Účet za končícím funkčním období krajů – objem naspořených peněz se zdvojnásobil
Více peněz do finančního polštáře – tak vypadalo hospodaření ve stávajícím funkčním období krajských samospráv. Mezi roky 2020 a 2023 se objem naspořených peněz krajů zdvojnásobil. Nejvíce své finanční rezervy během končícího funkčního období navýšil Moravskoslezský kraj (+ 4,6 mld. Kč), Jihočeský kraj (+ 4,1 mld. Kč) a Plzeňský kraj (+ 3,4 mld. Kč). Nejmenší růst úspor zaznamenal kraj Vysočina, kterému přibylo jen 659 milionů korun. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau na základě dat Ministerstva financí ČR . Analýza zahrnuje hodnoty úspor, které mají jednotlivé kraje na svých běžných účtech, krátkodobých i dlouhodobých termínovaných vkladech a v pokladně. Částky nezahrnují úspory příspěvkových organizací kraje.
„Na první pohled se může zdát, že objem naspořených peněz je dobrou zprávou. Ovšem financování krajů se liší od hospodaření rodinného rozpočtu,“ komentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. „Domácnosti stejně jako podniky či živnostníci hospodaří se svými penězi, zatímco kraje s penězi získanými z výnosů daní. Příliš vysoké úspory jsou v případě krajů spíše varovným ukazatelem. Znamenají totiž, že představitelé kraje nedokázali své finance zužitkovat v investicích, které by přinesly prospěch občanům. Místo toho tyto finance požírá inflace, protože často leží na běžných účtech nebo termínovaných vkladech, jejichž sazby jsou obvykle nižší než inflace a hodnota úspor se tudíž snižuje. Nové krajské reprezentace budou mít před sebou velkou výzvu, jak tyto nashromážděné prostředky efektivně využít. Jak se například nyní ukazuje, investice do protipovodňových opatření si v koordinaci krajů a obcí do budoucna jistě zaslouží pozornost,“ doplňuje Věra Kameníčková.
Nejbohatší je severní Morava, jižní Čechy a Valašsko
Premiantem v celkovém objemu naspořených peněz mezi roky 2020 a 2023 je Moravskoslezský kraj. Za uplynulé čtyři roky si odložil více než 4,5 miliardy korun, koncem roku 2023 celkově disponoval částkou 8,4 miliardy. Více než 4 miliardy přidal k úsporám také Jihočeský kraj, který je na druhém místě s téměř 7,2 miliardami. Třetí, Plzeňský kraj, pak v průběhu daného období našetřil dodatečné 3,4 miliardy a celkově disponoval 5,1 miliardami.
Umírněná Vysočina, rekordní Olomoucko, Karlovarsko s Ústeckem na konci
Jediným krajem, který za čtyři roky zvýšil své úspory jen mírně, byla Vysočina. Mezi lety 2020 a 2023 jejich objem stoupl o 17,3 % na 4,4 miliardy. Oproti tomu rekordmanem byl Olomoucký kraj s přírůstkem 348 %. V tomto případě se jednalo o růst z pouhých 712 milionů na cílové 3,2 miliardy.
Obdobnou částkou úspor na konci roku 2023 jako Olomoucký kraj disponovalo také Karlovarsko. Jen o málo více, přesněji 3,7 miliardy pak vykázal Ústecký kraj. I když jsou oba regiony na konci pomyslného žebříčku, jejich úspory se od posledních krajských voleb zdvojnásobily.
Poznámka k analýze:
Analýza porovnává vývoj úspor mezi koncem roku 2020 a koncem roku 2023. Data zahrnují stav financí v pokladně, na běžných účtech kraje, krátkodobých a dlouhodobých termínovaných vkladech a nezahrnují úspory krajských příspěvkových organizací. Jde tedy o úspory, se kterými může daný kraj samostatně pracovat na základě rozhodnutí samosprávy.
Tabulka: Vývoj objemu úspor na účtech krajů v končícím volebním období
Graf: Vývoj objemu úspor na účtech krajů v končícím volebním období
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a zajišťuje jim technický servis. Zároveň je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který umožňuje pečovat o finanční závazky spotřebitelů, jednoduše on-line.
CRIF provozuje Registr platebních informací – REPI, sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru.
Komplexní data o profesní historii finančních poradců jsou sdílena prostřednictvím Registru finančních poradců ELIXIR, který CRIF také provozuje.
Společnost CRIF svým klientům poskytuje také aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky, čerpající z více než 90 informačních zdrojů.
Bankám, finančním a jiným úvěrujícím institucím poskytuje řadu řešení zahrnující analytické a softwarové nástroje, datové a digitální řešení včetně konzultací umožňujících optimalizaci jejich procesů od získání zákazníka přes upisování úvěru a řízení vztahů se zákazníkem až po vymáhání pohledávek. Kombinací vlastních znalostí s využitím nejnovějších technologií v rámci navrhovaných řešení je umožněno klientům dosahovat automatizovaných, optimalizovaných a vyhovujících procesů v každé fázi životního cyklu klienta.
Nově CRIF provozuje dotazníkovou platformu Synesgy, pomocí které společnosti zjistí, do jaké míry přímo ony anebo i jejich obchodní partneři přispívají k dosažení cílů odpovědného podnikání. V rámci ESG aktivit také poskytuje ESG skóre českých a slovenských společností díky proprietárním modelům významných rizik.
Další informace na: www.crif.cz
Poslední zprávy z rubriky Výsledky:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?