Patria (Patria Finance)
Zákony a právo  |  07.10.2024 09:02:00

Tajemství vysokých evropských úspor - Rozbřesk

Útraty českých domácností dál rostou, ale při pohledu na reálné příjmy se pořád jakoby “drží na uzdě”. Míra úspor domácností totiž zůstává nepřirozeně vysoká - ve druhém kvartále v průměru na 18,7 %, což je skoro 7 procentních bodů nad dlouhodobým průměrem. Proč?

Zajímavé je, že podobně jsou na tom i domácnosti na západ od nás v eurozóně, kde v polovině roku míra úspor vystoupala do blízkosti 16 % (zhruba 4 procentní body nad dlouhodobým průměrem) a v sousedním Německu dokonce atakuje 20 %. Nic podobného se neděje ve Spojených státech, kde je i díky tomu spotřeba domácností hlavním motorem “rychlejšího růstu”.

Jedním z důvodů, který se nabízí je větší strach Evropanů, zejména těch ve střední a východní Evropě, z války na Ukrajině a jejích dopadů. Nejistota teoreticky může vést k strukturálnímu posunu v míře úspor. Pak je ovšem zvláštní, že se neprojevuje napříč celou střední a východní Evropou. Nejrychlejší normalizaci a pokles míry úspor zaznamenalo sousední Polsko (2,8 %), které by vzhledem ke svojí poloze mělo být nejistotou zasaženo zdaleka nejvíce.

Dalším teoretickým vysvětlením může být relativně příznivější vývoj reálných příjmů vysoko-příjmových Evropanů proti těm nízko-příjmovým. Nižší příjmové skupiny s daleko vyšší pravděpodobností každé dodatečné euro příjmů utratí, zatímco nejvyšší příjmové skupiny ho zpravidla odloží stranou. V Česku k tomu mohlo přispět i zrušení superhrubé mzdy v roce 2021, které pomohlo vyšším příjmovým skupinám a mohlo strukturálně posunout míru úspor lehce vzhůru.

V neposlední řadě při porovnání s USA může hrát majetek a dluhy domácností - trh aktiv a pasiv. Americké domácnosti mají daleko větší část majetku zainvestovanou na akciových trzích relativně dobře odolných vůči inflaci. I proto si možná mohou dovolit “více optimismu” a rychlejší snížení míry úspor z běžných příjmů. A stejně příznivě vyznívá i pohled na pasiva/dluhy amerických domácností. Po lekci z velké finanční krize mají Američané oproti Evropanům delší fixace hypoték a tím pádem méně strachu z rychlého nárůstu úrokových splátek. A tato “opatrnost” Evropanů může být zpětně dobrým důvodem, proč sazby ECB nakonec mohou jít dolů o něco rychleji…


*** TRHY ***

Koruna
Silný americký dolar a vyšší globální výnosy se sice koruně dvakrát nelíbí, na druhou stranu optimismus na akciových trzích musel působit příjemně. I tak to nestačilo na to, aby se po silných amerických payrolls česká měna výrazněji postavila na nohy a končila týden v blízkosti 25,30 EUR/CZK.
Dnes budou ústřední událostí čísla z průmyslu - naše modely založené na indikátorech důvěry ukazují spíše na slabší číslo, na druhou stranu se v srpnu relativně dařilo vývoji aut. Dnešní čísla každopádně hodně napoví ohledně výkonu ekonomiky ve třetím kvartále.

Eurodolar
Soudě podle posledního výsledku zářijových payrolls je americký trh práce v pohodě. Přírůstek nových pracovních míst byl mnohem větší, než se očekávalo, a to 254 tis. (versus konsensus trhu 150 tisíc). Kromě toho však zrychlil růst mezd a hlavně dále poklesla míra nezaměstnanosti. V součtu jasný signál pro Fed, aby upustil od agresivního tempa snižování sazeb, což se eurodolaru nemohlo líbit a tak propadl pod 1,10.
Začátek týdne bude spíše o komunikaci centrálních bankéřů, když zejména ti z ECB budou mít šanci se vyjádřit před zasedáním, jež se odehraje příští čtvrtek. Trh pak samozřejmě musí i nadále monitorovat situaci na Blízkém východě.

Akcie
Páteční obchodování na Wall Street bylo ovlivněno dvěma hlavními faktory. Napětí na Blízkém východě a zprávám o zaměstnanosti v USA. Indexy zakončily pátek v mírném ziskuDow Jones přidal 340 bodů (0,8 %), S&P 500 přidal 51 bodů (0,9 %), zatímco Nasdaq zaznamenal růst o 219 bodů (1,22 %). Rostly akcie JP Morgan (+3 %), Citigroup (+2 %), Bank of America (+2 %), MorganStanley a Wells Fargo (+3 %). Výrazně poklesly akcie společnosti Spirit Airlines o více než 20 %. Naopak akcie Delta Airlines, United Airlines nebo American Airlines posilovaly v průměru o 5 %. Dařilo se akciím AMD (+5 %), Amazon (+2,5 %) nebo Meta (+2 %). Poklesly naopak akcie Home Depot (-0,8 %), AT&T (-0,6 %) nebo Procter & Gamble (-0,7 %).

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:

Po   8:30  Tajemství vysokých evropských úspor ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá   8:28  O tom, co pro Okunův zákon v USA letos nebude platit ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)





?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688