Podrobné výsledky pro druhé čtvrtletí potvrzují znepokojivý hospodářský pokles - Globální ekonomický výhled září 2024 - Německo
Podrobné výsledky pro druhé čtvrtletí potvrzují znepokojivý hospodářský pokles. Ekonomická výkonnost se mezičtvrtletně mírně snížila (o 0,1 %) po nepatrném růstu v prvním čtvrtletí (0,2 %). Za výsledkem ekonomiky stál především pokles spotřeby domácností, investic a čistého vývozu. Ze sektorového pohledu záporně přispěl hlavně průmysl či stavebnictví. Aktivita se od pandemie snažila smysluplně nastartovat, avšak utrpěla několik zásahů a nyní panují obavy ohledně dalšího ekonomického vývoje. CF nově předpovídá nulový růst HDP v letošním roce a pouze 0,8% růst v roce příštím. Pozitivně navíc nevyznívá srpnový vývoj řady indikátorů. Kompozitní ukazatel PMI v srpnu zaznamenal další a hlubší pokles aktivity soukromého sektoru (48,4) v důsledku výrazného poklesu ve zpracovatelském sektoru (42,4) spolu se zpomalením růstu ve službách (51,2). Nálada v německých podnicích má dle Ifo a ZEW indexu klesající tendenci. Podnikatelé hodnotili jako horší nejen svou současnou situaci, ale jsou pesimističtější i ve svých očekáváních na následující měsíce. K výraznému zhoršení došlo i u spotřebitelů, jejichž náladu ovlivňují horší příjmová a ekonomická očekávání. Vše zmíněné naznačuje, že německá ekonomika stagnuje a balancuje na pokraji krize.
Srpen přinesl zpomalení harmonizované spotřebitelské inflace na 2% úroveň. Růst spotřebitelských cen po červencovém zrychlení (2,6 %) znovu meziročně zpomalil a to na úroveň, kterou inflace naposledy zaznamenala před více jak třemi lety (v březnu 2021). Na míru inflace působily tlumivě zejména klesající ceny energií, na druhou stranu růst cen služeb je stále nad dlouhodobým průměrem a tlačí inflaci vzhůru. Jádrová inflace očištěná od cen potravin a energií po stagnaci mírně zvolnila na 2,8 %. CF nově předpovídá inflaci v letošním roce na úrovni 2,3 % a zpomalení na 2,1 % v příštím roce. Pokles cen průmyslových výrobců v červenci opět meziročně zpomalil na 0,8 % (oproti červnovým 1,6 %), přičemž hlavním důvodem zůstávají nižší ceny energií, ačkoli u cen meziproduktů došlo po delší době k mírnému zvýšení.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři