mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  21.10.2024 14:43:00

Zmocněnec pro krajany Jiří Krátký navštívil krajany v oregonském Portlandu

21.10.2024 / 14:41 | Aktualizováno: 21.10.2024 / 14:43

Po účasti na krajanských oslavách v Kalifornii navštívil zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký v pondělí 14. října 2024 také krajanskou komunitu v Portlandu v sousedním státě Oregonu. Setkání se uskutečnilo v užším kruhu dvanácti zástupců krajanů, kteří patří k jádru osob tradičně tvořících program zdejších krajanských aktivit. Zúčastnili se krajané z vedení české školy v Portlandu, portlandských Sokolů, kteří jsou v posledních letech součástí Sokola San Francisco, i dobrovolníků a neorganizovaných zástupců z řad místní české komunity.

Hlavní témata krajanského setkání se zmocněncem byla: 1) provádění korespondenční volby v roce 2025 (dle zákona č. 88/2024 Sb.) , 2) novela zákona o občanství (č. 186/2013 Sb.), 3) představení nového vedení a fungování České školky a školy v Portlandu (rozšíření programových akcí školy zaměřením na širší krajanskou veřejnost), 4) spolupráce s novými krajany, kteří do Portlandu přicházejí v rámci místních amerických a nadnárodních, ale i českých firem – možnost založení pobočky školy Portland přímo v Hillsborough (portlandské Silicon Valley), 5) finanční kalendář a finanční výhledy, 6) plány činnosti krajanských organizací v Portlandu na příštích pět let (příprava nového programu ČKD 20262030), 7) síťování krajanských spolků na západě USA, 8) sběr a podpora archivní činnosti ve snaze zachránit cenné krajanské písemnosti z historie krajanských spolků v Oregonu, 9) podpora činnosti krajanů v Seattlu, kde se po covidu nepodařilo vrátit před-covidovou činnost (stát Washington), 10) zájem o kulturní programy z ČR.

Během své jednodenní návštěvy měl Jiří Krátký možnost poznat nové vedení portlandské české školy (Tereza Bottman-Töpferová a Šárka Klimešová). Za organizaci neformálního pracovního setkání zmocněnce s krajany v Portlandu patří poděkování především paní Lídě O‘Donnel a její rodině, která žije v Portlandu od 60. let, bývalé ředitelce české školy Janě Hákové a jejímu manželu Tomášovi a Julii Riedelové O’Donovan. Z byť jen 24hodinového pobytu v Portlandu si odvážel zmocněnec řadu cenných informací i podnětů k plánování krajanských činností pro příští rok a na další pětileté období.

Krajanský kontext v Portlandu
V Portlandu existoval po více než 100 let původní český krajanský spolek „Československá národní rada“, který se přeměnil po rozdělení Československa na Český klub. I ten však ukončil svoji existenci v r. 2018, právě po 100 letech existence původní Rady. Krajané od té doby v Portlandu fungují již jen na platformě neformálních, ale pravidelných krajanských setkávání (první pondělí v měsíci), kdy se schází v místním kulturně-společenském zařízení. Setkávání se těší velké popularitě především u nové vlny krajanů a mladé generace pro možnost sdílet zkušenosti a předávat si lokální know-how ohledně pracovního trhu i dalších věcí, a to se střídavou účastí dle ročních sezón, kdy do Portlandu přichází řada Čechů.

Portland a stát Oregon lákal vždy Čechy především svými přírodními podmínkami, i klimatem podobným klimatu českému s výjimkou sněhu ve městě, který se objevuje málokdy. Stát zaujme blízkostí Kaskádového pohoří, divoké přírody, ale i blízkostí oceánu. Samotný Portland je známý jako město růží a ve srovnání s jinými americkými velkoměsty velmi klidný. Ve státě se neplatí daň z přidané hodnoty, celkové daňové zatížení je tedy zásadně menší než v jiných státech a tím i životní náklady, včetně nájmů a dalších nákladů na bydlení. Vše toto v minulosti znamenalo praktické důvody pro usídlování Čechů právě zde. Stát Oregon nabízí řadu zajímavých sezonních pracovních nabídek (zemědělství, lesnictví, rybolov ale i požární ochrana atd.). Současná mladá česká generace však přichází v posledních letech do Portlandu v rámci práce v řadě nadnárodních firem, především v IT sektoru. Jedná se však často jen o dočasné působení omezené obvykle na dobu čtyř let. Zaměstnanci přichází s rodinami a dětmi. Tradiční česká diaspora tak získává zcela jiný charakter. Původní diaspora se pomalu zmenšuje. K Oregonu má pevný vztah a dnes v něm opět žije jedna z nejznámějších krajanek v USA, populární filmová z herečka z 50. let Kim Novak (narozená ve třetí generaci v Chicagu v r. 1933 českým rodičům).


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688