Přední německé ekonomické instituty snížily prognózy růstu německé ekonomiky pro letošní rok - Globální ekonomický výhled říjen 2024 - Německo
Přední německé ekonomické instituty snížily prognózy růstu německé ekonomiky pro letošní rok. Ve společně zveřejněné zprávě uvedly, že se HDP letos sníží o 0,1 % a v roce příštím vzroste o 0,8 %, přičemž varují, že se země jen těžko vrátí k předpandemickému tempu hospodářské expanze. Německá vláda nově též předpovídá, že ekonomika poklesne (o 0,2 %) a následně v roce 2025 poroste zhruba 1% tempem. Více méně nulový růst pak pro letošní rok prognózuje jak CF, tak OECD. Oficiální údaje ukazují, že průmyslová výroba klesla, zakázky se snížily, úroveň investic klesá a soukromá spotřeba je v útlumu. Nejnovější prognózy přispívají k chmurnému obrazu ekonomické situace Německa po zbytek roku. Kompozitní ukazatel PMI v září klesl na 47,5 bodu a potvrdil tak rychlejší pokles aktivity soukromého sektoru, který byl nejprudší od února. Důvodem byl pomalejší růst aktivity v sektoru služeb (50,6) a hlubší pokles ve zpracovatelském sektoru (40,6). Mezi podnikateli pak panuje zhoršená nálada, což dokazuje klíčový Ifo a ZEW index za září. Podniky byly zejména méně spokojeny se svou současnou situací, avšak nadále se zhoršuje i výhled na příští měsíce. Po výrazném zhoršení v předchozím měsíci se však dle průzkumu GfK v září mírně zotavila spotřebitelská nálada, jejíž oživení však tlumí ochota spořit, která se zvýšila, ale též klesající ekonomická očekávání.
Harmonizovaná spotřebitelská inflace v září dále zpomalila a poprvé za více než tři roky klesla pod 2% cíl. Růst spotřebitelských cen druhý měsíc v řadě meziročně zpomalil na 1,8 % (ze srpnových rovných 2 %). Ke snížení inflace nadále napomáhá zejména pokles cen energií, avšak na druhé straně meziroční růst cen služeb zůstává nadprůměrný a zpomaluje jen velmi pozvolna. Jádrová inflace, tedy míra inflace bez potravin a energií, dále mírně zvolnila na 2,7 % (oproti srpnovým 2,8 %). Nové predikce z dílny CF a OECD vidí inflaci pro letošní rok zhruba pod úrovní 2,5 % a pro rok příští okolo 2% úrovně. Pokles cen průmyslových výrobců dosáhl v srpnu stejně jako v červenci meziročně 0,8 % a jeho hlavním důvodem zůstávají nižší ceny energií.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?