Coface: Téměř 80 % německých firem se letos potýká s opožděnými úhradami faktur, je to nejvíce za posledních šest let
Bezmála 80 % německých firem se letos potýká s opožděnými úhradami od svých klientů, což je nejvíce od roku 2019. Nejhůře jsou na tom zejména firmy ve stavebním a automobilovém průmyslu. Polovina německých firem pociťuje meziroční zhoršení své podnikatelské situace, zlepšení vnímá pouze 9 % podniků. Přestože německé firmy očekávají větší stabilitu v roce 2025, nadále mezi nimi převládá pesimismus. Důvodem je zejména domácí i světová politická nejistota a narušení dodavatelských řetězců. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Coface, jehož se od června do srpna zúčastnilo bezmála 800 německých firem z více než 13 sektorů. Tyto výsledky jsou varování i pro české exportéry.
Na své peníze čekají nejdéle stavební firmy a dodavatelé v automotive
Celkem 78 % německých firem hlásí v roce 2024 zpoždění plateb, což je nárůst o 20 procentních bodů za poslední tři roky. Průměrná doba opožděného uhrazení faktur se prodloužila již čtvrtý rok v řadě, na 30,8 dnů, přesto však zůstává hluboko pod předpandemickým průměrem 39,7 dne po splatnosti. Za hlavní důvod zpoždění plateb uvádějí firmy nejčastěji finanční potíže klientů, které mají dominový efekt na celý dodavatelský řetězec.
Trend zpoždění plateb z pohledu jednotlivých sektorů je velmi nerovnoměrný. V sedmi z dvanácti odvětví se v roce 2024 snížil, zatímco v pěti odvětvích se zvýšil. Nejvýraznější pokles byl zaznamenán ve finančním poradenství (-14,5 dne) a v zemědělsko-potravinářském sektoru (-6,3 dne). Největší nárůst byl naopak zaznamenán ve stavebnictví (+8,8 dne) a automobilovém průmyslu (+5,5 dne), což odráží aktuálně velmi náročné podmínky v těchto sektorech.
„Bohužel už neplatí, že německé firmy jsou automaticky spolehlivými plátci. V posledních měsících pozorujeme rostoucí počet platebních incidentů a hlášených pohledávek po splatnosti i od českých firem, které jsou intenzivně zapojeny v dodavatelských řetězcích zejména kovovýroby, strojírenství nebo automotive. Vzhledem k nepříznivému vývoji německého zpracovatelského průmyslu se obáváme, že tento trend bude nadále pokračovat,“ varuje Martin Procházka, ředitel úpisu rizika pro Českou republiku a Slovensko ze společnosti Coface.
Kumulace plateb po splatnosti je velkým rizikem i pro české firmy
Finanční rizika pro německé firmy spojená s opožděnými platbami se v roce 2024 takřka zdvojnásobila. Odráží to mimo jiné nárůst úvěrových rizik z kumulovaných plateb po splatnosti mezi 6 měsíci a 2 roky. Až 16 % německých společností uvedlo, že jejich letošní platby po splatnosti dosahují 2 % nebo více jejich ročního obratu. Nejvíce postiženým odvětvím je strojírenství, kde 30 % společností hlásí platby po splatnosti nad 2 % jejich ročního obratu.
„Nárůst počtu případů, kdy je odběratel po splatnosti déle než 6 měsíců, je zvláště varující a výrazně zvyšuje rizika spojená s druhotnou platební neschopností. Z našich dlouhodobých zkušeností vyplývá, že 80 % těchto plateb není celosvětově nikdy zaplaceno. Německo je dlouhodobě náš největší obchodní partner a tvoří třetinu veškerého českého exportu. Problémy německých firem se tak mohou brzy přenést i na tuzemské firmy,“ říká Martin Procházka.
Pesimismus německých firem způsobuje zejména politická nejistota
Téměř polovina německých firem (48 %) uvedla, že je jejich současná podnikatelská situace horší než před rokem, zlepšení vnímá pouze 9 % respondentů. Nálada německých firem je nyní pesimističtější než po vypuknutí pandemie v roce 2020 nebo po začátku války na Ukrajině v roce 2022. A to i přesto, že německé firmy v roce 2025 obecně očekávají větší ekonomickou stabilitu než letos.
Vyhlídky německých firem se výrazně liší dle odvětví, ve kterém působí. Zatímco ICT podniky vyhlížejí rok 2025 s optimismem, nálada firem z oblasti stavebnictví, dopravy, strojírenství a maloobchodu a velkoobchodu se dále zhoršuje. Převládající pesimismus německých firem ovlivňuje zejména politická nejistota v Německu i ve světě, kterou podnikatelé vnímají jako největší hrozbu. Podnikům zaměřeným na export způsobuje největší komplikace narušení globálních dodavatelských řetězců.
Poslední zprávy z rubriky Výsledky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- DIČ - Daňové identifikační číslo, ověření DIČ firem a osob
- Výpis z obchodního rejstříku - rejstřík firem
- CRIF: Od ledna do srpna přibylo v Česku 17 553 živnostníků, to je nejvíce za posledních šest let
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?