Ceny a inflace - Vývoj ekonomiky České republiky - 2. čtvrtletí
5. Ceny
Meziroční růst cenové hladiny ve 2. čtvrtletí zůstal stabilní.
Celkový meziroční růst cenové hladiny měřený deflátorem HDP dosáhl ve 2. čtvrtletí 4,2 %. Nezměnil se tak příliš oproti předchozímu čtvrtletí. Solidní zůstal meziroční růst cen spotřeby (3,2 %), přičemž přírůstek cen spotřeby domácností (3,3 %) i vládních institucí (3,0 %) byl podobný. Cenová úroveň u kapitálových výdajů se zvýšila meziročně o 3,5 %, z toho ale přírůstek u tvorby hrubého fixního kapitálu byl jen
0,4 %. Meziroční směnné relace zahraničního obchodu se zbožím a službami oslabily ve 2. čtvrtletí na 101,3 %. Z toho směnné relace obchodu se zbožím dosáhly 101,0 % a se službami 102,9 %. Mezičtvrtletní přírůstek cenové hladiny ve 2. kvartálu mírně oslabil na 1,4 %. Oproti předchozímu čtvrtletí výrazně zpomalil mezičtvrtletní růst cen spotřeby (0,2 %), naopak u kapitálových výdajů došlo k posílení přírůstku na 3,7 %
(z toho cenová hladina investic stoupla o 2,9 %). Mezičtvrtletní směnné relace zahraničního obchodu se zbožím a službami oslabily na 100,4 %.
Meziroční růst spotřebitelských cen ve 2. čtvrtletí mírně posílil.
Meziroční růst spotřebitelských cen po výrazném zpomalení z 1. čtvrtletí (2,1 %) ve 2. kvartálu opět mírně posílil a dosáhl 2,5 %. Posílení meziroční dynamiky bylo způsobeno především výraznějším růstem cen dopravy a dále zmírněním poklesu u cen potravin a nealkoholických nápojů. Celkově k meziročnímu růstu spotřebitelských cen nejvíce přispívalo navýšení cen bydlení a energií, alkoholických nápojů a tabáku, dopravy a stravování a ubytování. Meziročně klesly jen ceny potravin a nealkoholických nápojů a bytového vybavení a zařízení domácnosti. Spotřebitelské ceny ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostly o 0,8 %, a to vlivem cen ve všech oddílech spotřebního koše s výjimkou cen bydlení a energií a rekreací a kultury.
Graf č. 10 Ceny ve vybraných oddílech indexu spotřebitelských cen (meziročně v %)
Zdroj:ČSÚ
Náklady na bydlení nadále nejvíce přispívaly k celkovému růstu spotřebitelských cen.
Ceny bydlení a energií ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostly o 3,1 % a přírůstek tak mírně oslabil oproti 1. čtvrtletí. Díky své váze ve spotřebním koši si ale bydlení udrželo největší příspěvek k celkovému růstu spotřebitelských cen. Ve 2. čtvrtletí rostly nejvíce meziročně ceny ostatních služeb souvisejících s bydlením (8,2 %) a nájemného z bytu (7,1 %). Zároveň se u nich nezměnilo poměrně silné tempo oproti předcházejícímu kvartálu. Ceny běžné údržby a drobných oprav bytu se meziročně zvýšily o 4,6 % a přírůstek cen elektrické a tepelné energie, plynu a ostatních paliv oslabil na 3,8 %. Nejmírněji rostlo imputované nájemné (0,9 %) [1] . Mezičtvrtletně ceny bydlení a energií v podstatě stagnovaly (−0,1 %).
Růst cen dopravy zrychlil.
Meziroční růst cen dopravy posílil ve 2. čtvrtletí na 4,6 %. Hybatelem této změny byly především náklady na provoz osobních dopravních prostředků, které se zvýšily meziročně o 9,5 %. Z toho ceny pohonných hmot a olejů byly vyšší o 8,4 %. Ceny dopravních služeb meziročně vzrostly o 4,7 %. Samotné ceny nákupů automobilů, motocyklů a jízdních kol pokračovaly v poklesu (−1,4 %). Mezičtvrtletně ceny dopravy vzrostly o 2,0 %, což představuje výrazné posílení oproti tempu v první čtvrtině roku.
Ceny stravování
a ubytování si držely výrazný meziroční přírůstek.
Výrazný vliv cen stravování a ubytování na meziroční růst spotřebitelských cen ve 2. čtvrtletí přetrvával. Jejich meziroční přírůstek mírně oslabil na 7,8 %. Ceny ubytovacích služeb rostly výrazněji (9,2 %) než ceny stravování (7,6 %). Mezičtvrtletní přírůstek cen stravování a ubytování ve 2. kvartálu zůstal silný (1,9 %). Ceny alkoholických nápojů a tabáku ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostly o 6,2 %, což představovalo výrazné posílení oproti předcházejícímu čtvrtletí. Mezičtvrtletně se ceny alkoholu a tabáku zvýšily o 1,9 %.
Ceny rekreací a kultury mezičtvrtletně klesly.
Ceny rekreací a kultury meziročně vzrostly o 3,8 % a přírůstek se tak zmírnil. Nejvíce zpomalil růst cen novin, knih a papírenského zboží (2,3 %) a mírnější bylo také tempo u rekreačních a kulturních služeb (6,3 %). Naopak ceny dovolených s komplexními službami rostly meziročně výrazněji (5,1 %). Na silný mezičtvrtletní přírůstek z 1. čtvrtletí navázaly ceny rekreací a kultury poklesem o 0,8 %. Meziroční růst cen odívání a obuvi se zmírnil na 3,3 % a mezičtvrtletně zde ceny stagnovaly. Ceny ostatního zboží a služeb [2] meziročně vzrostly o 3,0 % a mezičtvrtletně o 1,0 %. Ceny zdraví byly meziročně vyšší o 4,0 % a mezičtvrtletně o 2,2 %, což byl největší přírůstek v celém spotřebním koši. Ceny vzdělávání ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostly o 6,5 % a mezičtvrtletně se zvýšily o 0,1 %.
Zmírnil se meziroční pokles cen potravin
a nealkoholických nápojů.
Ve směru celkového meziročního poklesu spotřebitelských cen působily významně jen ceny potravin a nealkoholických nápojů, které byly nižší o 3,6 %. Jejich propad se ale zmírnil oproti 1. čtvrtletí. Podíl na tom mělo zejména posílení růstu cen nealkoholických nápojů (3,6 %) a zmírnění propadu cen mléka, sýrů a vajec (−9,0 %). Méně výrazný byl i pokles cen masa a ryb (shodně −4,9 %) a cukru a příbuzných výrobků (−0,5 %) a z poklesu do růstu se dostaly ceny olejů a tuků (1,0 %). Pokles cen pekárenských výrobků se naopak nezměnil (−4,5 %), prohloubil se pokles cen ovoce (−5,3 %) a zmírnil růst cen zeleniny (1,0 %). Mezičtvrtletně se ceny potravin a nealkoholických nápojů zvýšily o 0,8 %. Ceny bytového vybavení a zařízení domácnosti meziročně klesly o 0,1 %, hlavně pod vlivem zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti, kde se prohloubil propad na −6,9 %. Ovšem ceny bytového vybavení a zařízení byly mezičtvrtletně vyšší o 0,8 %.
Meziroční růst spotřebitelských cen v EU mírně zpomalil.
Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) [3] v EU ve 2. čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,6 % a mezičtvrtletně o 1,4 %. Meziroční přírůstek HICP mírně zpomalil oproti 1. kvartálu. Silně meziročně rostly ceny alkoholických nápojů a tabáku (5,2 %) a stravování a ubytování (5,3 %). Posílil růst cen dopravy (2,2 %) a bydlení a energií (1,4 %). Oslabil přírůstek cen potravin a nealkoholických nápojů (1,7 %). Meziročně nižší byly v EU jen ceny telekomunikací (−1,1 %). Největší meziroční přírůstek HICP byl zaznamenán v Rumunsku (5,8 %), Belgii (5,1 %) a Chorvatsku (4,2 %). Pod 1 % byl ve 2. čtvrtletí meziroční nárůst cen ve Finsku (0,5 %), Litvě (0,8 %), Lotyšsku (0,9 %) a Itálii (0,9 %). Nejvyšší mezičtvrtletní přírůstek spotřebitelských cen byl zaznamenán ve 2. čtvrtletí na Maltě (5,1 %), v Portugalsku (3,3 %) a na Kypru (3,1 %). Shodně jen o 0,2 % mezičtvrtletně rostly ceny ve Finsku, Dánsku a Bulharsku.
Graf č. 11 Ceny nemovitostí (meziroční změna, v %)
Zdroj:ČSÚ
Ceny bytů opět rostly.
Nabídkové ceny bytů v Česku ve 2. čtvrtletí vzrostly mezičtvrtletně o 2,3 % a navázaly tak na přírůstek z 1. kvartálu posílením dynamiky. Z hodnoty indexu vyplývá, že nabídkové ceny prakticky smazaly pokles, ke kterému došlo v loňském roce a nachází se na úrovni konce roku 2022. Nepokračoval ani meziroční pokles a nabídkové ceny bytů ve 2. čtvrtletí vzrostly o 3,4 %. Nabídkové ceny bytů v Praze se meziročně zvýšily o 4,0 %, zatímco ceny bytů mimo Prahu byly vyšší o 2,7 %. U realizovaných cen starších bytů je zrychlení dynamiky ještě výraznější. Mezičtvrtletně se realizované ceny starších bytů v Česku zvýšily o 3,3 % (v Praze o 4,2 %). Meziroční přírůstek cen realizovaných cen starších bytů v Česku dosáhl ve 2. čtvrtletí 6,1 %, v Praze to bylo 8,6 % a mimo Prahu 5,5 %. Realizované ceny nových bytů v Praze mezičtvrtletně vzrostly o 3,7 % a po pěti poklesech vzrostly i meziročně, a to o 1,0 %. Předbíhání dynamiky realizovaných cen bytů před nabídkovými cenami naznačuje opětovné napínání nemovitostního trhu a převis poptávky nad nabídkou.
Ceny průmyslových výrobců opět meziročně vzrostly.
Ceny průmyslových výrobců na meziroční pokles (−0,9 %) z 1. kvartálu ve 2. čtvrtletí navázaly zvýšením o 1,1 %. Mezičtvrtletně se ceny průmyslových výrobců snížily o 0,5 %. Hlavní podíl na tomto zvýšení měly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, jejichž meziroční přírůstek ve 2. čtvrtletí posílil na 4,5 %, přičemž ale došlo k mezičtvrtletnímu poklesu o 2,9 %. Ceny výrobků a služeb zpracovatelského průmyslu se dostaly z meziročního poklesu do drobného přírůstku (0,1 %) a mezičtvrtletně byly vyšší o 0,2 %. Meziroční pokles cen těžby a dobývání se naopak prohloubil na 1,7 %, ale mezičtvrtletně zde ceny byly vyšší o 1,2 %. Ceny zásobování vodou a služeb souvisejících s odpadními vodami byly meziročně vyšší o 9,2 %.
Ve zpracovatelském průmyslu bylo patrné zmírnění poklesu cen různých surovin.
Posílení meziroční dynamiky cen ve zpracovatelském průmyslu souviselo mimo jiné se zmírněním propadů u řady oddílů, často těch, které zpracovávají základní suroviny. Mírněji tak klesaly ceny základních kovů (−7,9 %), dřeva a výrobků z něj (−7,9 %), papíru a výrobků z něj (−7,4 %), potravinářských výrobků (−4,0 %) nebo textilií (−1,6 %). Do mírného růstu se dostaly ceny chemických látek a přípravků (0,3 %) a posílil růst cen motorových vozidel (3,9 %). Ve 2. čtvrtletí se naopak zmírnil růst cen oděvů (5,1 %), počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (4,5 %), nápojů (3,5 %), strojů a zařízení (3,2 %), ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu (2,2 %) nebo základních farmaceutických výrobků a přípravků (1,5 %). Prohloubil se meziroční pokles u kovodělných výrobků (−1,8 %) a začaly klesat ceny elektrických zařízení (−0,3 %).
Graf č. 12 Ceny hlavních skupin průmyslových výrobců (meziroční změna, v %, podle klasifikace CPA)
Zdroj:ČSÚ
Ceny průmyslových výrobců v EU setrvaly v meziročním propadu.
Ceny průmyslových výrobců v EU [4] se ve 2. čtvrtletí meziročně snížily o 4,1 %. Přírůstek zmírnil oproti předchozímu čtvrtletí. Méně hluboký byl meziroční pokles cen elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (−14,3 %), stejně jako cen těžby a dobývání (−1,3 %) a výrobků a služeb zpracovatelského průmyslu (−0,4 %). Nejvíce se ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšily ceny průmyslových výrobců v Česku (1,1 %) a následovaly Portugalsko (0,6 %), Švédsko (0,6 %) a Malta (0,5 %). V ostatních zemích EU ceny průmyslových výrobců meziročně klesaly, nejvíce na Slovensku (−20,8 %), v Lucembursku (−10,8 %) a v Polsku (−6,9 %). Ceny průmyslových výrobců v EU mezičtvrtletně klesly o 1,4 %. Stál za tím výhradně pokles cen elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (−7,0 %). Ceny těžby a dobývání mezičtvrtletně stouply o 1,4 % a výrobků a služeb zpracovatelského průmyslu o 0,3 %.
Ceny stavebních prací rostly.
Ceny stavebních prací byly dle odhadů ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vyšší o 2,1 %, zatímco ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 1,2 %. Mezičtvrtletně se ceny stavebních prací dle odhadů zvýšily o 0,8 % a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 0,3 %.
Meziroční růst cen tržních služeb výrazně zpomalil.
Ceny tržních služeb se ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšily o 3,4 %. Růst tak výrazně zpomalil oproti předchozímu kvartálu a byl nejnižší od 4. čtvrtletí 2021. Výrazné zpomalení tempa nejvíce ovlivnil vývoj cen služeb v oblasti programování a souvisejícího poradenství (zmírnění přírůstku na 3,2 %), cen pozemní a potrubní dopravy (0,6 %) a cen reklamních služeb a průzkumu trhu (6,7 %). K celkovému meziročnímu přírůstku cen tržních služeb nejvíce přispívaly ceny služeb v oblasti nemovitostí (7,6 %). Solidně rostly také ceny bezpečnostních a pátracích služeb (8,9 %), poštovních a kurýrních služeb (7,7 %), služeb v oblasti zaměstnání (6,8 %), právních a účetnických služeb (6,0 %) nebo služeb souvisejících se stavbami a úpravou krajiny (5,4 %). Meziročně klesaly jen ceny skladování a podpůrných služeb v dopravě (−0,3 %). Ceny tržních služeb byly ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně vyšší o 1,6 %.
Ceny zemědělské výroby nadále meziročně klesaly, propad se ale zmírnil.
Meziroční propad cen zemědělské výroby (včetně ryb) se ve 2. čtvrtletí zmírnil na −10,4 %. Méně výrazně klesaly ceny rostlinné i živočišné výroby. Ceny rostlinné výroby byly meziročně nižší o 15,7 %. Mírnější, ale stále hluboký byl propad u cen obilovin (−23,8 %, z toho ceny pšenice klesly o 24,4 %, žita o 17,1 %, ječmene o 20,4 %, ovsa o 7,4 % a kukuřice o 30,2 %). Ceny průmyslových plodin meziročně zaostávaly o 8,3 % a klesaly ceny olejnin (−7,9 %) i luskovin (−14,7 %). Do meziročního poklesu se ve 2. čtvrtletí dostaly ceny zeleniny a zahradnických produktů (−7,4 %) i brambor (−0,6 %). Meziročně vyšší byly naopak ceny krmných plodin (12,8 %) a ovoce (13,0 %). Ceny živočišné výroby zmírnily meziroční propad na −4,4 %. Za celkovým poklesem cen hospodářských zvířat o 1,5 % stály ceny prasat a selat (−1,3 %) a drůbeže (−8,1 %). Naopak ceny skotu byly vyšší o 5,3 %. Ceny mléka byly ve 2. čtvrtletí meziročně nižší o 4,7 % a vajec o 18,5 %.
Ceny zahraničního obchodu byly ovlivněny změnami kurzu.
Ceny vývozu zboží se ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšily o 3,7 %. Přírůstek výrazně zrychlil oproti předchozímu kvartálu. Mezičtvrtletně ceny exportu vzrostly o 0,6 %. Vývoj kurzu koruny vůči euru i dolaru působil ve směru posílení meziroční dynamiky cen zahraničního obchodu [5] . Hlavní podíl na celkovém meziročním růstu cen vývozu měly výrobky zpracovatelského průmyslu, u kterých přírůstek ve 2. čtvrtletí zrychlil na 4,6 %. Nejvíce se meziročně zvyšovaly ceny exportu ostatních dopravních prostředků a zařízení (14,9 %) a nábytku (14,8 %). Také u motorových vozidel byl přírůstek silný (7,8 %) a z poklesu do výrazného meziročního růstu se dostaly ceny vývozu koksu a rafinovaných ropných produktů (7,8 %). Posílil růst cen vývozu elektrických zařízení (6,3 %), strojů a zařízení (5,5 %) a počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (5,2 %). Jen u menšiny výrobků zpracovatelského průmyslu ceny klesaly. Zmírnil se propad u cen vývozu základních kovů (−2,8 %), nižší byly ceny exportu textilií (−2,4 %), dřeva a dřevěných výrobků (−2,2 %) a usní (−1,7 %). Rostly ceny vývozu v oblasti zásobování vodou a činnostmi souvisejícími s odpadními vodami (9,4 %). Naopak trval meziroční propad cen vývozu elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (zmírnil se ale na −10,2 %). Zmírnil se také pokles exportu produktů zemědělství, lesnictví a rybářství (−4,1 %). Prohloubil se meziroční pokles cen vývozu u těžby a dobývání (−14,5 %).
Směnné relace zahraničního obchodu se zbožím byly kladné.
Ceny dovozu se ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšily o 3,0 % a mezičtvrtletně byly vyšší o 0,1 %. Meziročně rostly ceny dovozu u těžby a dobývání (5,1 %) a také v případě výrobků zpracovatelského průmyslu (3,4 %). Největší přírůstek cen byl zaznamenán u dovozu ostatních dopravních prostředků a zařízení (13,3 %) a dále u nápojů
(10,7 %) a koksu a rafinovaných ropných produktů (8,1 %). Rostly ale ceny dovozu
u většiny oddílů a dynamika také posilovala. Pokles trval jen u dovozu dřeva a výrobků z něj (−3,3 %), usní (−1,6 %) nebo ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu (−1,7 %). Ceny dovozu elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu ve 2. čtvrtletí meziročně klesaly o 18,2 % a u produktů zemědělství, lesnictví a rybářství došlo k prohloubení poklesu na −13,2 %. Meziroční směnné relace zahraničního obchodu se zbožím ve 2. čtvrtletí dosáhly 100,6 %. Mezičtvrtletní směnné relace dosáhly 100,5 %. Výrazně kladné byly meziroční směnné relace u produktů zemědělství, lesnictví a rybářství (110,5 %) a u elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (109,8 %). Směnné relace obchodu s výrobky zpracovatelského průmyslu dosáhly 101,2 %. Celkově kladný výsledek tlumily výrazně záporné směnné relace obchodu s výrobky těžby a dobývání (81,3 %).
[1] Imputované nájemné vyjadřuje náklady vlastnického bydlení. Kromě samotných cen bydlení zahrnuje i náklady na výstavbu a renovace a další poplatky. Více na: https://www.czso.cz/csu/czso/metodicka-poznamka-k-indexu-spotrebitelskych-cen-imputovane-najemne .
[2] Zahrnuje služby osobní péče a osobní potřeby a doplňky, sociální péči, pojištění a další finanční služby apod.
[3] Oproti indexu spotřebitelských cen, který ČSÚ pro českou ekonomiku sestavuje, HICP neobsahuje imputované nájemné, což bývá zdrojem rozdílů mezi HICP a Indexem spotřebitelských cen.
[4] Bez cen zásobování vodou a služeb souvisejících s odpadními vodami.
[5] Podle údajů ČNB byl ve 2. čtvrtletí 2024 průměrný kurz koruny vůči euru 24,958 CZK/EUR. Ve 2. čtvrtletí 2023 to bylo 23,588 CZK/EUR. Kurz vůči dolaru též oslaboval. Ve 2. čtvrtletí 2024 činil průměr 23,179 CZK/USD. Ve stejném období roku 2023 to bylo 21,673 CZK/USD.
Vývoj ekonomiky České republiky - 2. čtvrtletí 2024
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?