Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Makroekonomika  |  01.11.2024 09:54:55

Ranní okénko - Inflace v eurozóně na cíli, PCE inflace v USA na dostřel a dnes data z trhu práce

Páteční den nabídne zajímavé domácí i zahraniční údaje. Nejprve se dozvíme výsledek tuzemského indexu nákupních manažerů (PMI). Ten v září v souladu s tržní prognózou poklesl z 46,7 na 46,0 bodů. Podle naší prognózy by v říjnu ovšem toto snížení mohlo být zcela odmazáno a index by se tak vrátil na 46,7 bodů. Mediánový odhad trhu je takřka totožný (46,6 bodů). Důvodem je mimo jiné zvýšení indexů PMI v Německu i celé eurozóně, které bylo výraznější, než se očekávalo. Na druhé straně české PMI se v tomto roce chová poměrně nevyzpytatelně a mnohokrát nám přineslo zklamání. V odpoledních hodinách pak Ministerstvo financí vydá zprávu o plnění státního rozpočtu za deset měsíců tohoto roku. Tato informace více napoví, zda novelizovaný rozpočet s deficitem ve výši -282 mld. bude vládou plně využit v souvislosti s pomocí lidem po zářijových povodních.

Ze Spojených států amerických dorazí nejdůležitější údaj z tamního trhu práce v tomto týdnu, a to počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor. Těch v září vzniklo více než 250 tis., což výrazně překonalo predikce trhu (150 tis.). Tento výsledek ovlivnil očekávání trhu ohledně dalšího postupu Fedu, kdy investoři postupně ustupují ze svých sázek na razantní uvolňování měnové politiky. Aktuálně se předpokládá snížení sazeb o 25bb na zasedání v příštím týdnu i v prosinci, tedy v celkové výši 50bb, jak načrtl i dot-plot Fedu v jejich zářijové prognóze. Nelze ale vyloučit ani možnost prosincové stability vzhledem k dosavadní robustnosti americké ekonomiky (HDP, spotřeba domácností, maloobchod, trh práce). Ačkoli se nyní očekává výraznější snížení vzniku nových pracovních pozic (100 tis.), může dnešní výsledek korelovat s velmi silným reportem ADP o zaměstnanosti ze středy, čímž by se pravděpodobnost ponechání sazeb na prosincovém zasedání beze změny opět zvýšila. Míra nezaměstnanosti (4,1 %) i meziroční tempo růstu mezd (4,0 %) by nemělo doznat změn. V USA bude také zveřejněn index PMI ve zpracovatelském průmyslu od instituce ISM, který by se dle trhu měl zvýšit z 47,2 na 47,6 bodů a měl by se tak pohybovat na téměř identické úrovni jako PMI od S&P.

Hlavní zprávou včerejšího dne z Evropy byl úvodní odhad říjnové inflace v eurozóně. Ta se po poklesu v září pod 2% hranici v říjnu zastavila přesně na inflačním cíli ECB. Naše i tržní prognóza očekávala meziroční inflaci ve výši 1,9 %, ale vzhledem k dříve zveřejněnému výraznějšímu nárůstu inflace v Německu tento výsledek není překvapením. Navíc inflace byla také mírně vyšší ve Španělsku, Francii či Itálii. Jádrová inflace zůstala v říjnu na úrovni 2,7 % stejně jako v září, ačkoli se předpokládalo námi i trhem mírné snížení na 2,6 %. Míra nezaměstnanosti byla revidována pro srpen z 6,4 % na 6,3 %, kde se také udržela v září a bylo tak stanoveno nové historické minimum pro eurozónu.

Velmi zajímavé údaje dorazily také ze Spojených států amerických, kde pozornost byla věnována především cenovému indexu PCE, který Fed upřednostňuje před běžněji používaným CPI. Inflace dle této metodiky meziměsíčně vzrostla o 0,2 % a jádrová složka o 0,3 %. V obou případech tak cenové momentum o 0,1 p.b. zrychlilo. V meziročním vyjádření se PCE inflace snížila z revidovaných 2,3 % na 2,1 %, ale jádrová složka zůstala na 2,7 %. Ve stejný čas byl publikován meziměsíční vývoj osobních příjmů a výdajů, jejichž dynamika v září zrychlila z 0,2 % na 0,3 %, respektive z 0,3 % na 0,5 %. V USA byly také aktualizovány statistiky o počtu nově podaných i pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti. V obou případech došlo k jejich výraznějšímu poklesu, než který predikoval trh.

Čtvrteční obchodní seance dopadla pro akciové trhy velmi nelichotivě. Americký index S&P 500 včera odepsal téměř 1,9 %, protože se nedařilo akciím zejména velkých technologických společností. Investory neuspokojily hospodářské výsledky Mety a Microsoftu, přičemž obavy u nich vzbuzují i veliké výdaje na AI infrastrukturu a potenciálně nižší výhled růstu zisku v dalších letech. Nedařilo se ani německému DAX, který odepsal 0,9 %. Pražskému PX se v tomto srovnání vedlo lépe, když ztratil necelých 0,1 %. Koruna mírně posílila a ráno se obchodovala za 25,33 EUR/CZK.

Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku



Přečtěte si také:

04.10.2024Ranní okénko - Dnes klíčová data z trhu práce v USA Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
30.08.2024Ranní okénko - Ekonomika v USA nezastavuje, inflace v Německu na cíli Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
14.08.2024Ranní okénko - Dnes data o vývoji ekonomiky eurozóny a inflace v USA Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688