Hays plc (Hays plc)
Práce  |  12.09.2024 15:19:35

Být zaměstnancem či kontraktorem? Na popularitě nabývá zaměstnání formou kontraktingu

Trh práce v České republice je stále silný, nabízí velkou řadu atraktivní kariérních možností. Nezaměstnanost je dlouhodobě nízká a hodnota inflace se po kritických měsících opět dostala na příznivou úroveň. Vysoká poptávka po kvalifikovaných pracovnících pak společně s nízkou nezaměstnaností nahrává zaměstnancům. Společnosti se snaží nalákat nové talenty na zajímavější mzdu i různé formy výkonu práce.

„Většina dospělé populace v České republice upřednostňuje práci v zaměstnaneckém poměru. Dává jim jistotu, častokrát nabízí zajímavé benefity, případně možnost kariérního růstu,“ uvádí Ekaterina Nevzgodova z personálně poradenské společnosti Hays.

Existují ale další možnosti a jednou z nich je pracovat jako kontraktor, tedy jako osoba samostatně výdělečně činná. Kontraktor poskytuje své služby dalším subjektům, například tak, že se zapojí do některého z projektů, na kterých firma pracuje nebo se k tomu chystá. „Poměrně běžný je kontrakting v IT sektoru, kdy společnost hledá odborníka – externistu, například pro vývoj nějakého softwaru nebo aplikace. Kontrakting se ale stále častěji objevuje i v jiných odvětvích, jako je například strojírenství, stavebnictví nebo lidské zdroje. Například v sousedním Německu je tato forma spolupráce nesmírně populární, téměř třetina dostupných pracovních pozic je na kontrakt,“ vysvětluje Ekaterina Nevzgodova z Hays.

Mezi nejdůležitější výhody hlavního pracovního poměru uvádí lidé větší jistotu, stabilitu a možnost dlouhodobého zaměstnání. Jasně definované úkoly i nástroje, které zaměstnanec k práci využívá. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění, poskytne zaměstnanci dovolenou a další zaměstnanecké výhody, na které externí dodavatel služby nárok nemá.

Externisté si vybírají projekty, na kterých budou pracovat, klienty, se kterými spolupráci navážou a nejsou obvykle vázáni na konkrétní místo pracoviště ani na pracovní vybavení jejich klienta. Finanční odměna kontraktorům bývá vyšší, než by získali jako zaměstnanec, což umožňuje kompenzovat absenci standardních benefitů a nákladů, které jsou běžně na straně zaměstnavatele. „Jako zaměstnanec získáváte měsíční mzdu, jako kontraktor si pak účtujete denní sazbu, takzvaný Man-Day Rate. Příjem kontraktora tak může být v závislosti na jeho zkušenostech a poptávce vyšší o několik desítek procent. Jako příklad můžeme uvést třeba v IT často poptávanou pozici Java vývojáře s pětiletou zkušeností, jehož ohodnocení se v zaměstnaneckém poměru pohybuje v průměru okolo 107 tisíc korun měsíčně, na kontrakt potom okolo 150 tisíc korun. V oblasti lidských zdrojů pak uvedeme jako příklad pozici náboráře v korporátní společnosti, opět s alespoň pěti lety praxe, který si v průměru přijde jako zaměstnanec na 75 tisíc korun, na kontrakt potom okolo 110 tisíc korun měsíčně, “ komentuje ohodnocení Ekaterina Nevzgodova z Hays.

Solidní zaměstnavatelé nabízí možnosti kariérního rozvoje, vzdělávání, případně různé kurzy a certifikace. Mnoho společností má předem definované kariérní cesty a mentorské programy, které pomohou zaměstnancům v osobním růstu v rámci společnosti, obvykle nějakým konkrétním směrem. Kontraktor má svůj kariérní rozvoj zcela ve svých rukách. Sám si vyberete, které dovednosti bude rozvíjet a kterých projektů ujme, a to i v případě, pokud například uvažuje o kompletní změně oboru. Znamená to však také, že musí investovat do vlastních školení a certifikací, což může být časově i finančně náročné. Na druhou stranu tak získá zajímavé a pestré pracovní portfolio a schopnost rychle se přizpůsobit měnícímu se trhu.

Jak se dostat k příležitostem pro kontraktory?

„Pokud byste se zeptali kontraktorů, co na svém způsobu práce oceňují nejvíc, pravděpodobně nejčastěji uslyšíte slovo svoboda, volnost a dobré výdělky. Kontraktor je sám sobě šéfem, jediným jeho závazkem je dodat včas a v požadované kvalitě službu, která byla objednána,“ komentuje Ekaterina Nevzgodova z Hays.

Získat první projekt může být výzva. Nicméně možností, jak se o projektech dozvědět je více. Některé společnosti inzerují příležitosti pro externisty na běžných pracovních portálech, existují i další portály, které se zaměřují přímo na pracovní pozice na kontrakt. Samozřejmostí jsou sociální sítě, zejména pak LinkedIn a velmi praktické je navázat spolupráci se zprostředkovatelem, konzultantem v personální společnosti.

Chcete zkusit pracovat jako externista? Tímto byste měli začít:

Vyberte si svou podnikatelskou činnost

Rozhodněte se, jaké služby budete poskytovat, kdo může být vaším potenciálním zákazníkem. Ověřte si, jaká je ve vašem oboru poptávka, je také dobré mít povědomí o konkurenci.

Zaregistrujte se na Živnostenském úřadě

Dalším krokem je získání živnostenského listu – druh živnosti závisí na službě, kterou hodláte poskytovat. Například dodavatelé IT služeb obvykle provozují živnost volnou, externistů v účetním poradenství nebo například ve stavebnictví se pak týká živnost vázaná.

Zaregistrujte se k sociálnímu a zdravotnímu pojištění

Jako podnikatel se musíte zaregistrovat k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Po registraci živnosti byste měli nahlásit zahájení činnosti u vaší zdravotní pojišťovny a České správy sociálního zabezpečení do osmi dnů.

Zaregistrujte se k DPH na příslušném finančním úřadě

Existují podmínky, při jejichž splnění je registrace k DPH povinná, můžete se ale rozhodnout registrovat se k DPH dobrovolně. To pro vás bude výhodné, pokud budete obchodovat s plátci DPH a budete si chtít odpočet DPH uplatnit.

Hays

Hays plc („ Skupina”) je přední světová společnost v získávání specialistů a poskytování náborových řešení, jako je RPO či MSP. Skupina je expertem v náboru kvalifikovaných, profesionálních a odborných lidí po celém světě, je leaderem na trhu ve Velké Británii, Německu a Austrálii a jedním z leaderů na trhu v kontinentální Evropě, Latinské Americe a Asii. Skupina působí v soukromém i veřejném sektoru, zabývá se vyhledáváním kandidátů na stálý i dočasný pracovní poměr včetně contractingu. K 30. červnu 2022 má Skupina 13,000 zaměstnanců pracujících ve 253 kancelářích ve 32 zemích světa.
Hays působí v těchto zemích: Austrálie, Belgie, Brazílie, Česká republika, Čína, Dánsko, Francie, Chile, Indie, Irsko, Itálie, Japonsko, Kanada, Kolumbie, Lucembursko, Maďarsko, Malajsie, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Singapur, Spojené Arabské Emiráty, Spojené Státy Americké, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

Více informaci na: www.hays.cz

12.09. 16:12  ... alias švarcsystém jako vyšitý (Milan Kup)
12.09. 16:08  Aby ne... (dude)
Diskuse je uzavřena






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688