Existují reálné obavy, že čínské baterie používané v kritické infrastruktuře mohou být bezpečnostním rizikem
Problematika bateriových úložišť, zejména místo jejich vývoje a výroby, je málo známým tématem, které si však v ČR jednoznačně zaslouží větší pozornost. Na rozdíl od telekomunikací a kritických částí 5G sítí, kde je přísně zakázáno používat komponenty některých čínských výrobců kvůli obavám z kybernetických hrozeb.
„Mnoho lidí a institucí si neuvědomuje rizika využití bateriových úložišť a komponentů vyrobených v Číně. A to rizika zejména kybernetické. Hardware i software je vyrobený v Číně, kam se všude ukládají a posílají data, nelze zjistit,“ říká Pavel Bursa, spolumajitel společnosti Resacs, předního českého výrobce bateriových úložišť a dodává: „Nikdo tak nemůže vyloučit zneužití bateriových úložišť na úspěšnější útoky na kritickou energetickou infrastrukturu, ale i ochromení činnosti větších i menších firem a institucí.“
Jaké jsou konkrétní bezpečnostní hrozby?
Asi nejzásadnější je možnost vzdálené kontroly baterie s cílem poškodit konkrétního zákazníka anebo v případě kontroly větší skupiny baterií dokonce celou energetickou síť. Baterie lze na dálku ovládat, dát jim příkaz, a tedy někdo se zlým úmyslem (například nepřátelský stát) může toto zneužít. Vzhledem k celkovému množství bateriových úložišť, které jsou v EU připojovány do sítě, se jedná o reálné riziko. O tom také stále častěji hovoří zdroje z různých bezpečnostních složek.
Samozřejmě se také může jednat o snahu poškodit konkrétní firmu ze strany zahraniční konkurence.
Některé čínské baterie mohou mít také nižší kvalitu kvůli nedostatečné regulaci a normám nebo přílišné snaze o co nejnižší cenu. To může vést k nekonzistentnímu výkonu a nespolehlivosti, což může způsobit poruchy baterie či její vyřazení z provozu a v krajních případech i k jejich zahoření.
Jistota české výroby
„Baterie vyrobené v České republice nebo v Evropě mají významnou výhodu v tom, že přestože některé komponenty, například články, jsou vyrobené v Číně, tak architektura baterie a zejména software používají vlastní. Díky tomu nemá čínský výrobce použitých součástek vzdálený přístup do baterie a data jsou uložená v EU. Tento přístup k výrobě a správě baterií zajišťuje, že jsou méně náchylné k manipulaci nebo zneužití, což je klíčové pro udržení bezpečnosti a stability jak pro konkrétního zákazníka, tak pro energetickou soustavu“ říká Pavel Bursa z Resacs a dodává: „Navíc, české baterie jsou často vybaveny pokročilými bezpečnostními systémy, které monitorují a regulují jejich provoz. Tyto systémy mohou detekovat potenciální hrozby a reagovat na ně v reálném čase. Díky těmto opatřením jsou baterie vyrobené v ČR nejen bezpečnější, ale také spolehlivější.“
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?