Tajemství vysokých evropských úspor
Jsou na vině jen geopolitická rizika?
Útraty českých domácností dál rostou, ale při pohledu na reálné příjmy se pořád jakoby “drží na uzdě”. Míra úspor domácností totiž zůstává nepřirozeně vysoká - ve druhém kvartále v průměru na 18,7 %, což je skoro 7 procentních bodů nad dlouhodobým průměrem. Proč?
Zajímavé je, že podobně jsou na tom i domácnosti na západ od nás v eurozóně, kde v polovině roku míra úspor vystoupala do blízkosti 16 % (zhruba 4 procentní body nad dlouhodobým průměrem) a v sousedním Německu dokonce atakuje 20 %. Nic podobného se neděje ve Spojených státech, kde je i díky tomu spotřeba domácností hlavním motorem “rychlejšího růstu”.
Jedním z důvodů, který se nabízí je větší strach Evropanů, zejména těch ve střední a východní Evropě, z války na Ukrajině a jejích dopadů. Nejistota teoreticky může vést k strukturálnímu posunu v míře úspor. Pak je ovšem zvláštní, že se neprojevuje napříč celou střední a východní Evropou. Nejrychlejší normalizaci a pokles míry úspor zaznamenalo sousední Polsko (2,8 %), které by vzhledem ke svojí poloze mělo být nejistotou zasaženo zdaleka nejvíce.
Dalším teoretickým vysvětlením může být relativně příznivější vývoj reálných příjmů vysoko-příjmových Evropanů proti těm nízko-příjmovým. Nižší příjmové skupiny s daleko vyšší pravděpodobností každé dodatečné euro příjmů utratí, zatímco nejvyšší příjmové skupiny ho zpravidla odloží stranou. V Česku k tomu mohlo přispět i zrušení superhrubé mzdy v roce 2021, které pomohlo vyšším příjmovým skupinám a mohlo strukturálně posunout míru úspor lehce vzhůru.
V neposlední řadě při porovnání s USA může hrát majetek a dluhy domácností - trh aktiv a pasiv. Americké domácnosti mají daleko větší část majetku zainvestovanou na akciových trzích relativně dobře odolných vůči inflaci. I proto si možná mohou dovolit “více optimismu” a rychlejší snížení míry úspor z běžných příjmů. A stejně příznivě vyznívá i pohled na pasiva/dluhy amerických domácností. Po lekci z velké finanční krize mají Američané oproti Evropanům delší fixace hypoték a tím pádem méně strachu z rychlého nárůstu úrokových splátek. A tato “opatrnost” Evropanů může být zpětně dobrým důvodem, proč sazby ECB nakonec mohou jít dolů o něco rychleji…
Region: AN
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?