Ztráty z klimatických změn trápí pojistitele a zajistitelé jsou opatrní
S oteplováním planety a přibývajícími přírodními katastrofami se pojišťovny potýkají se stále těžšími problémy. V roce 2023 již čtvrtý rok po sobě přesáhly celosvětové pojištěné katastrofické ztráty hranici 100 miliard USD. Tento trend pokračuje i v letošním roce.
Podle nedávné analýzy společnosti Munich Re dosáhly v prvním pololetí ztráty 62 miliard USD a pohybují se výrazně nad desetiletým průměrem 37 miliard USD. Za normálních okolností by to nemělo primárním pojistitelům dělat potíže, protože část tohoto rizika mohou kompenzovat nákupem zajištění. Je to však pro ně stále těžší. Ve světě klimatických změn, inflace a rostoucí majetkové expozice zajistitelé zvýšili své ceny a požadují výhodnější podmínky, například zvýšení úrovně škod, při které se ze zajistné smlouvy vyplácí plnění.
A to znamená, že primární pojistitelé zůstávají na holičkách. „Pojistitelé jsou pod tlakem, aby přebírali větší riziko,“ říká Charles-Marie Delpuech, úvěrový analytik pojišťoven ve společnosti S&P Ratings. „Je to strukturální změna na celém trhu.“ A čísla ukazují, o kolik lépe si díky tomu ve výsledcích vedou zajistitelé. Údaje ratingové společnosti S&P o 19 největších světových zajistitelích ukazují, že zatímco jejich roční podíl na ztrátách z přírodních katastrof se v minulosti pohyboval kolem 20 %, v posledních 3 letech prudce klesl a v loňském roce se snížil na přibližně 10 %.
Klíčovým důvodem je to, že se zajistitelé začali více vyhýbat krytí „sekundárních rizik“, což jsou menší, ale častější extrémní povětrnostní události, jako jsou tornáda, bouřky, přírodní požáry a povodně. Tyto lokálnější události je pro pojišťovnictví obtížnější modelovat a řídit, částečně proto, že jsou vyvolány změnou klimatu.
Jsou také zodpovědné za zvětšující se podíl na pojištěných škodách. Podle odhadu pojišťovacího makléře Aon Plc představovaly jen silné konvektivní bouře v loňském roce celosvětově pojištěné škody ve výši přibližně 70 miliard USD. To odpovídá 59 % škod ze všech přírodních katastrof. „Zajišťovny byly v letech 2021 a 2022 postiženy ztrátami z druhotných pojistných událostí, ale od té doby svou expozici omezily,“ uvedl expert Delpuech.
Do roku 2023 „velká část ztrát připadne především na primární pojistitele“, a to zejména v USA, kde se vyskytuje nejvíce silných konvektivních bouří, uvádí S&P. Naopak ztráty zajišťoven se pohybovaly „v rámci jejich rozpočtovaného zatížení přírodními katastrofami“.
Charles-Marie Delpuech poukazuje na to, že i kdyby došlo k přírodní katastrofě, která se vyskytne jednou za 100 let a způsobí roční ztráty v odvětví přesahující 250 miliard USD, většina zajistitelů by byla stále ušetřena. „Podle našich výpočtů by sektor jako celek byl i po takové události kapitalizován nad úrovní spolehlivosti 99,99 %.“ Výsledkem je, že zajistitelé se zdají být v obzvláště silné pozici, aby přečkali jak primární nebezpečí, jako je velký hurikán, tak sekundární nebezpečí, kde mají menší expozici. Nyní, když zajistitelé cítí, že našli pevnou půdu pod nohama, získali odvahu rozšířit své aktivity, jenže za svých vlastních podmínek. To znamená vyšší ceny a striktnější ustanovení o tom, kdy se pojištění aktivuje.
Agentura Moody's Ratings uvádí, že její pohled na zajistitele se stává silnějším a optimističtějším. Začátkem září 2024 firma zvýšila svůj výhled pro globální zajišťovací sektor ze „stabilního“ na „pozitivní“ s odkazem na několik faktorů, včetně vyššího pojistného, přísnějších pojistných podmínek a nižší expozice vůči sekundárním rizikům.
Na základě obnovených smluv z ledna zvýšilo 19 největších zajistitelů svou průměrnou celkovou rizikovou expozici vůči přírodním katastrofám o 14 %. Jejich kombinovaný rozpočet na absorpci „nat-cat“ ztrát také vyskočil na přibližně 19,2 miliardy USD v roce 2024 ze 17,1 miliardy USD v roce 2023 a 15,5 miliardy USD v roce 2022. Očekává se, že globální zajistitelé budou v příštích 2 letech nasazovat více kapitálu. V roce 2023 odvětví poprvé po 4 letech vydělalo na své kapitálové náklady a pravděpodobně tak učiní i v letech 2024 a 2025, což „upevňuje stabilní pohled na sektor“.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Růst je opatrný - obchodníci jsou opatrní
- Klimatická změna je v NATO téma s bezpečnostním podtextem – je spouštěčem různých hrozeb - Lukačevič (video)
- Bude budoucnost horší než současnost? Globální náklady klimatické změny budou kolem 5% HDP do roku 2100
- Hypotéka a změna zaměstnavatele – banky jsou opatrné, vy byste měli být také
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select