Ropa, zlato i akcie zbrojařů míří vzhůru, česká koruna oslabuje. Toť důsledek íránského útoku na Izrael, který navíc nezůstane bez odplaty
V důsledku včerejšího masivního raketového útoku Íránu na Izrael stoupá cena ropy nebo zlata. Zdražují také akcie zbrojařských firem. Česká koruna ovšem oslabuje. Mezinárodní investoři totiž v obavě z rozhořené velké blízkovýchodní války přesunují peníze z rizikovějších aktiv, jako je právě koruna, do těch vůbec nejbezpečnějších, za jaké se obecně považují právě zlato nebo dolar či dluhopisy americké vlády.
Ropa zase míří vzhůru v důsledku obav z možného ohrožení jejích dodávek z blízkovýchodního regionu. Izrael nyní Íránu hrozí odvetou, přičemž je možné, že zaútočí i na íránská ropná zařízení.
Koruna dnes vůči dolaru po dopoledním oslabování stagnuje. Za poslední tři dny však odepsala již 1,5 procenta. Rovněž proti euru dnes sice stagnuje, za poslední tři dny vůči němu přišla o 0,7 procenta. Vůči euru je koruna při kursu 25,31 nejslabší od začátku srpna, vůči dolaru pak při kursu 22,90 od poloviny srpna.
Oslabování koruny se promítá i do růstu korunové cena zlata. Ta včera krátce po zahájení íránského útoky dosáhla dějinného maxima, více 61 100 korun za troyskou unci. Nyní se pohybuje kolem úrovně 60 600 korun za unci. Zlato zdražuje jak z důvodu oslabování koruny vůči dolaru, tak kvůli vzestupu jeho dolarové ceny. V americké měně ale zatím zlato svoji historicky rekordní cenu, více než 2680 dolarů za unci, nepokořilo. Aktuálně se prodává za zhruba 2650 dolarů za unci, tedy o přibližně 30 dolarů na unci levněji než na sklonku letošního září, kdy historický rekord pokořilo.
Vedle zlata či dolaru se daří i některým akciím, například zbrojařským titulům. Například společnost Lockheed Martin si včera připsala 3,7 procenta. Větší konflikt na Blízkém východě by zejména při výraznějším zapojení USA znamenal další růst poptávky po zbraních, munici a vojenských strojích a technice.
Investoři zatím ovšem spíše vyčkávají, jaký bude další průběh íránsko-izraelského konfliktu a jak rozsáhlé bude zapojení dalších mocností v čele s USA. Pokud by konflikt přerost v trvalejší závažný konflikt, dočkáme se mnohem výraznějšího růstu cen ropy, ale také pohonných hmot v Česku. Koruna by citelněji oslabila, zlato dále zdražilo. Investory ale zatím uklidňuje vzpomínka na dubnový útok Teheránu na izraelské cíle, který žádné závažnější otřesy trhů nezpůsobil.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?