Ilona Wright (Kurzy.cz)
Insolvence  |  13.11.2024 06:00:00

Nezabavitelná částka od 1. 10. 2024: nově vyšší srážky pro notorické dlužníky

Od 1. října 2024 začala platit novela insolvenčního zákona, která zejména plošně zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky a ruší povinnost dlužníka splatit minimálně 30 % z celkového dluhu. Od stejného data platí i úprava, která zpřísňuje srážky ze mzdy v případě, kdy jsou vůči dlužníkovi vedeny nejméně čtyři exekuce pro peněžité dluhy. 

Srážky ze mzdy při uvalených max. 3 exekucích

Pokud je na osobu z důvodu dluhů uvalena exekuce srážkami ze mzdy a jiných příjmů, zaměstnavatel posílá část jeho/její mzdy přímo soudnímu exekutorovi, který ji následně používá na úhradu dluhů. Srážky se provádějí i z jiných příjmů než mzdy či platu - např. i důchodu, nemocenské, peněžité pomoci v mateřství, podpory v nezaměstnanosti a dalších. Pro srážky z příjmu podnikatele platí jiná pravidla, ale těm se v tomto článku věnovat nebudeme.

Pro srážky ze mzdy a jiných příjmů platí určitá pravidla a postupy s tím, že dlužníkovi musí i po srážkách zůstat část příjmů. Od čisté mzdy se vždy nejdříve odečte tzv. nezabavitelná částka na dlužníka, případně další osoby (tj. manželku, děti). Nezabavitelná částka je část příjmu, která dlužníkovi vždy náleží. Výše nezabavitelných částek jsou následující:

Osoba
Výše nazabavitelná částka
povinný (dlužník)
12.705
manžel / manželka
3.176
každé vyživované dítě
3.176
Zdroj tabulky: Kurzy.cz, Licence CC-BY (uveďte autora) 

!!! POZOR nezabavitelná částka na dítě se dlužníkovi nepřipočte, pokud je vymáháno výživné na toto dítě!

Následně se zbytek čisté mzdy po odečtení nezabavitelných částek až do částky, nad kterou se sráží bez omezení, rozdělí na tři třetiny. Částka, nad kterou se sráží vše, je v současnosti stanovena na 28.586 Kč.
Doposud se nakládalo a nadále se i po 1. 10. 2024 nakládá se zbytkem mzdy v případě max. 3 exekucí takto:

  • první třetina se použije na splácení nepřednostních pohledávek a přednostních pohledávek, pokud k jejich úhradě nestačí druhá třetina,
  • druhá třetina se použije ke splácení přednostních pohledávek (tj. pohledávky na výživném, daních, sociálním a zdravotním pojištění, náhrada újmy na zdraví aj.) a pokud žádné takové pohledávky dlužník nemá, tato třetina dlužníkovi zůstane,
  • třetí třetina zůstane dlužníkovi.

Příklad výpočtu nezabavitelné částky krok za krokem naleznete na těchto našich stránkách.

Nové pravidlo 4 exekucí = vyšší intenzita srážek

Od 1. 10. 2024 dochází ke změně pravidel. Nově se při nařízených 4 a více exekucích pro peněžité dluhy dlužníkovi ze mzdy sráží jako u exekuce pro přednostní pohledávky nebo jako u insolvence, tedy ze dvou třetin zbytku čisté mzdy po odečtení celkové nezabavitelné částky, a to i když dlužník žádné takové prioritní dluhy nemá. Uvedené „pravidlo čtyř exekucí“ se uplatňuje už i na stávající exekuce.

Pokud jsem se dostali do exekuce, mnohačetné exekuce či procházíte oddlužením (insolvencí), na naší kalkulačce výpočtu nezabavitelné částky od 1. 10. 2024 si můžete spočítat, kolik vám zbude z vašich příjmů. Do kalkulačky vložte váš čistý měsíční příjem a v ostatních polích navolte vaši situaci.



Zdroj kalkulačky: Kurzy.cz, Licence CC-BY (uveďte autora) 

Pro koho změny srážek ze mzdy při exekuci neplatí?

  • Vyšší srážka ze mzdy v exekuci neplatí pro ty, kteří se potýkají se třemi a méně exekucemi.
  • Pravidlo 4 exekucí se neuplatní v případě, že dlužník doloží, že mu byl přiznán starobní důchod, invalidní důchod pro invaliditu druhého nebo třetího stupně nebo sirotčí důchod.
  • Další výjimku mají dlužníci, jejichž jedna třetina zbytku čisté mzdy nedosahuje částky rovnající se součtu měsíčních hotových výdajů a měsíční odměny insolvenčního správce v oddlužení zvýšenou o DPH.

Od kdy se začne srážet víc při více než 4 exekucích? 

Změna ve výši srážek se projeví v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém byl plátci mzdy např. doručen čtvrtý exekuční příkaz.

Proč došlo k úpravě srážek?

Cílem zavedení pravidla 4 exekucí je pravděpodobně snaha o rychlejší splacení pohledávek nebo i snaha přimět dlužníky s mnoha exekucemi, aby rychleji vstoupili do insolvenčního řízení a své dluhy řešili. Dosud byla totiž výše srážek v insolvenci (oddlužení) vyšší než u nepřednostních exekucí. Nyní jsou tedy srážky u insolvence a u několikačetných exekucí totožné a od října 2024 došlo k dalšímu zvýhodnění podmínek oddlužení (např. zkrácení doby oddlužení z 5 let na 3 roky).

Situační příklad 1:
Proti panu Neveselému jsou nařízeny čtyři nepřednostních exekuce z nesplacených úvěrů. Čtvrtý exekuční příkaz ke srážkám ze mzdy byl zaměstnavateli pana Neveselého doručen v srpnu 2024. Čistý měsíční příjem dlužníka je 38.000 Kč, má manželku a dvě děti. Rodina žije ve společné domácnosti.

Vyšší srážky podle pravidla 4 a více exekucí se u pana Neveselého projeví při výplatě mzdy za říjen, vyplácené v listopadu 2024. Výše srážky bude nově činit 10.510 Kč. Z výplaty za září (tedy před účinností nového výpočtu) mu bylo ze mzdy strženo 5.255 Kč.

Situační příklad 2:
Pane Škvor má dluh na výživném na dvě děti z předchozího manželství. Dlužník je tedy rozvedený a jeho čistá mzda je 48.000 Kč.
Jelikož se jedná o přednostní pohledávku, srážky byly a nadále budou prováděny ze dvou třetin zbytku mzdy po odečtení nezabavitelné částky na jednotlivce (nezabavitelné částky na děti se v tomto případě nepřičtou, jelikož je vymáháno výživné na tyto děti). Výše srážky u pana Škvora činí a bude činit 25.765 Kč.

Ilona Wright
Převážně se zabývá tématy důchodů, dávek a příspěvků. Věnuje se také situaci dlužníků v případě exekuce a insolvence. V Kurzy.cz působí od roku 2019.







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688