Export (export.cz)
Export  |  29.10.2024 09:29:00

Japonsko posiluje své postavení v polovodičových dodavatelských řetězcích

Japonsko bylo po desetiletí považováno za polovodičovou velmoc, ovládající v 80. letech minulého století až polovinu globální výroby čipů. Nicméně od té doby se postupně propadalo a stejně jako jiné země si v době covidové pandemie bolestivě uvědomilo, že je v této strategicky citlivé oblasti závislé na dodávkách čipů ze zahraničí. Japonci nyní chystají „návrat na scénu“ globálního polovodičového průmyslu.

Ilustrační foto Shutterstock

V posledních letech lze pozorovat silnou podporu japonské vlády směřující do oživění polovodičového průmyslu, a to i ve spolupráci se zahraničními partnery. To otevírá také příležitosti pro české firmy.

PODPORA DOMÁCÍHO PRŮMYSLU

Japonsko poslední tři roky významně subvencuje výzkum a vývoj polovodičů v řádech stovek miliard jenů s cílem oživení domácího průmyslu. Součástí je i podpora mezinárodních projektů zaměřených na výzkum nové generace čipů s USA a investiční pobídky pro americký Micron Technology, americko-japonskou Kioxia, tchajwanskou Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) a další investory, kteří mohou zajistit nezbytné části dodavatelských řetězců.

Nejambicióznějším domácím projektem je pak konsorcium Rapidus založené v roce 2022 a složené z osmi významných japonských soukromých firem jako Sony, Softbank, Toyota, NEC, NTT, Denso a Mitsubishi Bank s finanční podporou státu, konkrétně Ministerstvem hospodářství, obchodu a průmyslu. Hlavním cílem Rapidusu je vývoj a pokročilá výroba nové generace polovodičů, kdy je do roku 2027 v plánu výroba 2-nanometrových čipů, čímž by se přiblížil lídrům v tomto odvětví jako Samsung a TSMC.

KJÚŠÚ, SILIKONOVÝ OSTROV

Je to právě tchajwanský polovodičový gigant TSMC, který se stal symbolem japonských ambicí v polovodičových dodavatelských řetězcích. Největší výrobce čipů na světě dokončil na ostrově Kjúšú výstavbu své první továrny, která by měla být uvedena do provozu na konci tohoto roku. TSMC také již oznámil, že po dohodě s japonskou vládou postaví v blízkosti druhý závod, který by měl zahájit provoz v roce 2027.

Tyto tchajwanské investice představují významný impulz pro rozvoj místního polovodičového klastru, který je především soustředěn v ostrovních prefekturách Kumamoto a Fukuoka. I velké japonské korporace jako Sony, Denso a Toyota následně oznámily úmysl navázat s TSMC v regionu spolupráci a další projekty budou následovat. I díky nim je odhadováno, že pozitivní efekty přelévání investic TSMC na Kjúšú přesáhnou do roku 2031 hodnotu 10 bilionů jenů. S více než stem s polovodičemi souvisejícími investičními projekty, které jsou evidovány od roku 2021, kdy TSMC oznámila svoje plány v Kumamotu, se z Kjúšú stává opravdový „silikonový ostrov“ a centrum japonského polovodičového průmyslu.

ČESKÝ STÁNEK NA KJÚŠSKÉM VELETRHU

O rostoucím významu ostrova Kjúšú pro japonský polovodičový průmysl vypovídá i specializovaný veletrh Kyushu Semiconductor Industry Exhibition, který v září zahájil svůj první ročník ve Fukuoce. V rámci české národní expozice zajištěné agenturou CzechTrade se jej zúčastnily i české společnosti UNITED Systems, SVCS Process Innovation a japonský distributor Vakuum Praha. Účast na veletrhu umožnila navázání kontaktů s místními firmami zapojenými do rychle se rozvíjejícího polovodičového regionálního klastru.

I díky této pozitivní zkušenosti je na příští rok zvažována větší česká účast podpořená v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED). Druhý ročník Kyushu Semiconductor Industry Exhibition se na fukuockém výstavišti uskuteční ve dnech 8.-9. října 2025. Případní zájemci o účast mohou v případě schválení projektu kontaktovat ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Tokiu.

Ondřej Svoboda, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tokiu

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.








?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688