OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  17.10.2024 20:00:00

Ztráty z klimatických změn trápí pojistitele a zajistitelé jsou opatrní

S oteplováním planety a přibývajícími přírodními katastrofami se pojišťovny potýkají se stále těžšími problémy. V roce 2023 již čtvrtý rok po sobě přesáhly celosvětové pojištěné katastrofické ztráty hranici 100 miliard USD. Tento trend pokračuje i v letošním roce.

Podle nedávné analýzy společnosti Munich Re dosáhly v prvním pololetí ztráty 62 miliard USD a pohybují se výrazně nad desetiletým průměrem 37 miliard USD. Za normálních okolností by to nemělo primárním pojistitelům dělat potíže, protože část tohoto rizika mohou kompenzovat nákupem zajištění. Je to však pro ně stále těžší. Ve světě klimatických změn, inflace a rostoucí majetkové expozice zajistitelé zvýšili své ceny a požadují výhodnější podmínky, například zvýšení úrovně škod, při které se ze zajistné smlouvy vyplácí plnění.

A to znamená, že primární pojistitelé zůstávají na holičkách. „Pojistitelé jsou pod tlakem, aby přebírali větší riziko,“ říká Charles-Marie Delpuech, úvěrový analytik pojišťoven ve společnosti S&P Ratings. „Je to strukturální změna na celém trhu.“ A čísla ukazují, o kolik lépe si díky tomu ve výsledcích vedou zajistitelé. Údaje ratingové společnosti S&P o 19 největších světových zajistitelích ukazují, že zatímco jejich roční podíl na ztrátách z přírodních katastrof se v minulosti pohyboval kolem 20 %, v posledních 3 letech prudce klesl a v loňském roce se snížil na přibližně 10 %.

Klíčovým důvodem je to, že se zajistitelé začali více vyhýbat krytí „sekundárních rizik“, což jsou menší, ale častější extrémní povětrnostní události, jako jsou tornáda, bouřky, přírodní požáry a povodně. Tyto lokálnější události je pro pojišťovnictví obtížnější modelovat a řídit, částečně proto, že jsou vyvolány změnou klimatu.

Jsou také zodpovědné za zvětšující se podíl na pojištěných škodách. Podle odhadu pojišťovacího makléře Aon Plc představovaly jen silné konvektivní bouře v loňském roce celosvětově pojištěné škody ve výši přibližně 70 miliard USD. To odpovídá 59 % škod ze všech přírodních katastrof. Zajišťovny byly v letech 2021 a 2022 postiženy ztrátami z druhotných pojistných událostí, ale od té doby svou expozici omezily,“ uvedl expert Delpuech.

Do roku 2023 „velká část ztrát připadne především na primární pojistitele“, a to zejména v USA, kde se vyskytuje nejvíce silných konvektivních bouří, uvádí S&P. Naopak ztráty zajišťoven se pohybovaly „v rámci jejich rozpočtovaného zatížení přírodními katastrofami“.

Charles-Marie Delpuech poukazuje na to, že i kdyby došlo k přírodní katastrofě, která se vyskytne jednou za 100 let a způsobí roční ztráty v odvětví přesahující 250 miliard USD, většina zajistitelů by byla stále ušetřena. „Podle našich výpočtů by sektor jako celek byl i po takové události kapitalizován nad úrovní spolehlivosti 99,99 %.“ Výsledkem je, že zajistitelé se zdají být v obzvláště silné pozici, aby přečkali jak primární nebezpečí, jako je velký hurikán, tak sekundární nebezpečí, kde mají menší expozici. Nyní, když zajistitelé cítí, že našli pevnou půdu pod nohama, získali odvahu rozšířit své aktivity, jenže za svých vlastních podmínek. To znamená vyšší ceny a striktnější ustanovení o tom, kdy se pojištění aktivuje.

Agentura Moody's Ratings uvádí, že její pohled na zajistitele se stává silnějším a optimističtějším. Začátkem září 2024 firma zvýšila svůj výhled pro globální zajišťovací sektor ze „stabilního“ na „pozitivní“ s odkazem na několik faktorů, včetně vyššího pojistného, přísnějších pojistných podmínek a nižší expozice vůči sekundárním rizikům.

Na základě obnovených smluv z ledna zvýšilo 19 největších zajistitelů svou průměrnou celkovou rizikovou expozici vůči přírodním katastrofám o 14 %. Jejich kombinovaný rozpočet na absorpci „nat-cat“ ztrát také vyskočil na přibližně 19,2 miliardy USD v roce 2024 ze 17,1 miliardy USD v roce 2023 a 15,5 miliardy USD v roce 2022. Očekává se, že globální zajistitelé budou v příštích 2 letech nasazovat více kapitálu. V roce 2023 odvětví poprvé po 4 letech vydělalo na své kapitálové náklady a pravděpodobně tak učiní i v letech 2024 a 2025, což „upevňuje stabilní pohled na sektor“.

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688