 2,6 % a její jádrová část se pak drží na úrovni 3,3 %. Nadměrný růst cen pokračuje v oblasti bydlení a služeb, kde zatím nedochází k utlumování inflačních tlaků. Tento výsledek tak podpořil očekávání trhu, že Fed na svém posledním zasedání v tomto roce sníží sazby o 25bb, s čímž počítá i naše aktualizovaná prognóza. V příštím roce pak neočekáváme výraznější uvolňování měnové politiky, konkrétně pouze o 75bb, což by znamenalo, že by cílové pásmo na konci příštího roku činilo 3,50-3,75 %.
V České republice byl publikován výsledek běžného účtu platební bilance, který se v září propadl do záporných hodnot (-8,7 mld. Kč), ačkoli trh předpokládal kladnou hodnotu (10,9 mld. Kč). Důvodem je zejména vyšší schodek prvotních důchodů daný vyšším než predikovaným odlivem dividend.
Středa nebyla na akciových trzích příliš záživná, když americký index S&P 500 zůstal takřka na svém a německý DAX odepsal necelých 0,2 %. Výraznější pohyb zaznamenal pražský PX, který ztratil 0,5 %. Rally amerického dolaru pokračuje, když prolomil hranici 1,06 EUR/USD a už se rychle blíží k 1,05 EUR/USD. Koruna tak vůči dolaru dál oslabuje a atakuje úroveň 24 USD/CZK. Vůči euru zůstává naše měna okolo 25,30 EUR/CZK.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?