HDP ČR v 3q24 nijak nepřekvapilo…
Ve svém prvním odhadu ČSÚ uvedl, že meziroční růst české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí činil 1,3 % (což jsme čekali, kdežto očekávání trhu bylo o desetinku vyšší). Výrazné zrychlení oproti růstu ve druhém čtvrtletí (0,6 %) je částečně dáno relativně nízkou úrovní HDP ve třetím čtvrtletí 2023.
Kolega Jirka Polanský k tomu mj. napsal: „Růst (…) táhla opět především spotřeba domácností, která je ovlivněna nízkou inflací, růstem reálných mezd a zlepšenou náladou domácností. (…) Růst (…) pravděpodobně i nadále brzdil vývoj zahraničního obchodu, což souvisí zejména se slabým výkonem německé ekonomiky. (…) V letošním roce čekáme růst HDP kolem 1 %. (…) K výraznějšímu zrychlení růstu české ekonomiky dojde pravděpodobně až během příštích dvou let.“
Dobrou zprávou ohledně nabídkové strany české ekonomiky je, že ač z meziročního pohledu pokračoval v průmyslu pokles, mezičtvrtletně (tedy co se týče nejnovějšího vývoje) byl průmysl naopak hlavním přispěvatelem k růstu.
Mezičtvrtletní růst HDP činil 0,3 %, což v anualizovaném vyjádření značí 1,2 %.
…zatímco v USA mírně zklamalo…
Mezičtvrtletní číslo je užitečné pro srovnání s americkou ekonomikou, pro kterou je zvykem uvádět právě anualizované mezičtvrtletní (samozřejmě sezónně očištěné) růsty. Včerejší první odhad příslušného úřadu v USA mluví pro 3q24 o velmi slušném tempu 2,8 %.
HDP USA, anualizovaná mezičtvrtletní změna (%)
Jde tedy o tempo velmi výrazně nad českým, nicméně pod tržním očekáváním, které bylo 3,1 % (a těsně pod druhým kvartálem, kdy růst dosáhl 3,0 %).
Tahounem amerického mezičtvrtletního růstu byly – podobně jako v Česku – místní domácnosti, a navíc také vládní spotřeba, čehož odrazem je tamní zhoršující se fiskální situace.
V rámci veřejných výdajů rychle rostou mj. i výdaje na obranu, což je oblast, kde by si česká vláda možná mohla i vzít příklad: proslýchá se, že Fialův kabinet nebude schopen všechny letos plánové vojenské výdaje realizovat, a přitom výdaje tohoto druhu v poměru k HDP jsou v ČR (letos se čeká objem těsně nad 2 %) daleko pod situací v USA (letos se čeká cca 3,4 %).
První indikace o vývoji americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí nijak nezměnila očekávání finančních trhů, že Fed na svém jednání příští středu sníží svou klíčovou úrokovou sazbu o dalších 25 bb. Ostatně včera byl zveřejněn i první odhad vývoje deflátoru spotřebních výdajů (což je ve Fedu referovaný ukazatel inflace) v 3q24, a ten v jádrové podobě (bez energií a potravin) vyšel 2,2 %, tedy mírně nad dvouprocentním cílem Fedu.
…a v Německu lehce potěšilo…
Německé HDP v 3q24 dle prvního (sezónně očištěného) odhadu meziročně kleslo o 0,2 % (čekal se pokles o 0,3 %). Jde sice o příjemné překvapení, ale na všeobecném očekávání, že celý rok 2024 bude opět ve znamení poklesu (stejně jako byl rok 2023) to asi nic nezmění.
Z pohledu nejjednodušší definice recese ale Německo přesto v recesi není. Jak to? Inu, protože tato definice mluví o dvou po sobě jdoucích mezičtvrtletních poklesech, a ty v Německu už několik let nenastaly. Skoro to působí dojmem (což je ale jistě jen fantasmagorie), jako by tamní staťák dostal politické zadání střídat u mezikvartálů znaménka, aby situace odpovídající definici recese prostě nenastala.
HDP Německa, mezičtvrtletní změna (%)
Nečekaně dobrý byl výsledek pro 3q24 i za celou eurozónu: trh vyhlížel mezičtvrtletně 0,2 %, ale Eurostat oznámil 0,4 %.
Michal Skořepa, analytik České spořitelny
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz