Meziroční cenový růst se nezměnil - Indexy spotřebitelských cen – inflace – listopad 2024
Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu stejně jako v říjnu o 2,8 %.
Meziměsíční srovnání
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 0,1 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se zvýšily zejména ceny vajec o 23,3 %, masa o 0,4 % a sýrů a tvarohů o 1,3 %. V oddíle doprava vzrostly ceny pohonných hmot a olejů o 0,8 %. K meziměsíčnímu snížení celkové cenové hladiny v listopadu přispěly především ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde klesly zejména ceny lihovin o 2,1 %. V oddíle bytové vybavení, zařízení domácnosti byly nižší především ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 1,8 %.
Ceny zboží úhrnem a ceny služeb vzrostly shodně o 0,1 %.
Meziroční srovnání
„V listopadu ceny oproti loňskému roku vzrostly stejně jako v říjnu o 2,8 %. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše byl však odlišný. Jediným oddílem, kde ceny meziročně klesly, byl oddíl odívání a obuv, a to o necelé 1 %, “ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu stejně jako v říjnu o 2,8 %. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše byl však v listopadu rozdílný. Ke z rychlení [1] ) meziročního cenového růstu došlo zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde ceny ve skupině mléko, sýry, vejce přešly z poklesu o 0,1 % v říjnu v růst o 4,3 % v listopadu, z čehož ceny vajec přešly z poklesu o 5,6 % v říjnu v růst o 31,7 % v listopadu. Ceny masa klesly o 1,3 % (v říjnu pokles o 3,4 %). Naopak v oddíle bydlení došlo ke zpomalení cenového růstu. Ceny elektřiny vzrostly o 9,2 % (v říjnu růst o 10,5 %) a ceny plynu klesly o 2,9 % (v říjnu pokles o 2,3 %). Vývoj cen v oddíle doprava byl ovlivněn především zmírněním poklesu cen pohonných hmot a olejů. Ty byly v listopadu meziročně nižší o 7,6 % (v říjnu pokles o 11,4 %).
Na meziroční růst cenové hladiny měly v listopadu nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde (kromě již výše zmíněného) vzrostly ceny nájemného z bytu [2] ) o 6,3 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,0 %, vodného o 10,9 %, stočného o 13,4 %, tepla a teplé vody o 8,5 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde se zvýšily ceny lihovin o 3,3 %, piva o 3,0 % a tabákových výrobků o 7,0 %. Ceny vína meziročně klesly o 2,0 %.
V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 6,7 % a ubytovacích služeb o 8,8 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily ceny dovolených s komplexními službami o 6,6 %. N a meziroční snižování celkové cenové hladiny působily v listopadu ceny v oddíle odívání a obuv, kde klesly ceny oděvů o 0,5 % a obuvi o 2,3 %.
Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 1,5 % (v říjnu o 1,7 %) zejména v důsledku růstu cen nových nemovitostí. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 103,0 %. (Více informací: Metodická poznámka .)
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,4 % a ceny služeb o 5,2 %.
Hladina bazického indexu spotřebitelských cen k základnímu období průměr roku 2015 byla v listopadu 152,4 % (v říjnu 152,3 %).
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v listopadu 2,7 % (v říjnu 3,1 %).
Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) [3] )
Podle předběžných výpočtů HICP v listopadu v Česku meziměsíčně vzrostl o 0,1 % a meziročně o 3,1 % (v říjnu o 3,0 %). Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v listopadu 2024 za Eurozónu 2,3 % (v říjnu 2,0 %), v Německu 2,4 % a na Slovensku 3,6 %. Nejvyšší byla v listopadu v Belgii (5,0 %) a nejnižší v Irsku (0,5 %). P odle předběžných údajů Eurostatu byla meziroční změna HICP 27 členských zemí EU v říjnu 2,3 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v září. Nejvyšší byla v říjnu v Rumunsku (5,0 %) a nejnižší ve Slovinsku (0,0 %).
(Více informací na internetových stránkách Eurostatu: HICP .)
[1] ) Zrychlení/zpomalení růstu meziročního cenového indexu je rozdíl mezi aktuálním a předchozím meziročním indexem. Je proto závislé na změně aktuálního meziměsíčního indexu a zároveň na změně základny – meziměsíčního indexu (růstu/poklesu) ve stejném měsíci loňského roku.
[2] ) Nájemné z bytu zahrnuje jak nově uzavřené smlouvy, tak i stávající.
[3] ) HICP neobsahuje imputované nájemné.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Životní minimum 2020 - zvýšení a online kalkulačka. Jaké je životní minimum vaší rodiny?
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Index PX, Burza Praha - historie, vývoj
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Energie - srovnání cen energií
- Srovnání cen plynu 2020
- Srovnání cen elektřiny 2020
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI