Americká inflace ubrala na tempu (Ranní zpráva z finančního trhu)
Klíčovou událostí dne bude zveřejnění americké inflace. Ta v srpnu zřejmě v důsledku vývoje cen na čerpacích stanicích, ojetých automobilů i imputovaného nájemného zpomalila své tempo. Na padesátibodové snížení úrokových sazeb na zasedání americké centrální banky v příštím týdnu to ale nejspíš stačit nebude. Náš odhad zatím stále počítá s 25 bazickými body. Zbytek kalendáře je pro dnešek prázdný.
Krom americké inflace je kalendář prázdný
Americká inflace v srpnu zřejmě zpomalila z červencových 2,9 % y/y na 2,6 % y/y. V meziměsíčním vyjádření podle našeho odhadu o 0,2 % m/m stoupla. Ceny imputovaného nájemného, které tvoří 36 % amerického spotřebního koše, zpomalují své tempo růstu. Za poslední tři měsíce rostly v průměru o 0,36 % m/m, což představuje anualizovaný růst o 3,8 %. Podobný výsledek očekáváme i v srpnu. V každém případě je to výrazně méně než 5,8 % y/y zaznamenaných za posledních dvanáct měsíců. Ceny nových i ojetých automobilů poklesly v srpnu o 1,2 % m/m, zatímco ceny pohonných hmot rostly pouze umírněně. Zpomalení cenových tlaků vykazuje i sektor služeb. Inflace tedy podle všeho směřuje k cíli americké centrální banky, čímž dává zelenou k prvnímu snížení úrokových sazeb na zasedání, které proběhne příští týden (podle naší prognózy o 25 bb).
Česká inflace překvapila ve směru nahoru
Česká meziroční inflace v srpnu stagnovala na 2,2 % navzdory očekávanému mírnému snížení. Jak náš odhad, tak i tržní konsensus počítaly s 2,0 %. Centrální banka ve své prognóze zveřejněné začátkem srpna pak očekávala 1,8 %. Hlavním překvapením je výrazný meziměsíční nárůst cen potravin. Potraviny a nealkoholické nápoje zdražily o 0,5 % m/m a alkoholické nápoje a tabák pak dokonce o 1,2 % m/m. Jádrová inflace zrychlila z červencových 2,3 % na 2,4 % v srpnu (ČNB očekávala 2,2 % y/y). Ukazatel je tak v souladu s naší prognózou, že centrální banka na nadcházejícím zasedání sníží úrokové sazby o 25 bb. Více v našem reportu zde: https://bit.ly/CPI_Aug24_CZ. Koruna na zveřejněná data reagovala krátkodobým posílením k úrovni 25,02 CZK/EUR. Rychle se ale vrátila zpět k úrovni 25,08 CZK/EUR.
Vzhledem k prázdnému makroekonomickému kalendáři není divu, že se kurz společné evropské měny vůči dolaru za celý den téměř nepohnul. Pohyboval se kolem úrovně 1,010 USD/EUR a vyčkával na zajímavější impulzy, které by mohly přijít v podobně dnešní americké inflace či čtvrtečního zasedání evropské centrální banky.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz