Křížem krážem trhy v době amerických prezidentských voleb
Klíčové body
- Pokud Donald Trump vyhraje na plné čáře, připravte se na výrazné tržní pohyby.
- Rizikem dluhopisového trhu je pokračující výprodej, a tedy ještě vyšší výnosy.
- Rizikem devizového trhu jsou slabší rizikové a procyklické měny.
Americké prezidentské volby se blíží. Vidět je to i na trzích, které podobně jako sázkařské společnosti začínají pracovat s možností vítězství Donalda Trumpa. V následujících řádcích si popíšeme, kde je Trump „cítit“ nejvíc, a jaké pohyby můžeme očekávat, pokud se opravdu dostane zpět do Bílého domu.
Předpokládejme, že Donald Trump zvítězí na plné čáře. Získá tedy nejen Bílý dům, ale i Kongres. V takovém případě můžeme očekávat „Trump show“, která se přežene od dluhopisů přes měny až po akcie. To vše na základě hlavních bodů Trumpovy politiky, která zahrnuje cla, snížení daní, fiskální deficity, a samozřejmě nepředvídatelnost, přesně, jak si ji pamatujeme z doby jeho předchozího prezidentování. To vše si přeneseme na trhy, které v Roklenu sledujeme nejvíce, a to na dluhopisy a měny.
Začneme americkými dluhopisy, u kterých podle nás přišlo zacenění Donalda Trumpa jako první. Jakmile se index MOVE, který prostřednictvím měsíčních opcí reflektuje implikovanou volatilitu, přehoupl expirací do začátku listopadu, jeho hodnoty se vyšplhaly nejvýše za poslední rok. Čím vyšší MOVE, tím větší implikovaná volatilita, což znamená dražší zajištění dluhopisů prostřednictvím opcí. Nejdražší jsou aktuálně put opce, skrze které se obchodníci zajišťují proti případnému poklesu cen dluhopisů, a tedy proti nárůstu jejich výnosů.
Vedle toho jsme pozorovali i úpravu dluhopisových pozic zejména u delších splatností. Investoři se zbavovali futures na dlouhé pozice, což se následně projevilo i na spotovém dluhopisovém trhu. I to může být jeden ze znaků předvolebního deleveragingu.
Americká výnosová křivka začala postupně růst, přičemž nejrychleji rostly právě výnosy nejdelších splatností. Takový pohyb nazýváme medvědí napřímení. Zde je však potřeba upozornit, že za celým posunem nemusí nutně stát pouze Trump. K vyšším výnosům podél celé křivky přispěl i výhled pomalejšího snižování sazeb, kde vedle proinflačnosti Trumpovy politiky hraje roli i nad očekáváná silnější ekonomika. Na dlouhý konec pak spolu s tím působí i výhled rostoucích fiskálních deficitů, který je spjat se spekulací o nutnosti navýšit emise dluhopisů. Kouzlo této spekulace spočívá v tom, že trh automaticky pracuje s delšími splatnostmi, což se však ve výsledku nemusí nutně vyplnit.
Jakmile roste volatilita dluhopisů, existuje riziko jejího přelití na další trhy. Zde poukazujeme především na ty devizové. U nich bylo historicky vypozorováno, že zvýšení implikované volatility přišlo o něco později, a to zhruba v době dvou až jednoho týdne do samotné volby. I zde platí, že vyšší implikovaná volatilita znamená dražší zajištění.
Zvýšená volatilita může představovat problém v podobě snížení likvidity trhů. Zhoršení čekejme zejména u těch s už tak nízkou likviditou i v době tržního klidu. Zde bychom sledovali například severské měny. Podobný scénář může nastat také u rizikových měn, kam spadá i česká koruna. V rámci regionu předpokládáme, že by česká koruna a polský zlotý patřily k odolnějším měnám ve srovnání s maďarským forintem. I vinou toho, jak rychle maďarská centrální banka snižovala sazby, což ji zúžilo manévrovací prostor oproti ČNB či polské centrální bance, u nichž stále existuje možnost stability sazeb s ohledem na možná proinflační rizika oslabujícího kurzu.
Silný dolar a vyšší výnosy ale nejsou rizikem jen pro rizikové měny. V kombinaci s hrozbou obchodních válek bychom očekávali silný dopad i na procyklické měny, jako je australský a novozélandský dolar. Zasaženy by byly i ty měny, vůči kterým mohou být obchodní války namířeny napřímo, tedy například mexické peso, euro, a zajímavé by bylo sledovat i Čínu. Kanadský dolar by do této skupiny mohl rovněž zapadnout, i s ohledem na to, že by Trumpův protekcionismus mohl být důvodem k rychlejšímu snižování kanadských sazeb. Jak totiž zaznělo od Bank of Canada, kanadská ekonomika se vrátila do režimu nízké inflace, proto se centrální banka zaměří především na ekonomický růst.
Další kapitolou je japonský jen. Po vlně deleveragingu z přelomu července a srpna, kde svou roli vedle ostatních faktorů sehrálo zvyšování sazeb Bank of Japan, můžeme očekávat, že globální sázky na silnější dolar v kombinaci zejména s růstem delších amerických výnosů budou opět silným negativním faktorem japonské měny. Od poloviny září kurz jenu oslabil o více než osm procent. Absence častějších komentářů ke kurzu ze strany Bank of Japan a ministerstva financí potvrzuje, že jednak samotný pohyb, tak i kurzové úrovně zatím nejsou důvodem k slovním intervencím. Pakliže by výsledek amerických voleb dodal další vlnu volatility a oslabení, která by kurz přehoupla nad 155,00 jenu za dolar, situace by se mohla změnit.
Z pohledu spekulativních sázek jsme na úplně opačné straně, než jsme byli v době vrcholu obliby strategie carry trade, kde japonský jen fungoval jako financovací měna. Trh naopak začal sázet na posílení jenu, kde svou roli sehrála predikce poklesu amerických sazeb. Nečekáme, že by na jenovém poli došlo k obratu směrem k nakupení masivních spekulativních sázek, které by vydržely nad rámec dopadů amerických voleb. Je to proto, že prostředí zvýšené volatility není se strategií carry trade příliš velký kamarád.
Takto představená rizika podle nás nastanou v případě, že Donald Trump získá prezidentství a Kongres bude republikánský. Pakliže zvítězí Kamala Harris, některá „Trumpova“ rizika zmizí, jiná výrazně oslabí. To by mohlo představovat úlevu pro dluhopisový trh a prostor pro korekci dolarových zisků se všemi dopady na ostatní trhy. Jisté je, že americké prezidentské volby představují nejbližší riziko výrazné volatility, které rozhodně není pro všechny investory. Příznivě by totiž nevyzněla ani případná volební remíza, u které by nárůst a prodloužení nervozity tržnímu optimismu nijak nepřidal.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0819 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0762 do 1,0854 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,20 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,29 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,17 až 25,26 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,22 do 23,45 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo