Ukazatel Sporoindex jako první umí změřit výhodnost investování
Co je DIP a kdo ho ocení?
Mnoho poplatků, jeden ukazatel
Investiční produkty, jako je dlouhodobý investiční produkt (DIP), mohou obsahovat různé druhy poplatků a nákladů snižující výnos investora. Vstupní poplatky jsou vázány na výši investované částky a nejčastěji jsou stanoveny procentem, někdy i minimální hodnotou. Někdy jsou hrazeny průběžně s každou investicí, jindy v předplacené formě. Správcovský poplatek je naopak vázán na celkovou hodnotu investice, výstupní poplatek na hodnotu odkupované částky. Běžný klient není schopen porovnat dopad jednotlivých poplatků u různých produktů.
Legislativa dává poskytovatelům povinnost informovat o nákladovosti podkladových aktiv (ETF, fondy). Ukazatelé TER (Total Expense Ratio) nebo Ongoing charges neposkytují kompletní obrázek, nejsou v nich započteny například vstupní nebo výstupní (tzv. transakční) poplatky. Neexistence komplexního ukazatele všech poplatků a nákladů vedla k vytvoření nového ukazatele Sporoindex. Jeho cílem je zahrnout naprosto všechny poplatky do jediného čísla a díky tomu umožnit snadné a přesné porovnání investičních produktů.
Čím vyšší hodnota, tím výhodnější
Sporoindex je poměr budoucí hodnoty pravidelné investice konkrétního investičního produktu vůči budoucí hodnotě ideální bezpoplatkové investice. Pokud by investiční produkt neúčtoval vůbec žádné poplatky, je hodnota čitatele rovna jmenovateli a hodnota Sporoindexu je 1, vyjádřeno v procentech 100 %. Jedná se tak o nejvyšší hodnotu, kterou může investice (bez speciálních dotací) dosáhnout.
Všechny investiční produkty mají hodnotu ukazatele Sporoindex nižší než 100 %. Pokud například poplatky způsobí, že konečná hodnota investice je o 20 % nižší než hodnota ideální investice bez poplatků, pak hodnota Sporoindexu je 80 % (100-20). Například hodnota Sporoindexu pro dlouhodobý investiční produkt se pohybuje nejčastěji mezi 70 % a 95 %.
Hodnotu Sporoindexu lze spočítat pro libovolné parametry investice. Tabelované hodnoty, sloužící k možnosti porovnat jednotlivé produkty, jsou určeny pro konkrétně definované parametry investice:
- roční hrubé zhodnocení: 6 %
- výše pravidelné investice: 1000 Kč měsíčně
- doba investování: 20 let
- stornovost: 5 % ročně, 0 % první a poslední rok
- investiční aktivum: cenné papíry charakterem nejbližší celosvětovému akciovému indexu typu MSCI ACWI.
Pět nejvýhodnějších DIPů roku 2024 podle Sporoindexu
Pořadí nákladově nejvýhodnějších DIPů dle ukazatele Sporoindex je na podzim 2024 následující:
- Patria Finance: Sporoindex 94,4 %
- Raiffeisenbank: Sporoindex 94,3 %
- Fio banka: Sporoindex 93,1 %
- Fondee: Sporoindex 92,6 %
- Portu (WOOD Retail Investments): Sporoindex 91,7 %
Všechny uvedené dlouhodobé investiční produkty mají několik společných vlastností. Všechny vsadily na investice do ETF (Exchange Traded Fund, česky burzovně obchodovaný fond). Jejich výhodou je nízká nákladovost, většinou do 0,2 % ročně. Samotný poskytovatel DIPů si navíc účtuje dodatečný poplatek do výše maximálně 0,5 %. A třetím společným znakem je nízký nebo vůbec žádný vstupní poplatek. Například platformy Fondee a Portu ani vstupní poplatek neúčtují.
Rozdíly mezi DIPy jsou napříč trhem opravdu velké
Doplňkové penzijní spoření (DPS) nabízené penzijními společnostmi má zákonem regulované poplatky. Výsledkem je, že jednotlivé produkty (tzv. účastnické fondy) se moc neliší, většina má nastaveny poplatky na maximální zákonné hodnoty ve výši 1 % z objemu fondu a 15 % ze zhodnocení. Situace u dlouhodobého investičního produktu je naprosto odlišná.
Každý z poskytovatelů DIPů si může stanovit odlišné poplatky a jejich výše není omezena. Zatímco DPS nemůže účtovat žádný vstupní poplatek, u některých DIPů lze nalézt i nebezpečný předplacený vstupní poplatek, před kterým varuje ČNB. Proces výběru vhodného DIPu by měl obsahovat i porovnání celkové nákladovosti pomocí ukazatele Sporoindexu.
Lenka Rutteová
Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.
Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?