Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  11.11.2024 10:40:11

Spotřebitelská inflace (říjen 2024)

V říjnu oproti září spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 % a v meziročním srovnání, tj. letošní versus loňský říjen, inflace zrychlila na 2,8 %. Pozvolné zrychlování tempa růstu cenové hladiny na meziroční bázi tak v říjnu dále pokračovalo. Meziroční růst inflace byl naposledy vyšší letos v dubnu (2,9 %), kdy však v dalších měsících během jara meziroční tempo zvolňovalo. Podobný vzorec je však pro závěr letošního roku nepravděpodobný a existuje bohužel vysoké riziko toho, že meziroční inflace vystoupá lehce nad 3 %.

V říjnu oproti září rostly ceny ve všech oddílech spotřebního koše. Za meziměsíčním růstem cenové hladiny stály v září především potraviny, odívání a obuv a také oddíl bydlení, voda, energie, paliva. Meziměsíční růst cen potravin pokračuje nepřetržitě od letošního července, když v říjnu byly ceny potravin v souhrnu nejvyšší od loňského října. Konkrétně v říjnu rostly oproti září ceny pekárenských výrobků, ovoce a také olejů a tuků. Podle ČSÚ v říjnu ještě dále zdražovalo máslo, ale již nižším tempem, než tomu bylo v září. Růst cen v oddílu odívání a obuv byl v říjnu především sezónní záležitostí s nákupy na blížící se zimu. V oddíle bydlení byly vyšší především ceny tuhých paliv a nájemného z bytu.

V meziročním srovnání spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 2,8 % v souladu novou prognózu České národní banky (ČNB). Nejvíce k meziročnímu růstu cenové hladiny v říjnu přispíval i nadále oddíl bydlení, voda, energie a paliva (z necelé poloviny). Proinflační efekt tohoto oddílu do celkové inflace sice v první polovině letošního roku postupně odezníval, což však v říjnu neplatilo. Důvodem je jednak nižší statistická základna u cen energií z loňského října a rovněž zrychlování tzv. imputovaného nájemného (nákladů vlastnického bydlení) – v říjnu 1,7 % r/r, zatímco v září 1,4 % r/r. Ceny potravin a nealko nápojů v říjnu vzrostly o 0,1 % r/r. Výrazněji do meziroční inflace v září přispívaly i oddíly stravování a ubytování, alkoholické nápoje s tabákem a také oddíl rekreace a kultura. Meziročně ceny stravovacích služeb v říjnu vzrostly o 6,9 %, oproti roku 2015 o 95,6 %, takže zdražování v restauracích není jen o pocitu spotřebitele, ale tvrdou realitou posledních let.

V říjnu sice meziroční růst inflace zrychlil, ale i nadále je celková inflace poměrně pod kontrolou až na několik rizik (potraviny, imputované nájemné). Je však nutné počítat s tím, že v průběhu 4. čtvrtletí bude inflace v meziročním srovnání zrychlovat až lehce nad 3 %, tj. nad horní hranici tolerančního pásma ČNB. To platí především pro prosinec. V souhrnu za celý letošní rok se rýsuje meziroční růst inflace o 2,5 %, což je sice nad inflačním cílem ČNB, ale oproti předchozím dvěma rokům se jedná o výrazné snížení meziroční dynamiky. Největšími riziky jsou pro další vývoj inflace kolísavé ceny potravin, přetrvávající vyšší inflace ve službách a v posledních měsících je znepokojující zrychlování imputovaného nájemného v návaznosti na obnovený růst cen nemovitostí. 

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz/




Více zpráv k tématu Inflace


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 15:00  Pohonné hmoty dále zdraží! Kolik si připlatíme? Petr Lajsek (Purple Trading)
Út 11:19  Ohlédnutí za minulým rokem a zlaté vyhlídky pro rok 2025 Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky)
Po 11:03  Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688