Radoslav Jusko (Ronda Invest)
Okénko investora  |  21.10.2024 15:11:26

ČNB skóruje v poměru držených rezerv vůči HDP. Překážka k přijetí eura?

Česká národní banka (ČNB) je dlouhodobě známá svým konzervativním přístupem ke správě devizových rezerv, které v současnosti dosahují vysokého poměru vůči HDP. Tato strategie se ukázala být účinnou při zajišťování stability české koruny, ale zároveň vyvolává otázky o její kompatibilitě s politikou Evropské centrální banky (ECB) a možnosti přijetí eura v České republice.

Ačkoliv by se aktuální změna kurzu eura a koruny o pouhých deset haléřů mohla zdát nevýznamnou, způsobí změnu hodnoty devizových rezerv ČNB o 13 miliard korun. Celkově ČNB drží devizové rezervy v přibližném objemu 3,5 bilionu korun. Tento fakt dokazuje vysokou závislost stability kurzu koruny na ČNB a na vývoji na mezinárodních finančních trzích. ČNB spravuje své rezervy s důrazem na zajištění likvidity, bezpečnosti a podpory zahraničního obchodu, což je v souladu s její politikou udržování stability koruny při nízké inflaci a podpory exportu.

Graf 1 Vývoj stavu devizových rezerv ke konci roku v rozmezí 2012-2024. Zdroj: ČNB.

Vysoký objem devizových rezerv ČNB je ale zcela odlišnou strategií od politiky ECB, která zajišťuje stabilitu eura jakožto měnového nástroje pro celou eurozónu. Tento rozdílný přístup může představovat významnou překážku pro budoucí přijetí eura v Česku, ke kterému jsme se se vstupem do EU zavázali. Harmonizace měnových politik by tudíž vyžadovala změnu současné strategie ČNB.

Vysoké devizové rezervy v současnosti umožňují ČNB lépe kontrolovat kurz koruny a tím stabilizovat domácí ekonomiku. Stabilizovaná ekonomika se však promítá do nízkých úrokových sazeb, které v kombinaci s nízkou inflací zásadně mění investiční chování českých domácností. Nízké úroky na spořicích účtech a dluhopisech motivují domácnosti hledat výnosnější investiční příležitosti, jako jsou nemovitosti, akcie nebo podílové fondy.

Na druhou stranu, se snižující se základní sazbou lehce klesají i nabízené výnosy těchto bezpečnějších investičních produktů. To zpravidla tlačí české investory do rizikovějších aktiv, jinými slovy volatilnějších v případě neočekávaných ekonomických otřesů.

Graf 2 Vývoj hodnoty HDP v ČR od roku 2012 do 2023. Zdroj: ČNB.

Takový postoj ČNB je zásadní překážkou pro dlouhodobě diskutované téma – přijetí eura v České republice. S harmonizací měnových politik by ČNB ztratila svou autonomii, a tedy schopnost řídit finanční stabilitu země skrze úrokové sazby, držené rezervy a ztrátu národní měny.

Pro české domácnosti to znamená, že i když současná politika ČNB poskytuje stabilitu a ochranu v případě krizí, zároveň může omezovat přístup k výhodám, které by přineslo přijetí eura, jako jsou nižší transakční náklady nebo lepší integrace do evropského finančního systému, ČNB by přišla o hlavní nástroje monetární politiky na mitigaci případných měnových krizí. V rozhodování mezi jistotou stabilní koruny, držení proexportní ceny koruny a potenciálními benefity eura tedy stále existuje dilema, které bude záviset na budoucí strategii ČNB a ekonomickém vývoji.

 

 

Radoslav Jusko

Radoslav Jusko je seniorním risk managerem společnosti RONDA INVEST. Má doktorát z Fakulty mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické v Praze a vystudoval také obor veřejné správy na London School of Economics and Political Science. Se svou téměř 20letou praxí se věnuje analýze investičních příležitostí, ekonomických a regulatorních praktik. Je odborníkem ve vyjednávání úvěrových podmínek napříč odlišnými sektory, například portfolia problémových pohledávek ve střední a jihovýchodní Evropě.


RONDA INVEST

RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů zpravidla nepřesahuje 80 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.

Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Více na https://www.rondainvest.cz.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Út 13:12  Kryptoměny těží z kroků Donalda Trumpa: Bitcoin překonal historickou hranici… Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Út 11:42  Výhled Wall Street na rok 2025 Mgr. Timur Barotov (BHS)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688