Česká věda navázala spolupráci s Bhútánem v ochraně životního prostředí a lesů
13.11.2024 / 08:54 | Aktualizováno: 13.11.2024 / 09:41
Velvyslanectví ČR v Novém Dillí uskutečnilo ve dnech od 3. do 9. listopadu 2024 vědeckou misi za účelem prezentace české vědy a posílení vědecké spolupráce mezi ČR a Bhútánem v oblasti ochrany životního prostředí a lesů. Delegaci z ČR, která se skládala ze 7 zástupců předních českých vědeckých pracovišť a vysokých škol, přijali vůdčí představitelé klíčových vzdělávacích, vládních i nevládních organizací Bhútánu. Projekt pomohl českým vědcům navázat nová strategická partnerství, získat klíčové kontakty a informace o konkrétních možnostech pro další spolupráci. Vědecká mise byla realizována za podpory MZV ČR v rámci nástroje na podporu ekonomické a vědecké diplomacie (PROPED).
Realizace první vědecké mise do Bhútánu se konala takřka po jedenácti letech od podepsání Memoranda o spolupráci mezi ČR a Bhútánem v oblasti ochrany životního prostředí a lesů v roce 2013. Letošní mise si kladla za cíl navázat na uzavřené partnerství a představit bhútánské akademické veřejnosti konkrétní příležitosti pro spolupráci s českou akademickou obcí včetně studentské a fakultní mobility, nabídky doktorských programů, nápadech pro společné vědecké projekty a získání lepšího povědomí o práci s veřejností a komunikací environmentálních témat.
Jedinečného projektu se zúčastnilo celkem 7 zástupců předních českých vysokých škol a výzkumných pracovišť, což svědčí o vysokém zájmu mezi českou vědeckou komunitou. Českou vědu v Bhútánu reprezentovali představitelé Univerzity Karlovy, České zemědělské univerzity v Praze, Akademie věd ČR, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví.
Jednání na Ministerstvu energetiky a přírodních zdrojů Bhútánu
O čem konkrétně čeští vědci v Bhútánu jednali? Jan Kropáček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy seznámil bhútánské partnery se svým výzkumem v problematice negativních dopadů klimatické změny na ledovcová jezera v Himalájích a nabídl v rámci prevence přírodních katastrof využití dat z dálkového průzkumu Země (remote sensing). Jan Moudrý z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který se věnuje problematice agrolesnictví, nabídl místním partnerům sdílení zkušeností v oblasti agroturistiky. Součástí vědecké mise byli také Miroslav Svoboda z České zemědělské univerzity v Praze a Jiří Lehejček Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kteří se profesně věnují problematice dendrochronologie a negativního dopadu klimatické změny na růst dřevin a lesů. Ti představili partnerům z Královské univerzity v Bhútánu a Institutu Ugyen Wangchucka pro lesnický výzkum a vzdělávání příležitosti pro společný výzkum a transfer technologií pro lepší monitoring reakce dřevin na klimatickou změnu. Matyáš Adam z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně seznámil místní vědce s jeho výzkumem v oblasti ekoakustiky, která využívá k monitoringu biodiverzity namísto laicky známých fotopastí zvukové záznamy. Jakub Trojan z Univerzity Tomáš Bati ve Zlíně uvedl místní partnery do problematiky občanské vědy a práce s daty získaných prostřednictvím dálkového průzkumu Země.
České vědce doprovodila do Bhútánu vedoucí dvoustranných vztahů MŽP ČR paní Klára Wajdová, která primárně jednala na Ministerstvu energetiky a přírodních zdrojů Bhútánu. Zde se nabízí příležitosti pro zapojení českých firem a výzkumných institucí ve formě sdílení českých zkušeností a know-how v oblasti prevence lesních požárů, průzkumu spodních vod, správy národních parků ve vztahu k rostoucímu turismu, financování ochrany životního prostředí skrze rostoucí trh s uhlíkovými offsety
Jelikož jedním z cílů mise bylo hlubší propojení mezi českými a bhútánskými experty, Velvyslanectví ČR v Novém Dillí zajistilo účastníkům vědecké mise jednání s přidruženými agenturami OSN v Bhútánu včetně zástupců Programu OSN pro udržitelný rozvoj a Organizace pro zemědělství a výživu OSN. Zástupce rezidentního koordinátora OSN v Bhútánu pan Khurshid Alam představil českým zástupcům aktuální projekty, které se zaměřují na ochranu životního prostředí, lesů a ekologického zemědělství. Za prioritní oblasti označil spolupráci v oblasti odpadového hospodářství, ochranu proti lesním požárům, udržitelných a organických potravin, dřevařského průmyslu, rozvoj trhu s uhlíkovými offsety a podporu rozvoje OZE.
Na okraji jednání s hlavními partnery jednali v hlavním městě Thimphú zástupci české delegace s představiteli dvou ekologicky zaměřených nevládních organizací Bhutan Ecological Society a Royal Society for Protection of Nature. Jejich zástupci identifikovali příležitosti pro české technologie a know-how v oblastech nakládání s odpady (waste to energy).
Spolupráce mezi česko-bhútánskou vědeckou komunitou má z hlediska českých účastníků velký potenciál a během šestidenního programu účastníci projektu identifikovali konkrétní projekty k realizaci včetně příležitostí pro studentskou a fakultní mobilitu. Místní partneři jsou naklonění spolupráci se zahraničními partnery, kteří pro ně představují příležitost pro zahraniční financování společných vědeckých projektů.
Bhútán má navázané diplomatické vztahy pouze s 54 státy světa a ČR je od roku 2011 jedním z vybraných států. ČR má tak vůči zahraničním subjektům komparativní výhodu z hlediska možnosti formalizovat vztahy mezi státními institucemi. Jelikož je Bhútán také vcelku geograficky izolovaný stát, není zde příliš velká zahraniční konkurence. Stát hřmícího draka, jak se Bhútánu často přezdívá, se liší svoji unikátní geografií od okolních států svoji bohatou faunou a florou, což poskytuje českým subjektům zajímavého místního partnera pro tvorbu zahraničních konsorcií.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Životní minimum 2020 - zvýšení a online kalkulačka. Jaké je životní minimum vaší rodiny?
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory